Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„Zdrowie Populacyjne w obliczu kryzysu” – wyniki badań
Celem konferencji jest prezentacja i rozpowszechnienie osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań i prac rozwojowych, z obszaru zdrowia populacyjnego i działań podejmowanych w czasach kryzysu, jakim jest pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie.
Podczas spotkania specjaliści rozmawiali również o stanie zdrowia wrocławian na podstawie badań dzieci w wieku szkolnym oraz ich opiekunów w ramach projektu PICTURE, który realizowany jest od listopada 2019 r. przez UMW we współpracy z miastem Wrocław.
Jak wyglądają wyniki badań? Czy jesteśmy zdrowi?
Niestety nie jest najlepiej. Musimy walczyć z otyłością i z podejściem do badań profilaktycznych, do wiary w system - że trzeba chodzić na badania. Nie możemy zapominać o tym, że oprócz covidu są też inne choroby przewlekłe. Choroby sercowo-naczyniowe, nowotworowe i wszystkie inne wyzwania, które są z nami cały czas. Musimy znowu nauczyć się, jak badać swoje zdrowie.dr hab. Katarzyna Zatońska
Kolejnym problemem, który niedawno się pojawił jest kryzys energetyczny i finansowy. On też ma wpływ na nasze zdrowie.
– Docierają do nas informacje, że z ulic znikają worki ze śmieciami. Ludzie szukają papieru do opału. Zyskują różnego rodzaju materiały plastikowe, szkodliwe, bo chcą się ogrzać. W tym roku problem smogu we Wrocławiu nabrał zupełnie innej postaci, a będzie nadal rósł. Te zanieczyszczenia powietrza również będą wpływały na nasze zdrowie – informuje prof. Tomasz Zatoński.
Projekt PICTURE – obraz zdrowia wrocławian
PICTURE to projekt, który zakłada przebadanie 2500 wrocławian, 1250 dzieci i 1250 rodziców. Co dwa lata te same osoby zostaną poproszone o powtórzenie badań. Pierwsi uczestnicy odebrali już wyniki.
– Udział w projekcie dał mi przede wszystkim wiedzę. Zwiększył świadomość na temat zdrowia – stylu życia, wpływu czynników zewnętrznych na własne zdrowie – mówi Anna Borczyk, uczestniczka projektu PICTURE.