wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pałac w Goszczu i baśniowe wąwozy

W Twardogórze i w okolicy koniecznie trzeba zobaczyć barokowy zespół pałacowo-parkowy w Goszczu, porównywany do Wilanowa i Poczdamu. Miłośników natury przyciągają urokliwe wąwozy i leśne ścieżki spacerowe.

Reklama

Twardogóra leży niecałą godzinę jazdy samochodem od Wrocławia. Historia miasteczka sięga XII w., prawa miejskie uzyskało pod koniec kolejnego stulecia. Za jego złoty okres uważane są rządy Eleonory Karoliny, księżniczki wirtemberskiej, która w 1676 r. zakupiła Twardogórę i spędziła w niej aż 36 lat życia. W tym okresie powstał Nowy Rynek i barokowy kościół.

W roku 1944 było to niewielkie, zamożne miasteczko. Żyło w nim około 4,5 tys. osób, działało 150 warsztatów stolarskich, 20 szewskich, 15 krawieckich, 15 sklepów spożywczych, dziesięć piekarni i tyle samo rzeźni. Miejscowi i goście mieli do wyboru aż 23 restauracje i dwa kina. Znajdował się tu dom starców, dom dziecka, szpital i kilka szkół.

Dzisiaj Twardogóra jest znana i ceniona w kraju jako silny ośrodek przemysłu stolarskiego i meblarskiego. Władze gminy szczycą się także wieloma atrakcjami.

Polem, lasem, wąwozem

Aż 45 proc. powierzchni gminy Twardogóra to lasy. Są turystycznym walorem okolicy. Pogranicze Wzgórz Twardogórskich i Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” urozmaicone jest wieloma wąwozami o baśniowym charakterze, malowniczymi wzniesieniami z wyjątkowymi widokami. W okolicy miejscowości Grabowno Wielkie jest także rezerwat „Torfowisko”, i to miejsce ma swój nadzwyczajny charakter.

Szlak spacerowy w pobliżu Twardogóry, fot. archiwum UMiG w Twardogórze

Miejscowe władze umiejętnie wykorzystują te naturalne dobra. Wytyczono tu szlaki piesze i rowerowe, są trasy dla miłośników konnych rajdów. Spacery można łączyć z lekcjami przyrody w terenie, bo wyznaczone są dwie ścieżki dydaktyczne. Nie zapomniano o amatorach aktywnego wypoczynku – mają do dyspozycji trzy ścieżki treningowe. Wszystkie szlaki liczą w sumie 250 km. W samej Twardogórze warto przejść się trasą spacerową wzdłuż rzeki Skoryni. Na terenie gminy znajdują się też dwa pomniki przyrody – dęby: Henryk i Bliźniak.

Na terenie użytku ekologicznego „Leśne stawki koło Goszcza”, w pobliżu pałacu, przeprowadzono pierwszą w Polsce restytucję zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego.

Dolnośląski Wilanów

Dolny Śląsk to region z największą w Polsce liczbą pałaców i zamków. Także gmina Twardogóra ma się czym chwalić pod tym względem. Oczkiem w głowie lokalnych władz jest barokowy pałac w Goszczu. Wraz z otaczającym budowlę parkiem jest porównywalny z najwyższej klasy barokowymi rezydencjami w Wilanowie i Poczdamie. Niestety, przez dekady popadał w ruinę.

Pałac w Goszczu, fot. archiwum UMiG w Twardogórze

Obecne władze gminy zdają sobie sprawę, że mają u siebie najwyższej klasy obiekt architektoniczny, i etapami przywracają jego dawny wizerunek. Dzisiaj kilka obiektów zespołu pałacowego można zwiedzać.

W Twardogórze i w okolicy jest więcej obiektów, które warto zobaczyć, z różnych względów. To m.in.

  • neogotycki kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, sanktuarium maryjne ze słynącą łaskami figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Twardogórze,
  • drewniany kościółek pw. św. Idziego w Chełstowie, wzniesiony po 1666 r., na miejscu starszego –  z XVI w.,
  • drewniany kościółek w Grabownie Małym – jeden z unikatowych na Dolnym Śląsku przykładów drewnianej architektury o cechach gotyckich, wzniesiony w 1655 r.,
  • największa na świecie prywatna kolekcja fragmentów muru berlińskiego w Sosnówce,
  • barokowy pałac z zabytkowym parkiem w Twardogórze – powstał na fundamentach budowli obronnej z XV w., był siedzibą właścicieli dóbr goszczańskich i twardogórskich,
  • dawny kościół ewangelicki i mauzoleum rodziny von Reichenbachów w Goszczu. 

Mistrzowskie zawody i „Taaaka ryba”

Chlubą władz gminy Twardogóra jest Ośrodek Sportu i Rekreacji. To nowoczesny kompleks z pełnowymiarowymi halą sportowo-widowiskową i boiskiem piłkarskim – Orlikami, otwartym kąpieliskiem ze zjeżdżalniami i jacuzzi (zimowym), otwartym lodowiskiem, torem do jazdy na rolkach, siłowniami (w tym terenowymi), strzelnicami, kortami tenisowymi i całoroczną wypożyczalnią rowerów.

Organizowanych jest tu wiele imprez sportowych, także o międzynarodowym charakterze. Renomą cieszy się doroczny, wrześniowy międzynarodowy bieg uliczny.

W twardogórskiej hali sportowo-widowiskowej regularnie prezentują się największe gwiazdy ze świata kultury i sportu, odbywają się międzynarodowe mecze oraz turnieje w piłce siatkowej. Hala sportowa w Twardogórze jest areną ogólnopolskich mistrzostw w konkurencjach tańca freestyle oraz wschodnich sztuk walki.

Kompleks sportowy w Twardogórze, fot. archiwum UMiG w Twardogórze

Do Twardogóry warto zaglądać przez cały rok, ale najwięcej się plenerowych wydarzeń planowanych jest na lato.

Czerwcowe Dni Twardogóry to okazja do obejrzenia i wysłuchania koncertów największych gwiazdy polskiej estrady. Przez cały rok w gminnych placówkach kulturalno-oświatowych, w bazylice oraz w dawnym kościółku pw. Świętej Trójcy i Matki Boskiej – odbywają się kameralne koncerty, spektakle, wystawy i spotkania. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu odbywają się ekspozycje (w części wystawienniczej obiektu – dawnej stajni), a także przedstawienia teatralne i koncerty (w dawnym maneżu).

Cały kompleks jest też ulubionym miejscem plenerów malarskich i fotograficznych. Na błoniach parkowej części kompleksu odbywają się sezonowe imprezy kulturalne i rekreacyjne, m. in. doroczny jesienny Festyn Rodzinny „Taaaka ryba”.

Tekst na podstawie materiałów informacyjnych UG w Twardogórze

Jak dojechać?

Samochodem: wyjazd z Wrocławia drogą krajową 98 w kierunku Oleśnicy. W miejscowości Borowa zjazd w lewo w drogę wojewódzką 340, w kierunku Dobroszyc, Twardogóry. Odległość 47 km, czas przejazdu 40-50 minut.

Twardogóra

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl