wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Zdrowie Populacyjne w obliczu kryzysu” – jakie są wyniki badań? [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu: prof. Tomasz Zatoński, lider projektu PICTURE fot. UM Wrocław
Na zdjęciu: prof. Tomasz Zatoński, lider projektu PICTURE

W środę, 30 listopada, podczas Międzynarodowej Konferencji „Zdrowie Populacyjne w obliczu kryzysu”, organizowanej przez Katedrę Zdrowia Populacyjnego UMW oraz Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego, specjaliści rozmawiali o stanie zdrowia Polaków po pandemii i w trakcie trwającej wojny w Ukrainie. Jakie są wyniki badań? Zobacz szczegóły.

Reklama

„Zdrowie Populacyjne w obliczu kryzysu” – wyniki badań

Celem konferencji jest prezentacja i rozpowszechnienie osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań i prac rozwojowych, z obszaru zdrowia populacyjnego i działań podejmowanych w czasach kryzysu, jakim jest pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie.

Podczas spotkania specjaliści rozmawiali również o stanie zdrowia wrocławian na podstawie badań dzieci w wieku szkolnym oraz ich opiekunów w ramach projektu PICTURE, który realizowany jest od listopada 2019 r. przez UMW we współpracy z miastem Wrocław.

Jak wyglądają wyniki badań? Czy jesteśmy zdrowi?

Niestety nie jest najlepiej. Musimy walczyć z otyłością i z podejściem do badań profilaktycznych, do wiary w system - że trzeba chodzić na badania. Nie możemy zapominać o tym, że oprócz covidu są też inne choroby przewlekłe. Choroby sercowo-naczyniowe, nowotworowe i wszystkie inne wyzwania, które są z nami cały czas. Musimy znowu nauczyć się, jak badać swoje zdrowie.
dr hab. Katarzyna Zatońska

Kolejnym problemem, który niedawno się pojawił jest kryzys energetyczny i finansowy. On też ma wpływ na nasze zdrowie.

– Docierają do nas informacje, że z ulic znikają worki ze śmieciami. Ludzie szukają papieru do opału. Zyskują różnego rodzaju materiały plastikowe, szkodliwe, bo chcą się ogrzać. W tym roku problem smogu we Wrocławiu nabrał zupełnie innej postaci, a będzie nadal rósł. Te zanieczyszczenia powietrza również będą wpływały na nasze zdrowie  informuje prof. Tomasz Zatoński.

Projekt PICTURE – obraz zdrowia wrocławian

PICTURE to projekt, który zakłada przebadanie 2500 wrocławian, 1250 dzieci i 1250 rodziców. Co dwa lata te same osoby zostaną poproszone o powtórzenie badań. Pierwsi uczestnicy odebrali już wyniki.

– Udział w projekcie dał mi przede wszystkim wiedzę. Zwiększył świadomość na temat zdrowia – stylu życia, wpływu czynników zewnętrznych na własne zdrowie  mówi Anna Borczyk, uczestniczka projektu PICTURE.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl