ESK 2016: Inwazja niedźwiedzi w Porcie Lotniczym Wrocław

Dwie prace Kuby Bąkowskiego od najbliższego piątku (18.03) będzie można oglądać na wrocławskim lotnisku. Sztuka prezentowana jest w hali portu lotniczego i przed nim w cyklu „Inwazja”.


To kolejny projekt artystyczny w tym miejscu po „Canis lupus" Jakuba Jasiukiewicza i „Binarywaves” grupy Lab[au].

Kuba Bąkowski łączy działania performerskie i fotografię, a jedynym śladem kreowanych przez niego zdarzeń są pojedyncze zdjęcia prezentowane w formie lightboxów.

Na lotnisku zobaczymy „Ursa Major Bobrek Centrum” – pracę, która powstała w 2007 roku w kopalni węgla kamiennego w Bytomiu. Wtedy grupa siedmiu górników przez kilka minut odtwarzała kształt konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy (Ursa Major) przy użyciu lamp czołowych zamontowanych na ich hełmach.

Kolejna praca to „Polaris. Lato 2009” –  wynik projektu, zrealizowanego podczas wyprawy polarnej na Spitzbergen, zorganizowanej przez Instytut Geofizyki PAN. Bąkowski zrealizował projekt, wykorzystując niedźwiedzie przebrania używane podczas ludowych rytuałów na Opolszczyźnie. Performance, a zarazem sesja fotograficzna miały miejsce wieczorem w ciągu dnia polarnego nad brzegiem Morza Arktycznego. Fotograf ukazuje jednego z naukowców biorącego udział w wyprawie, ubranego w kombinezon przeżyciowy i maskę niedźwiedzia, trzymającego lampę błyskową, która iluminuje punkt na nocnym niebie gdzie Gwiazda Polarna – Polaris, jest oczekiwana.

Wystawa potrwa do 31 grudnia.

 

INWAZJA: Kuba Bąkowski. Ursa Major / Polaris

INWAZJA: Kuba Bąkowski. Ursa Major / Polaris

Wernisaż / Wystawa / ESK / Sztuki wizualne
Termin od 18 marca 2016 do 18 marca 2016

Miejsce Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika

Zobacz
Zgłoś uwagę