Festiwal Jazztopad 2018. Znamy program. Bilety już w sprzedaży

Przed nami 15. edycja jednego z ważniejszych polskich festiwali jazzowych (16-25 listopada). W tym roku niekwestionowanymi gwiazdami będą pianiści Chick Corea i Brad Mehldau, wokalistka i kontrabasistka Esperanza Spalding, trębacz Avishai Cohen oraz perkusiści Simon Barker i Hamid Drake. Sprzedaż biletów rozpoczyna się 7 czerwca.

  • Brad Mehldau/fot. M.Williams


Festiwal w Polsce i za oceanem

Początki Jazztopadu były zupełnie niewinne – festiwal powstał jeszcze za czasów dyrektorowania Lidii Geringer d'Oedenberg i miał być raczej alternatywą dla koncertów muzyki poważnej. Tymczasem kiedy przejął go duet Andrzej Kosendiak/Piotr Turkiewicz, okazało się, że przez ostatnią dekadę stworzyli imprezę z ciekawym programem i wpływem na rynek muzyczny. Projektami udało się zainteresować Manfreda Eichera, wszechmocnego szefa wytwórni ECM, ponadto odbywa się także (już po raz czwarty) zagraniczna edycja Jazztopadu.

W tym roku zaplanowano czerwcowe koncerty promujące najnowszy album Macieja Obary i jego formacji „Unloved” w Stanach Zjednoczonych (nowojorskim Jazz at Lincoln Center) i w Kanadzie oraz październikową rezydencję.

Premiery tylko dla Wrocławia

Dyrektor artystyczny Jazztopadu podkreśla, że główna wrocławska edycja będzie absolutnie wyjątkowa.

– Wszystkie koncerty będą jedynymi w Polsce, więc zaproszeni artyści zagrają tylko dla nas – mówi Piotr Turkiewicz. Od razu też zapowiada pięć premier. Na największą sensację zapowiada się koncert fortepianowy Brada Mehldaua, który artysta wykona z Orkiestrą Symfoniczną NFM pod batutą Clarka Rundella (23 listopada). – To wynik rozmów z Bradem Mehldauem po jego recitalu w Narodowym Forum Muzyki – przyznaje Turkiewicz.

Wśród wyczekiwanych premier jest też projekt Esperanzy Spalding, znakomitej amerykańskiej wokalistki i kontrabasistki jazzowej, która na swój koncert 25 listopada przygotowuje coś specjalnie dla wrocławskiej publiczności.

Trębacz Amir ElSaffar wspólnie z kontrabasistą Ksawerym Wójcickim, klarnecistą Wacławem Zimplem i Lutosławski Quartet przedstawią także premierę 24 listopada. Na nowości można też liczyć od duo perkusistów – Simona Barkera i Hamida Drake’a (zagrają 22 listopada) oraz formacji Bigger Vicious z Avishaiem Cohenem na trąbce (22 listopada).

Wielcy artyści i nieco mniej znani

Pianista Chick Corea to postać legendarna, ale we Wrocławiu wystąpi nie z zespołem, a solo, co nie jest ostatnio zbyt częste. – Jego solowe koncerty cenię szczególnie – zwraca uwagę Piotr Turkiewicz.

Wspomniany już Brad Mehldau dwa lata temu w NFM wzbudził recitalem prawdziwą sensację, teraz zagra z orkiestrą. Warto zainteresować się też Esperanzą Spalding, fantastycznie utalentowaną wokalistką, która gra na kontrabasie, śpiewa standardy jazzowe i nie boi się eksperymentować, występowała przed prezydentem Obamą, na koncercie z okazji nagród Nobla, przed Stingiem z okazji jego jubileuszu. Uwielbia do publiczności mówić i łapie od razu doskonały kontakt ze słuchaczami, więc nie inaczej będzie też we Wrocławiu.

Oprócz wielkich gwiazd także te nieco mniej znane. Choćby czołowe postaci sceny kanadyjskiej, czyli Sick Boss z grającą na wiolonczeli Peggy Lee (20 listopada), Australian Art Orchestra z m.in. Simonem Barkerem na perkusji (21 listopada), francuską grupą Novembre (23 listopada), czy włoskim kolektywem Roots Magic (24 listopada). Koniecznie trzeba posłuchać trębaczki Jaimi Branch z formacją (18 listopada) oraz Sons of Kemet (17 listopada).

Bilety

Bilety na Jazztopad będą w sprzedaży od 7 czerwca, kosztują od 25 do 299 zł (najdroższa wersja biletów na największe gwiazdy).  

Zgłoś uwagę