3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Nowy przedmiot, nowa formuła matury, nowe szkoły... Oto co się zmieni w edukacji w 2023 roku
Na zdjęciu uczniowie XV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu podczas pisania próbnej matury w nowej formule (grudzień 2022) Tomasz Hołod

Nowy przedmiot i programy nauczania, nowa formuła matury, nowe szkoły we Wrocławiu i nowy wydział na Politechnice Wrocławskiej. Zobacz, jakie jeszcze zmiany czekają nas w 2023 roku w obszarze edukacji.

Szkoły ponadpodstawowe: nowy przedmiot i zmiany programowe

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, od września uczniowie szkół ponadpodstawowych zamiast podstaw przedsiębiorczości będą uczyli się biznesu i zarządzania. Na tym przedmiocie uczniowie dowiedzą się, jak zarządzać swoimi finansami, oraz zdobędą kompetencje przedsiębiorcze.

Będą też zmiany w programach nauczania.

• W programie języka polskiego znajdą się dwie gry „This War of Mine” (11BitStudios) i „Gra szyfrów” (Instytutu Pamięci Narodowej).
  • Programu nauczania techniki wzbogaci się o zasady poruszania się różnymi środkami transportu, w tym hulajnogami elektrycznymi.

Matura 2023 w nowej formule

W 2023 r. matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym odbędą się od 4 do 23 maja. Dodatkowe terminy wyznaczono na okres od 1 do 19 czerwca, a poprawkowe od 21 do 22 sierpnia. To będzie pierwszy raz, gdy egzamin dojrzałości obejmie uczniów, którzy kończyli ośmioklasową podstawówkę.

W 2023 r. maturzyści przystąpią do:

• egzaminów pisemnych z: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki i wybranego przedmiotu;
  • egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego.

Pisemny egzamin z języka polskiego będzie wydłużony do 240 minut (4 godzin) dla poziomu podstawowego i 210 minut (3,5 godziny) dla poziomu rozszerzonego. Uczniowie dostaną dwa arkusze pytań. Pierwszy dotyczyć będzie języka polskiego w użyciu, drugi rozprawki historycznoliterackiej.

Szczegółowe informacje na temat matury TUTAJ

Wrocławskie inwestycje szkolono-przedszkolne

W 2023 r. miasto planuje oddać do użytku dwie ważne inwestycje:

• Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej:

W szkolnej części powstaną sale lekcyjne i komputerowe, świetlica, sale sportowe, biblioteka i jadalnia. Oddane też będą dwa boiska i plac zabaw. Przedszkole składać się będzie z 8 oddziałów z węzłami sanitarnymi, salą rekreacyjną, kuchnią, jadalnią.

• Przedszkole przy ul. Hallera:

W placówce będzie miejsce dla 200 przedszkolaków. Powstanie 8 sal dydaktycznych, sala wielofunkcyjna, sala do zajęć terapeutycznych i kuchnia.

Pensje dla nauczycieli i wykładowców

W 2023 r. wzrosną pensje nauczycieli. Powody są dwa. Po pierwsze, w 2023 r. aż dwukrotnie zostanie podniesione minimalne wynagrodzenie:

• od stycznia do czerwca minimalne wynagrodzenie wyniesie 3490 zł brutto,
  • od lipca – 3600 zł brutto.

Dodatkowo kwota bazowa, z której wyliczane są pensje nauczycieli, ma wzrosnąć w 2023 r. o 7,8 proc.

O 12,5 proc. wzrośnie też minimalne miesięczne wynagrodzenie profesorów uczelni wyższych, które wyniesie 7210 zł brutto. Ta wiadomość jest ważna, ponieważ wysokość miesięcznego wynagrodzenia profesorów wpływa na wynagrodzenie wszystkich wykładowców.

Stypendium socjalne dla studentów

Od stycznia rektorzy mogą podnieść próg dochodu uprawniającego do uzyskania stypendium socjalnego dla studentów. Kwota ta wyniesie 1294,4 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie studenta.

Decyzję o faktycznym podniesieniu progu dochodu podejmuje jednak każdorazowo rektor uczelni w porozumieniu z samorządem studenckim.

Białoruś zrywa umowę o uznawaniu dyplomów i stopni naukowych

Na początku listopada 2023 r. przestanie obowiązywać umowa między Polską a Białorusią o wzajemnym uznawaniu dyplomów uczelni wyższych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki.

Kwestia ta dotyczy 13 proc. studentów-cudzoziemców. A tylko we Wrocławiu w roku akademickim 2020/2021 studiowało 834 Białorusinów.

Jak jednak zapewnia MEiN nie wpłynie to na uprawnienia obywateli Białorusi w Polsce, choć może wydłużyć procedury uznawania białoruskich dokumentów.

Nowy wydział na Politechnice Wrocławskiej

Na PWr powstanie Wydział Medyczny. Porozumienie w tej sprawie 22 grudnia podpisali przedstawiciele uczelni, urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego i siedem szpitali:

• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,
  • Dolnośląski Szpital Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu,
  • Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu,
  • Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu,
  • Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet.

Studia na nowym wydziale ruszą w październiku 2023 r. Na pierwszym roku będzie maksymalnie 60 studentów