wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Tramwaj na Nowy Dwór - parada, pikniki i start nowych połączeń
Kliknij, aby powiększyć
Testowy przejazd tramwaju trasą na Nowy Dwór. Na zdjęciu tramwaj na torowisku na ul. Strzegomskiej, w kółku szczęśliwi uczestnicy parady autobusów Fot. Bartosz Chochołowski / Tomasz Hołod
Testowy przejazd tramwaju trasą na Nowy Dwór. Na zdjęciu tramwaj na torowisku na ul. Strzegomskiej, w kółku szczęśliwi uczestnicy parady autobusów

3 września wrocławska komunikacja miejska zyska nowe oblicze. To nie tylko tramwaje, które wyruszą nową trasą na Nowy Dwór, ale również liczne zmiany tras linii tramwajowych i autobusowych kursujących w innych częściach miasta. Warto zapoznać się ze zmianami, ale warto też poświętować dokończenie największej inwestycji komunikacyjnej w dziejach miasta. Sprawdź, jakie atrakcje zaplanowane są na najbliższą sobotę (2 września)!

Reklama

W sobotę za darmo zabytkowymi tramwajami i autobusami będzie można przejechać premierowo trasę autobusowo-tramwajową na Nowy Dwór. Na pętli warto wziąć udział w festynie MPK na TAT. Z pętli zabytkowym autobusem kursującym wahadłowo można przejechać na Festiwal Pierwszej Pomocy w pobliskim parku Tysiąclecia.

Te imprezy to najlepsza okazja, by poznać największą tramwajową inwestycję od 1948 roku, nową siatkę połączeń MPK i dowiedzieć się wszystkiego o pierwszej pomocy. Warto zarezerwować sobie sobotę między godziną 10:00 a 16:00.

11:45 - parada tramwajów i autobusów

Trasa autobusowo-tramwajowa z Nowego Dworu do pl. Orląt Lwowskich jest już gotowa. W sobotę symbolicznie otworzą ją wrocławianie wielką paradą zabytkowych tramwajów i autobusów. Na czele pojedzie najnowszy nabytek MPK, pierwszy wrocławski elektrobus elektryczny. Dodajmy: pierwszy z 13, które w ciągu najbliższych trzech miesięcy pojawią się na ulicach miasta. Wśród zabytków będzie dziewięć pojazdów Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego (KSTM).  

Zapraszamy na 11:45 na ulicę Marchijską obok Dworca Świebodzkiego. By dostać się do tramwaju lub autobusu warto odebrać zaproszenie dostępne za darmo w Biurach Obsługi Pasażera. Do pojazdów zaprosimy łącznie około dwóch tysięcy osób, ale wiemy, że takie parady cieszą się olbrzymią popularnością. Pojazdy? I bardzo zabytkowe i bardzo współczesne. W ten sposób chcemy symbolicznie uhonorować fakt ukończenia drugiej po trasie tramwajowej na Leśnicę tak dużej inwestycji tramwajowej od zakończenia II Wojny Światowej.
Witold Woźny, prezes MPK

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Historyczny tramwaj MPK Konstal N noszący imię Gustaw. Fot. Bartosz Chochołowski
Historyczny tramwaj MPK Konstal N noszący imię Gustaw.

To będzie parada w tempie spacerowym. Dzień później, w niedzielę, 3 września, już rozkładowo ruszą na trasę tramwaje i autobusy. Znacznie ułatwi to dojazd do centrum z wielkich osiedli mieszkaniowych.

Już dziś czas przejazdu z Nowego Dworu do centrum komunikacją zbiorową to 20 zamiast 40 minut czy 60 minut samochodem w szczycie. Ponad 20 tysięcy osób znajduje się w obszarze, z którego można dojść do przystanku tramwajowego w 7,5 minuty! 11 tys. osób będzie miało na przystanek tramwajowo-autobusowy zaledwie 300 metrów do pokonania. TAT kosztował 386 milionów złotych. Ponad 182 miliony złotych pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Otwarcie TAT, koniec remontu ulicy Legnickiej i drugi etap remontu na skrzyżowaniu Piłsudskiego ze Świdnicką powodują zmiany w siatce połączeń w całym mieście. W ostatnich dniach do wrocławian trafiło 200 tys. egzemplarzy specjalnego papierowego wydania biuletynu wroclaw.pl, działa serwis na portalu www.wroclaw.pl, są komunikaty w pojazdach. Wiem, że niektórzy mają już informacyjny przesyt, ale musimy dotrzeć ze zmianami do jak największej liczby mieszkańców, a wielu z nich w czasie wakacji z MPK korzysta incydentalnie.
Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności

12:00-16:00 - piknik na nowej pętli na Nowym Dworze

Korzystając z weekendu, w czasie którego nastąpią zmiany, urzędnicy chcą wykorzystać ostatnie godziny na spotkanie z wrocławianami. Będą rozmawiać o nowej siatce połączeń, ale nie tylko. Na pętli staną stoiska informacyjne o wrocławskich inwestycjach.

Nie będzie to jednak sztampowy punkt informacyjny. Dla gości MPK przygotowało atrakcje - zorganizowało mini piknik, z którego będzie można w atrakcyjny sposób dotrzeć na wielki piknik w pobliskim parku: Festiwal Pierwszej Pomocy. 

Oba miejsca - pętlę przy ul. Rogowskiej i park Tysiąclecia - połączy gra terenowa w formie krzyżówki, której tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo i pierwsza pomoc. Między pętlą a parkiem wahadłowo będzie kursował autobus zabytkowy. 
Dorota Feliks, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

10:00-16:00 - Festiwal Pierwszej Pomocy w parku Tysiąclecia

Jak poprawnie wzywać służby ratunkowe, co jest wewnątrz karetki, jak wygląda pomoc nad wodą, do czego służy AED, jakie są nowe wytyczne przy RKO, czym gasić ogień, jak pracują psy ratownicze – to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi poznają uczestnicy Festiwalu odwiedzający stanowiska tematyczne. Podczas praktycznych warsztatów dowiedzą się też (i spróbują), jak opatrywać różnego rodzaju rany, jak udzielać pierwszej pomocy dzieciom, jak się zachować w razie urazu na wycieczce survivalowej lub podczas uprawiania sportu. Edukacyjną atrakcją będzie z pewnością symulator dachowania.

Na miejscu będzie również punkt pomocy psychologicznej Centrum Zdrowia Psychicznego. Obecni na miejscu psychologowie i lekarze psychiatrzy udzielą informacji o możliwej pomocy oraz doradzą sposób postępowania w przypadku kryzysów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: I Festiwal Pierwszej Pomocy. WCRS
I Festiwal Pierwszej Pomocy.

W parku Tysiąclecia stanie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym przez całe wydarzenie będzie można honorowo oddać krew. Organizatorzy zapraszają nie tylko aktywnych krwiodawców, ale także osoby, które dotychczas miały obawy związane z taką formą pomocy.

To druga edycja Festiwalu Pierwszej Pomocy. Zeszłoroczna okazała się ogromnym sukcesem i spotkała z wielkim zainteresowaniem mieszkańców w różnym wieku. W tym roku program jest jeszcze bogatszy. Przygotowano więcej pokazów i stanowisk tematycznych, a także dodatkowych atrakcji. Osoby odwiedzające Festiwal wezmą udział w wielu praktycznych warsztatach, bo w pierwszej pomocy warto nie tylko mieć wiedzę, ale także umieć przełożyć ją na działanie.

Wrocławianki i wrocławianie chcą doskonalić swoją wiedzę. Wiemy to z kursów pierwszej pomocy, które organizujemy przez cały rok w ramach naszej kampanii Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy. Miejsca na bezpłatne szkolenia są rezerwowane w zaledwie 1-2 dni po ogłoszeniu zapisów. Rocznie z wiedzy o pierwszej pomocy, którą przekazujemy, korzysta kilkanaście tysięcy osób. Mamy wsparcie merytoryczne pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Dorota Feliks, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Na Festiwalu Pierwszej Pomocy będą też atrakcje typowo piknikowe, zorganizowane szczególnie z myślą o najmłodszych uczestnikach. Strefa animacyjna z dmuchańcami, zabawami, grami i sprzętem sportowym, by wspólnie z rodziną spędzić miło czas na świeżym powietrzu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl