wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Źle odstawione hulajnogi odjeżdżają lawetami na polecenie strażników miejskich, którzy będą je sprzątać do skutku

Środek chodnika, droga rowerowa lub skrzyżowanie to nie są miejsca na hulajnogę. Niby to oczywiste, lecz użytkownicy nie kierują się zdrowym rozsądkiem, pozostawiając pojazdy gdzie popadnie. Źle odstawionymi zajęli się strażnicy miejscy, którzy tylko w dwa odesłali prawie 200 sztuk.

Reklama

Po alarmach mieszkańców strażnicy miejscy ruszyli do miasta, by sprzątać źle ustawione hulajnogi, które przeszkadzają w poruszaniu się chodnikami, placami i drogami rowerowymi. Tylko jednego dnia w tym tygodniu polecili zabranie 139 sztuk z Rynku i okolic na parking strzeżony. 18 maja poprosili o wywiezienie kolejnych 60 sztuk.

— Będziemy odsyłać nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi tak długo, aż przyniesie to zamierzony efekt — informuje Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

Gdzie zostawić hulajnogę w mieście?

Jaki ma być skutek? Dobrze odstawione jednoślady. Dobrze, czyli we właściwych miejscach: przy murze lub stojaku rowerowym. — Chodzi o to, by hulajnogę zostawiać przy krawędzi chodnika oddalonej od jezdni — przypomina strażnik Piotr Szereda — czyli zwykle przy ścianie jakiegoś budynku, najlepiej równolegle do chodnika, tak żeby nie utrudniać przejścia. Trzeba uszanować innych, w tym przypadku pieszych — przestrzega starszy inspektor.

Pewnie każdy natknął się na hulajnogę stojącą blisko środka chodnika, na drodze rowerowej, a nawet na skrzyżowaniu lub moście. — Hulajnóg nie wolno zostawiać w sposób, który utrudnia przejście czy przejazd — oznajmia Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia. — Takie pojazdy straż miejska w miarę możliwości i środków usuwa. Prosimy, by tak porzucone pojazdy zgłaszać do straży — dodaje.

Jak przekazują pracownicy z ratusza, operatorzy wypożyczalni zostali uprzedzeni pod koniec kwietnia o tym, że strażnicy będą robić porządek z hulajnogami, które utrudniają poruszanie się po Rynku, placu Solnym i deptakach. Opłatę za parking strzeżony ponoszą operatorzy – 199 zł od sztuki.

Jechać jezdnią, chodnikiem, drogą rowerową?

Straż miejska ma prawo odsyłać hulajnogi lawetą na parking oraz karać użytkowników, którzy łamią przepisy o ruchu drogowym. Grzywna wynosi od 20 do 500 złotych.

Dozwolona maksymalna prędkość to 20 kilometrów na godzinę. Gdzie można jeździć? Chodnikiem, drogą rowerową czy jezdnią?

  • Jezdnią – tam, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h;
  • drogą rowerową – tam, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h;
  • chodnikiem – jeżeli w miejscach z ograniczeniem do 50 km/h nie ma drogi rowerowej.

Jadąc chodnikiem, kierujący powinien poruszać się z prędkością zbliżoną do spacerowej, czyli około 5 kilometrów na godzinę. Dodatkowo musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszemu.
Piotr Szereda, starszy inspektor Straży Miejskiej Wrocławia

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Hulajnogą, byle z głową. Po co ma być przeszkodą?

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl