wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Dwa miesiące z obrazami artystów związanych z wrocławską ASP. Wystawy 8. Festiwalu Malarstwa
Kliknij, aby powiększyć
Sonia Ruciak na tle obrazu jej autorstwa w galerii Neon Oleksandr Poliakovsky
Sonia Ruciak na tle obrazu jej autorstwa w galerii Neon

W środę w Czasoprzestrzeni (dawna zajezdnia Dąbie) rozpoczynają się dwie pierwsze wystawy Festiwalu Malarstwa. Jedna, jak piszą kuratorzy, jest próbą zobrazowania potęgi i piękna Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i jest zdominowana przez duże formaty. Druga zaś (w klubie Łącznik) to okazja do zobaczenia prac 50 młodych artystów z różnych wydziałów akademii. Wernisaż o godzinie 19.00. O festiwalu rozmawiamy z jego dyrektorką artystyczną, Sonią Ruciak – kierowniczką Katedry Malarstwa ASP Wrocław.

Reklama

Kiedyś festiwal był w murach akademii w formie warsztatów. Od niedawna wyszedł do miasta i jest w różnych galeriach w postaci wystaw. Skąd ta zmiana? 

Przez pięć pierwszych lat organizowaliśmy Festiwal Malowania, w ramach Nocy Muzeów. Wtedy otwieraliśmy mury uczelni na pokazy, wykłady i warsztaty. Szóstą edycję zahamowała pandemia i wtedy pojawił się pomysł zmiany formuły oraz nazwy na Festiwal Malarstwa. Nowy plan się przyjął. Uważam, że jest atrakcyjny zarówno dla odbiorców, jak i dla artystów biorących udział w wystawach.

Festiwal teoretycznie rozpoczął się 29 kwietnia, ale wystawy od 10 maja. Co się dzieje pomiędzy?

Pokazujemy obrazy niewielkich formatów w gablotach stojących przy ulicy Świdnickiej, koło hotelu Monopol. To forma promocji całego festiwalu. Później rozpoczynamy montaż wystaw w dwunastu galeriach, z których sześć należy do naszej akademii.

Część z tych dwunastu brało udział w poprzedniej edycji, ale są też nowe miejsca. Ciekawie zapowiada się uniwersyteckie Muzeum Farmacji.

To inicjatywa kuratorki Agnieszki Kłos, która w czasie pandemii zaprosiła tam studentów na wykład. Przestrzeń bardzo specyficzna, wymagająca dodatkowego skupienia przy instalacji wystawy, ponieważ wpisujemy się w zastane przedmioty i obiekty. Pokażemy tam wystawę „Istota rzeczy”, która – mówiąc krótko – pyta o granice między żywym i materialnym oraz o to, gdzie sytuuje się człowiek wobec tego, co najważniejsze.  

Pani jest dyrektorką artystyczną festiwalu i jedną z kuratorek dwóch wystaw: „Reality show” w galerii Neon i „Check in” w Vivid Gallery. Proszę o nich powiedzieć.

„Reality show” to zbiór malarskich doświadczeń, poprzez które artyści odwołują się do świata rzeczywistego. Bazując na figuracji nawiązują do portretu, pejzażu. Zapowiada się bardzo ciekawie, zresztą jak wszystkie. „Check in” to z kolei wystawa prezentująca obrazy tegorocznych dyplomantów wydziału malarstwa, którzy już wkrótce zaczną funkcjonować na szeroko rozumianym rynku sztuki. Mieli dowolność w wyborze tematu i techniki prac.

Z tego wynika, że pokazy nie mają wspólnego tematu.

Każda wystawa to inny temat. Zależało nam, aby ekspozycje były zróżnicowane. Prawie wszystkie zorganizowaliśmy w tym roku tak, że kuratorzy zapraszali artystów. Dzięki temu uzyskujemy urozmaicenie.  

Jaki cel przyświeca Festiwalowi Malarstwa?

To znakomita okazja, żeby zaprezentować nasz dorobek artystyczny i przedstawić, co powstaje w pracowniach dydaktyków, doktorantów i studentów naszej akademii. Na wystawach będzie widać doskonale, jak różni artyści z nami pracują, w jakich obszarach malarstwa się poruszają i co ich dotyka najmocniej.

Harmonogram wystaw

8. Festiwal Malarstwa otworzyła 29 kwietnia wystawa dydaktyków Wydziału Malarstwa ASP Wrocław w gablotach przy ul. Świdnickiej (vis a vis hotelu Monopol). Ta ekspozycja zostanie do 30 maja. W międzyczasie rozpoczną się koleje. Najdłuższe potrwają do 2 lipca.

  • od 10 do 20 maja: „Wielkie piękno” w Centrum Kultury Czasoprzestrzeń przy ul. Tramwajowej 1-3 – wystawa artystów dydaktyków;
  • od 10 do 20 maja: „W formie” w galerii Łącznik przy ul. Tramwajowej 1-3 – wystawa studentów;
  • od 12 do 27 maja: „Odkryty wymiar” w budynku głównym ASP Wrocław przy placu Polskim – wystawa artystów-dydaktyków;
  • od 12 do 27 maja: „Reality show” w galerii Neon przy ul. Traugutta 19 (szklany budynek ASP) – wystawa artystów-dydaktyków;
  • od 12 do 27 maja: „Lounge” w galerii Sztuka na Miejscu przy ul. Łaciarskiej 4 – wystawa artystów-dydaktyków;
  • od 13 do 27 maja: „Mosty” w auli i przed nią w budynku głównym ASP przy placu Polskim – wysatwa artystów związanych z akademią;
  • od 12 maja do 10 czerwca: „PJ Forever” w galerii Exit na terenie Browaru Mieszczańskiego – wystawa międzynarodowa poświęcona Pawłowi Jarodzkiemu;
  • od 12 maja do 10 czerwca: „PJ Forever cz. II” w Galerii u Kosałki przy ul. Ruskiej 46;
  • od 17 maja do 2 lipca: „Istota rzeczy” w Muzeum Farmacji UM przy ul. Kurzy Targ 4 – wystawa artystów-dydaktyków;
  • od 25 maja do 2 lipca: „Check in” w Vivid Gallery przy pl. Kościuszki 4 – wystawa studentów piątego roku;
  • od 2 czerwca do 2 lipca: „Ziemia, planeta ludzi” w Arsenale Miejskim przy ul. Cieszyńskiego 9 – wystawa artystów-dydaktyków.

Wszystkie lub prawie wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Terminy wernisaży oraz opisy wystaw są na stronie akademii – tutaj. Warto zajrzeć także na facebookowe profile poszczególnych gospodarzy, bo niektórzy organizują wydarzenia towarzyszące.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl