Jazztopad 2018. Najciekawsze koncerty poleca Piotr Turkiewicz

– Nie chciałbym koncentrować się na oczywistych gwiazdach, jak Chick Corea, czy Esperanza Spalding, choć są szalenie istotni. Zależy mi jednak, aby podkreślić, że na Jazztopadzie najważniejsze dzieje się czasem pomiędzy tymi wielkimi koncertami – podkreśla Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Jazztopad (16-25.11). Dla nas wybrał cztery, jego zdaniem, najciekawsze koncerty tegorocznej edycji.


Numer 1 – Brad Mehldau

...i premiera jego Koncertu fortepianowego. Ten jeden z najważniejszych obecnie jazzowych pianistów po raz pierwszy zderzył się z rzeczywistością pisania koncertu fortepianowego. Proces namawiania Brada na projekt zaczął się, kiedy trzy lata temu koncertował we Wroclawiu, tuż po otwarciu NFM. Sala główna bardzo mu się spodobała, miałem też okazję dłużej z nim porozmawiać, opowiadałem, co robimy na festiwalu, jaką mamy filozofię. Potem okazało się, że i on wcześniej myślał o takim projekcie, więc znaleźliśmy super partnerów, jak The Barbican Centre w Londynie, Britten Sinfonia, Philharmonie Luxembourg, Orchestre Philharmonique du Luxembourg oraz the Los Angeles Philharmonic Association i mamy znakomitą premierę.

Jazztopad 2018: Brad Mehldau Piano Concerto/NFM Filharmonia Wrocławska

Jazztopad 2018: Brad Mehldau Piano Concerto/NFM Filharmonia Wrocławska

Termin 23 listopada 2018 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Numer dwa – Barker/Drake i Avishai Cohen

W pierwszej części Simon Barker i Hamid Drake w duecie, w mojej opinii najważniejsi artyści instrumentów perkusyjnych, najbardziej kreatywni, otwarci na dźwięki. Barker był już na Jazztopadzie pięć lat temu, a jest zupełnie nieprawdopodobnym artystą, który jest bardzo mało znany w Polsce. Drake to już legendarna postać muzyki improwizowanej, ale do tej pory nie wystąpił na festiwalu. Obaj panowie niesamowicie się ucieszyli, że będą mogli ze sobą po raz pierwszy zagrać i po to jest ten festiwal, aby takie spotkania miały miejsce. Hamid zagra tego dnia jeszcze dodatkowy set z wrocławskimi muzykami, a Simon zostaje we Wrocławiu i będzie brał udział w koncertach w mieszkaniach. W drugiej części wieczoru premiera nowego projektu Avishaia Cohena. Chciałem wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności, która skupia się na jazzie elektrycznym, nie akustycznym. Stąd pomysł, by rozbudować projekt Cohena „Big Vicious”. Wszystkie kompozycje w ramach „Bigger Vicious” będą premierowe.

Jazztopad 2018: Simon Barker & Hamid Drake Duo/Avishai Cohen Bigger Vicious

Jazztopad 2018: Simon Barker & Hamid Drake Duo/Avishai Cohen Bigger Vicious

Termin 22 listopada 2018 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Numer trzy – Jamie Baum i Australian Art Orchestra

Od kilku lat dbam o to, aby balans między paniami a panami muzykami na festiwalu był w miarę możliwości optymalny. Obecnie na świecie bardzo dużo mówi się o tym, że w ramach festiwali jazzowych w większości występują głównie mężczyźni. To się jednak powoli zmienia, bo znakomitych pań improwizatorek przybywa. W tym roku mamy – Jaimie Branch, Esperanzę Spalding i Jamie Baum. Zależało mi, aby zaprosić Jamie Baum w momencie, kiedy wyda ważną dla siebie płytę. W ramach tego wieczoru nie tylko to, co na krążku, ale kilka premierowych kompozycji, na które się umówiliśmy. W drugiej części wieczoru Australian Art Orchestra – zespół, który od wielu lat wyznacza ścieżki muzyki improwizowanej w Australii, ale nigdy nie był w Polsce, rzadko zresztą pojawia się w Europie.
 
Jazztopad 2018: Jamie Baum Septet/Australian Art Orchestra

Jazztopad 2018: Jamie Baum Septet/Australian Art Orchestra

Termin 21 listopada 2018 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz

Numer Cztery - Roots Magic, Amir ElSaffar

Roots Magic to kolejny zespół, który w ogóle nie jest znany w Polsce, co mnie dziwi. Połączenie głębokiego bluesa z amerykańskiego Południa z awangardą. Bardzo przystępna i bogata muzyka. I w drugiej części Amir ElSaffar – człowiek, który jest rozchwytywany na świecie jako kompozytor. Miałem okazję poznać go w Nowym Jorku, kiedy jego kariera jeszcze się tak nie rozwinęła i od razu poczułem, że będzie bardzo ważną postacią sceny muzycznej. Z ElSaffarem wystąpią Lutosławski Quartet oraz Ksawery Wójciński i Wacław Zimpel, czołowi artyści polskiej sceny improwizowanej, więc ta premiera będzie bardzo ważna. Planujemy ją pokazać w październiku przyszłego roku w Nowym Jorku.

Jazztopad 2018: Roots Magic/ Amir ElSaffar, Ksawery Wójciński, Wacław Zimpel, Lutosławski Quartet

Jazztopad 2018: Roots Magic/ Amir ElSaffar, Ksawery Wójciński, Wacław Zimpel, Lutosławski Quartet

Koncert / Jazz
Termin 24 listopada 2018 19:00

Miejsce Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

Zobacz


Zgłoś uwagę