4. Konferencja miast we Wrocławiu. Porozmawiają o niepełnosprawności. Transmisja online 1-2 grudnia

Redakcja www.wroclaw.pl,

Na zdjęciu uczestnicy konferencji, zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Na zdjęciu uczestnicy konferencji, zdjęcie ilustracyjne

W dniach 1 i 2 grudnia na Stadionie Olimpijskim odbędzie się miejska konferencja z okazji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Udział wezmą w niej m.in. przedstawiciele miast partnerskich Wrocławia. Podczas wydarzenia wręczone zostaną Certyfikaty Wrocław Bez Barier im. Bartłomieja Skrzyńskiego oraz Medal Zasłużony dla Wrocławia 2022 roku. Spotkanie będzie transmitowane online.

Podczas wydarzenia nastąpi uroczyste wręczenie Certyfikatów Wrocław Bez Barier im. Bartłomieja Skrzyńskiego oraz Medalu Zasłużony dla Wrocławia 2022 roku.

Plebiscyt realizowany jest przez Fundację „Potrafię Pomóc” i organizowany na zlecenie i we współpracy z Departamentem Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Jego cel to tworzenie warunków powszechnej dostępności, integracji w życiu społecznym oraz przeciwdziałanie wykluczeniu osób niepełnosprawnych. Ale także poprawa atrakcyjności Wrocławia jako miasta przyjaznego dla wszystkich grup społecznych.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z informacjami na temat komunikacji i aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością, szczególnie w kontekście gminnych programów wsparcia i współpracy międzysektorowej na poziomie lokalnym. Będzie to także okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie uwzględnienia problemów osób z niepełnosprawnością i ich środowisk. Do udziału zaproszeni zostali również przedstawiciele miast partnerskich Wrocławia.

Transmisja online - 1 grudnia 2022

wersja polskojęzyczna

wersja anglojęzyczna

Program konferencji - 1 grudnia 2022

• 9:00- 11:00. Otwarcie konferencji, powitanie uczestników, wystąpienia gości specjalnych oraz wręczenie certyfikatów Wrocław Bez Barier i medalu Zasłużony dla Wrocławia przez Prezydenta Wrocławia Pana Jacka Sutryka, przekazanie daru dla Lwowa
  • 11:00 – 11:30. Przerwa na kawę
  • 11:30 – 13:00 Wystąpienie przedstawiciela Parlamentu Europejskiego (Leszek Gaś - szef Bura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu), prezentacje miast partnerskich- Drezno, Breda, Oxford, (Drezno - Alexandra Skiebe, Breda- Wilbert Willems/Wouter Schelvis, Oxford - Wendy Hind)
  • 13:00 – 14:00. Lunch
  • 14:00 – 14:45. I Panel dyskusyjny – Komunikacja w relacjach: Pracownik – pracodawca, w tym osoby z niepełnosprawnością. Moderator – Joanna Burkiewicz. Paneliści – Małgorzata Gorący, Adrian Furman, Ewa Wójcik, Anna Kałużna.
  • 14:45 – 15:30 II Panel dyskusyjny – Standardy dostępności w kulturze i sporcie. Moderator – Justyna Mańkowska. Paneliści – Dominika Kawalerowicz, Michał Fitas, Anna Jeżowska-Siwek, Dorota Ciastek, Bożydar Abadżijew.
  • 15:30 – 16:00. Podsumowanie, zakończenie dnia pierwszego. Prowadzący: Dominik Golema – dyrektor Biura bez Barier, Ryszard Kuczyński – działacz społeczny.

Transmisja online - 2 grudnia 2022

wersja polskojęzyczna

wersja anglojęzyczna

Program konferencji - 2 grudnia 2022

• 9:00 – 9:15. Powitanie, rozpoczęcie drugiego dnia, krótkie podsumowanie pierwszego dnia konferencji
  • 9:15 – 10:15. III panel dyskusyjny – Savoir-vivre w transporcie publicznym. Moderator – Dominika Zawadzka. Paneliści – Leszek Kopeć, Ariel Fecyk, Krzysztof Balawejder, Wojciech Konieczny.
  • 10:15 – 10:45. Przerwa na kawę
  • 10:45 – 11:45. IV panel dyskusyjny – Komunikacja alternatywna – nowoczesne narzędzia komunikowania. Moderator –Małgorzata Franczak. Paneliści – Robert Bednarski, Magdalena Bucyk, Dariusz Szrejder, Mariola Koprek.
  • 11:45 – 12:00. Opieka wytchnieniowa – Konferencja ISBA 12-14.09.2023 Wrocław
  • 12:00 – 12:15. Podsumowanie konferencji. Dominik Golema - dyrektor Biura bez Barier, Ryszard Kuczyński – działacz społeczny.
  • 12:15 – 12:45. Minirecital poetycko-muzyczny – Leszek Kopeć
  • 12:45-13: 45. Lunch
  • 13:45 - … Spacer po sektorze dla OzN na Stadionie Olimpijskim

Udział w konferencji jest bezpłatny

Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny

Transkrypcję wydarzenia znajdziecie pod tym linkiem.

Pomysłodawcą konferencji jest Michał Piechel, doradca prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Wrocław – Biuro Wrocław Bez Barier, a także MOPS, MPK Wrocław, WPT, Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA, Fundacja Potrafię Pomóc, Grupa Branżowa ds. Osób  z niepełnosprawnością i dostępności oraz Convention Bureau - Wrocław.

Partnerami organizatorów jest Wrocławska Powiatowa Rada Konsultacyjna ds. Osób z Niepełnosprawnością oraz organizacje pozarządowe. Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław.