wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Atrakcje dookoła Wrocławia
  5. Poznaj Lwówek Śląski. Bajkowa sala ślubów i Szwajcaria Lwówecka

Oryginalnych budowli, wyjątkowych miejsc i innych atrakcji jest we Lwówku Śląskim tak dużo, że rodzinna wyprawa do miasteczka nad Bobrem przyniesie wiele satysfakcji.

Reklama

Ślub w towarzystwie postaci z bajek

Spacer po Lwówku najlepiej rozpocząć od centrum, od Ratusza. Gotycko-renesansowa siedziba dawnych miejskich to jeden z najstarszych i najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Wewnątrz zachowały się oryginalne freski będące ozdobą Sali Ławy Sądowej. Jest też Loch Głodowy i Izba Tortur z replikami narzędzi katowskich. Na szczególną uwagę zasługuje XIV-wieczna płyta nagrobna księcia Henryka. Władca kochał swoją żonę Agnieszkę, że postanowił uwiecznić to uczucie na nagrobku tumbowym. Stąd na niej gest połączonych dłoni, które splecione w kształt serca. Płytę można obejrzeć w holu lwóweckiego ratusza.

Sala ślubów

W tym samym budynku jest bogato zdobiona Sala Ślubów. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie świadkami przysiąg małżeńskich są postaci z baśni m.in. Czerwony Kapturek, Kot w butach i Kopciuszek.

Nieopodal ratusza stoją trzy wodotryski. Fontanna z Lwem, Fontanna z Sową oraz Fontanna Sukienników. Ta ostatnia upamiętnia dawne źródło bogactwa grodu nad Bobrem.

Jak piwo to Lwóweckie

Jako jedno z nielicznych miast w Europie, Lwówek Śląski ma niemalże w pełni zachowane średniowieczne mury obronne. Dziejowe zawieruchy przetrwały także dwie baszty: Bolesławiecka i Lubańska oraz basteja Archonattiego.

W dodatku w kilku miejscach przetrwał podwójny pierścień murów obronnych. Wieczorami warto udać się na spacer wzdłuż podświetlonych dawnych fortyfikacji. Na plantach warto obejrzeć Pomnik Ofiar I Wojny Światowej, na którego cokole odnajdziemy antycznego wojownika pogrążonego we śnie.

Klasztor franciszkanów

Interesujący jest kamienny most nad Bobrem. Powstał w XVI stuleciu i jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji w Polsce. W pobliżu w sierpniu 1813 r. rozegrały się dwie bitwy kampanii napoleońskiej; pierwszą wygrał Bonaparte, zaś drugą wojska pruskie.

Punktem obowiązkowym podczas spaceru po Lwówku jest Browar. Najstarsza wzmianka o produkcji piwa w mieście pochodzi z 1209 r. Dzisiaj znajduje się w nim Muzeum Browarnictwa z eksponatami ilustrującymi historię piwowarstwa na Dolnym Śląsku. Podczas wizyty w muzeum można zobaczyć proces produkcji piwa, zajrzeć do warzelni, leżakowni i rozlewni.

Lwówek ma także ciekawe zabytki sakralne. Najstarszy jest XIII-wieczny kościół parafialny Wniebowzięcia NMP z monumentalną, dwuwieżową romańską fasadą, którą wzniósł rycerski zakon joannitów. Obok świątyni znajduje się gotycka kaplica św. Krzyża, w której zachowały się fragmenty fresków z ok. 1520 r.

Także z XIII wieku pochodzi kościół św. Franciszka z Asyżu. Ciekawostką jest wieża, której... nie widać. Jej podstawa znajduje się u zbiegu prezbiterium i południowej nawy. Wewnątrz obejrzeć można także fresk ukazujący kary przewidziane dla grzeszników.

Spośród innych zabytków warto obejrzeć renesansowy zamek Płakowice, z wielkim portalem triumfalnym oraz dziedzińcem turniejowym otoczonym arkadowym krużgankiem.

Interesujący jest również neogotycki Pałac Książęcy, który w drugiej połowie XIX w. słynął z organizowanych w jego wnętrzach koncertów z udziałem najwybitniejszych muzyków europejskich, m.in. Ferenca Liszta, Hectora Berlioza, czy Richarda Wagnera. Dzisiaj gmach jest siedzibą władz Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

Do Szwajcarii bez paszportu

Okolica miasteczka także obfituje w interesujące miejsca. Szwajcaria Lwówecka to największe i najpiękniejsze w Zachodnich Sudetach zgrupowanie form skalnych. Tworzą one malowniczy krajobraz, składający się z wieżyc i niezwykłych kształtów, porozdzielanych między sobą szczelinami i wąskimi przejściami. Na szczyt wzniesienia można się dostać ścieżką przyrodniczą.

Warto odwiedzić również mniejszą formację z piaskowca zwaną Panieńskimi Skałkami. W dwóch miejscach znajdują się tam znaki przypisywane walońskim poszukiwaczom skarbów. Według późniejszych legend, w skalnej szczelinie miały się ukrywać dziewczęta podczas wojen husyckich oraz wojny 30-letniej. Na pamiątkę tego miejsce to nazwano Panieńską Izdebką.

W okolicy Lwówka są także efektowne, piaskowcowe jaskinie szczelinowe, np.  koło Żerkowic w starorzeczu Bobru, które powstały na skutek erozji wodnej. Natomiast skraju wsi znajdziemy ostaniec piaskowcowy o wysokości 22 metrów zwany Skałą z Medalionem albo Wieżycą.

Nad Bóbr po zastrzyk adrenaliny

W mieście działa niedawno basen, a w kompleksie stadionowym wybudowano pumtrack, plac zabaw i Otwartą Strefę Aktywności. Sąsiadują one ze stadionem lekkoatletycznym oraz boiskami do gry w piłkę siatkową i koszykówkę.

Z kolei obok hali sportowej znajduje się plac do gry w tenisa ziemnego. Miłośnicy mniej wysiłkowego wypoczynku mogą po prostu wybrać się na spacer po pełnym uroku parku miejskim, do którego przylega plac zabaw.

Altana w parku

Przez miasto wytyczono kilka szlaków rowerowych. Władze gminy mają także ofertę dla wodniaków. W Rakowicach Wielkich są się piękne i czyste jeziora, a nad nimi przystań z wypożyczalnią rowerów wodnych oraz „Bahama Wake”, czyli ośrodek wakeboardingu. Natomiast, aby zakosztować emocji wyższego stopnia należy wybrać się na kajakowy lub pontonowy spływ po Bobrze.

Jak dojechać z Wrocławia do Lwówka Śląskiego?

Z Wrocławia do Lwówka Śląskiego najszybciej dojedziemy drogą A 4 w kierunku granicy z Niemcami. Na węźle Złotoryja należy zjechać w drogę nr 364. Przejazd 115 km zajmuje niecałe dwie godziny.

FOT. UMiG Lwówek Śląski

Redakcja

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl