W warsztatach uczestniczyli młodzi ludzie z niepełnosprawnością intelektualną ze świetlicy „Tacy Sami” fundacji „Potrafię pomóc” oraz Powiatowego Zespołu Specjalnych Placówek Szkolno-Wychowawczych w Trzebnicy.
Wraz z edukatorką Magdaleną Kubarską prowadziła je Katarzyna Gubała, ekspertka i kucharz w „Pytaniu na śniadanie”, która doradza szefom kuchni w układaniu roślinnego menu.
Carpaccio z ogórka, kulki mocy i nie tylko
Uczestnicy zrobili kanapki z hummusem w trzech kolorach (klasyczny, z buraka i z zielonego groszku), cukiniowe roladki, kulki mocy, czyli trufle w kakao, wiórkach kokosowych albo liofilizowanych malinach oraz carpaccio z zielonego ogórka.
Ozdobili też jadalnymi kwiatami (m.in. bratkami i aksamitkami) tort oraz muffinki.
A na koniec uczta
Zajęcia zakończyły się ucztą, podczas której uczestnicy mogli zjeść to, co przygotowali.
Nasza zielona uczta to wynik chęci wykorzystania sztuki kulinarnej, jej aspektów zapachowych, smakowych i wizualnych do stworzenia dzieła multimedialnego, żywego festynu kulinarnego, festiwalu dobrego smaku i zapachu.Katarzyna Gubała
Partnerem wydarzenia był Art.Hotel.
– Nasz cukiernik upiekł tort i muffinki, przygotowaliśmy też składniki, z których uczestnicy przyrządzili potrawy na ucztę. Wszyscy bardzo zaangażowali się w pracę, atmosfera była świetna i uważam, że takie wydarzenia trzeba organizować częściej – powiedziała Anna Wałęsa z Art. Hotelu.
W stworzeniu „Zielonej uczty” bezpłatne wsparcie zapewniły Baziółka – producent ziół i mikroliści.
Skąd tytułowa zieleń?
– Zieleń to kolor narodzin, życia i zdrowia. To kolor roślin, młode pędy, zioła, świeże liście. To właśnie one były głównymi składnikami, z których korzystaliśmy podczas naszego warsztatu kulinarnego, nawiązującego swoim rozmachem do uczty z filmu Wojciecha Doroszuka pt. „Festin”. Warsztat jest pewnego rodzaju improwizacją, kulinarną wariacją na temat uczty, jej części składowych – mówi Katarzyna Gubała.
Wcześniej były inne kolory
„Zielona uczta, czyli roślinne motywy w sztuce kulinarnej” to część projektu edukacyjnego „Spektrum Światła. Ekspozycja na kolor”, który jest realizowany w Muzeum Współczesnym Wrocław dzięki środkom Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MWW zainicjowało projekt Spektrum Światła w 2020 roku. Część pilotażowa była poświęcona czerwieni, w 2022 roku w centrum znalazł się kolor pomarańczowy, rok później żółty, a teraz zielony.
W kolejnych latach (2025-2027) planowana jest druga edycja projektu, obejmująca barwy niebieską, fioletową i indygo.
Poprzez realizację licznych warsztatów, wykładów oraz spacerów, udało się ośmielić naszych odbiorców - dzieci, osoby dorosłe, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami - do kontaktu ze sztuką i współtworzenia. Dzięki temu projektowi Muzeum po raz pierwszy odwiedziło wiele nowych osób np. z Wrocławskiego Centrum Seniora czy Przestrzeni Trzeciego Wieku (WCRS). Wśród odbiorców projektu znalazły się także osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, niepełnosprawnością wzroku albo słuchu.Muzeum Współczesne Wrocław
Jak czytamy w materiałach prasowych MWW, „spotkania dla różnorodnych grup odbiorców, zajęcia wielopokoleniowe i warsztaty integrujące osoby zdrowe z osobami z niepełnosprawnością wzroku promowały pozytywne postawy i prowadziły do dialogu społecznego”.