wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Woda w kranach wrocławian jest zdatna do picia

– Na ten moment woda w sieci wodociągowej jest zdatna do picia – spełnia wszystkie normy i jest pod ciągłym nadzorem technologicznym oraz laboratoryjnym – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes zarządu MPWiK we Wrocławiu. W rozmowie dla www.wroclaw.pl podkreśla, że MPWiK jest przygotowane na każdy scenariusz, tak, aby zapewnić stały dostęp do wody do picia.

Reklama

Dlaczego zalanie polderu Oławka służy ochronie mieszkańców Wrocławia?

Przemysław Gałecki, wiceprezes zarządu MPWiK we Wrocławiu: – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – w związku z wysokim stanem wody w Odrze – podjęło decyzję o kontrolowanym zalaniu polderu Oławka i terenów wodonośnych.

Jest to procedura zgodna z instrukcją przeciwpowodziową dla Wrocławia. Teren, na którym rozlewa się woda, jest specjalnie przygotowany do takich sytuacji, a zalewanie polderu służy ochronie mieszkańców przed powodzią. Nie jest to teren zamieszkały. Dzięki temu działaniu spłaszcza się fala powodziowa.

Jak to możliwe, że mimo zalania terenów wodonośnych woda w kranach wrocławian jest zdatna do picia?

– Tereny wodonośne mają powierzchnię ponad 1000 ha powierzchni, w związku z tym kontrolowany zrzut wody przez śluzę nr 1 nie od razu wpływa na pracę Zakładu Produkcji Wody i jakość surowca.

W trakcie, gdy polder Oławka został zalany korzystamy ze zgromadzonych wcześniej zapasów wody, które na jakiś czas powinny zapewnić dostawy wody do mieszkańców. Jednocześnie modyfikujemy procesy oczyszczania wody, dostosowując się do surowca, którym dysponujemy.

A w jaki sposób MPWiK jest przygotowane na sytuację, w której woda może nie nadawać się do spożycia? Jakie wtedy uruchomione zostaną procedury?

– Wszystkie procedury są zawarte w Planie Operacyjnym Ochrony przed Powodzią. Plan przewiduje różne scenariusze w zależności od skali zagrożenia. We Wrocławiu działamy zgodnie ze scenariuszem nr 6 planu przeciwpowodziowego dla Wrocławia wprowadzonym przez Prezydenta Wrocławia.

Przyjęliśmy gorszy scenariusz niż wskazuje na to obecna sytuacja po to, abyśmy byli gotowi na każdą ewentualność. Dalsze kroki będą uzależnione od rozwoju sytuacji. Na ten moment woda w sieci wodociągowej jest zdatna do picia – spełnia wszystkie normy i jest pod ciągłym nadzorem technologicznym oraz laboratoryjnym.

Zwiększyliśmy częstotliwość badań jakości naszej wody zarówno w zakresie badań fizyko-chemicznych, jak i mikrobiologicznych w naszych Zakładach Produkcji Wody. Jednocześnie utrzymujemy wszelkie kontrole jakości wody na sieci wodociągowej.

Jeśli wyniki laboratoryjne pogarszałby się, będziemy natychmiast o tym informować. Przypominam, że non stop badamy ponad 150 parametrów jakości wody, takich jakich parametry biologiczne, chemiczne, ale choćby smak i zapach.

Co obejmuje scenariusz powodziowy, który obecnie jest wdrażany we Wrocławiu i jakie są kolejne kroki według instrukcji przeciwpowodziowej?

– MPWiK jest przygotowane na każdy scenariusz, tak żeby zapewnić dostęp do wody do picia. Są to jednak dokumenty niejawne opracowane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Od nich zależy bezpieczeństwo Wrocławia i jego mieszkańców, dlatego nie możemy mówić o szczegółach.

Bez względu na wszystko zapewniamy, że woda do picia będzie dostępna dla wrocławian.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama