
Hydropolis. Centrum Wiedzy o Wodzie – czasowo zamknięte
Od 7 do 29 listopada Hydropolis będzie nieczynne.
Hydropolis to unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi.
Hydropolis to atrakcja Wrocławia dla osób w każdym wieku. Multimedialna opowieść o życiodajnej wodzie jest bogata i różnorodna. I mimo ogromu prezentowanych wiadomości, ani przez moment nie będziemy się nudzić.
Hydropolis zajmuje dawny zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 roku o powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych.
Wystawa podzielona jest na dziewięć stref tematycznych, każda z nich przedstawia substancję życia z innego ujęcia. Hydropolis, to miejsce, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.
Hydropolis – historia głębin
W sali „Planeta wody” poznamy teorie na temat pochodzenia wody i jej obecności we wszechświecie. W kolejnych pomieszczeniach prezentowane są nieco bliższe i równie ciekawe obszary. Można posiedzieć wiernie odtworzonej kapsule batyskafu Trieste, którym w 1960 r. dwójka śmiałków zanurkowało na dno Rowu Mariańskiego. Don Walsh, amerykański oficer i oceanograf, uczestnik eksperymentu, podczas wizyty w Hydropolis, znowu zajął miejsce w batyskafie. Walsh przyjął tytuł honorowego ambasadora Centrum wiedzy o wodzie.
Tuż obok prezentowane są „stwory” zamieszkujące morza i oceany – od kilkumetrowych rekinów, przez ławice ryb, po drobnoustroje. Możemy posiedzieć na tropikalnej plaży i posłuchać kojącego szumu morza, albo przejść się w chmurze.
Każda sala jest obudowana multimedialnymi tablicami z interesującymi szczegółami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposób jej wykorzystanie przez człowieka. W Hydropolis znajdują się dziesiątki modeli statków, łodzi i innych pływających konstrukcji. Zobaczyć i dotknąć można wielu urządzeń, pomp, silników, dźwigni. Więcej każdy na chwilę ma szansę zostać gromowładnym i wywołać burzę z grzmotami o teatralnym charakterze.
Osobną część wystawy poświęcono obecności motywu wody i jej znaczenia w religiach i w sztuce. Jeszcze inna widowiskowo prezentuje znaczenie wody dla życia organizmów na Ziemi.
Są także wątki wrocławskie np. interaktywny stół z mapami Wrocławia, m.in. z czasu powodzi tysiąclecia, czy systemu wodociągów miejskich, przyciąga uwagę starszych i młodszych.
Bilety są sprzedawane w systemie co 30 minut, a wejście na wystawę jest limitowane w związku z przepustowością obiektu. Każdy bilet sprzedawany jest na konkretną godzinę, która odpowiada godzinie rozpoczęcia projekcji w sali „Planeta wody” – od tego miejsca zaczyna się zwiedzanie atrakcji.
Bilety można zakupić przez stronę internetową.