Po alarmach mieszkańców strażnicy miejscy ruszyli do miasta, by sprzątać źle ustawione hulajnogi, które przeszkadzają w poruszaniu się chodnikami, placami i drogami rowerowymi. Tylko jednego dnia w tym tygodniu polecili zabranie 139 sztuk z Rynku i okolic na parking strzeżony. 18 maja poprosili o wywiezienie kolejnych 60 sztuk.
— Będziemy odsyłać nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi tak długo, aż przyniesie to zamierzony efekt — informuje Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.
Gdzie zostawić hulajnogę w mieście?
Jaki ma być skutek? Dobrze odstawione jednoślady. Dobrze, czyli we właściwych miejscach: przy murze lub stojaku rowerowym. — Chodzi o to, by hulajnogę zostawiać przy krawędzi chodnika oddalonej od jezdni — przypomina strażnik Piotr Szereda — czyli zwykle przy ścianie jakiegoś budynku, najlepiej równolegle do chodnika, tak żeby nie utrudniać przejścia. Trzeba uszanować innych, w tym przypadku pieszych — przestrzega starszy inspektor.
Pewnie każdy natknął się na hulajnogę stojącą blisko środka chodnika, na drodze rowerowej, a nawet na skrzyżowaniu lub moście. — Hulajnóg nie wolno zostawiać w sposób, który utrudnia przejście czy przejazd — oznajmia Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia. — Takie pojazdy straż miejska w miarę możliwości i środków usuwa. Prosimy, by tak porzucone pojazdy zgłaszać do straży — dodaje.
Jak przekazują pracownicy z ratusza, operatorzy wypożyczalni zostali uprzedzeni pod koniec kwietnia o tym, że strażnicy będą robić porządek z hulajnogami, które utrudniają poruszanie się po Rynku, placu Solnym i deptakach. Opłatę za parking strzeżony ponoszą operatorzy – 199 zł od sztuki.
Jechać jezdnią, chodnikiem, drogą rowerową?
Straż miejska ma prawo odsyłać hulajnogi lawetą na parking oraz karać użytkowników, którzy łamią przepisy o ruchu drogowym. Grzywna wynosi od 20 do 500 złotych.
Dozwolona maksymalna prędkość to 20 kilometrów na godzinę. Gdzie można jeździć? Chodnikiem, drogą rowerową czy jezdnią?
- Jezdnią – tam, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h;
- drogą rowerową – tam, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h;
- chodnikiem – jeżeli w miejscach z ograniczeniem do 50 km/h nie ma drogi rowerowej.
Jadąc chodnikiem, kierujący powinien poruszać się z prędkością zbliżoną do spacerowej, czyli około 5 kilometrów na godzinę. Dodatkowo musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszemu.Piotr Szereda, starszy inspektor Straży Miejskiej Wrocławia
Bezpieczeństwo przede wszystkim! Hulajnogą, byle z głową. Po co ma być przeszkodą?