PICTURE to projekt, który zakłada przebadanie 2500 wrocławian, 1250 dzieci i 1250 rodziców. Co dwa lata te same osoby zostaną poproszone o powtórzenie badań. Pierwsi uczestnicy już czekają na wyniki
Populacja Wrocławia to ty
Osoby, które biorą udział w projekcie, są losowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Warunkiem jest odpowiedni wiek dziecka i zameldowanie we Wrocławiu. Zaproszenie wysyłane jest pocztą, ale każdorazowo decyzja zależy od opiekuna. Pan Witold Hanak i jego 15-letni syn Michał pierwsze zaproszenie na badanie otrzymali w 2020 r.
– Zgłosiłem się do PICTURE z chęci wzięcia udziału w tak dużym projekcie. Ciekawią mnie też wnioski z badań przeprowadzanych na przestrzeni lat. Dlatego teraz, gdy znowu dostałem zaproszenie, też się zgłosiłem – mówi Witold Hanak.
Wywiad medyczny i badania
Uczestnicy zapraszani są na wizytę, podczas której lekarze przeprowadzają wywiad medyczny.
– Lekarz pytał o naszą historię chorób, styl życia, sposób odżywiania. Były to dość szczegółowe pytania. A potem pobrano nam krew i wykonywano różne badania – mówi Witold Hanak.
W ramach PICTURE wykonywane są:
- badania laboratoryjne z krwi, moczu i kału, w tym morfologia krwi, poziom glukozy, hemoglobiny, kreatyniny, cholesterolu, elektrolitów i hormonu tyreotropowego (TSH);
- badania antropometryczne, czyli budowę i skład masy ciała;
- badania diagnostyczne, np. EKG, spirometria, ciśnienie tętnicze, pomiar siły uścisku itp.
– Wszystko trwa nie dłużej niż trzy godziny – mówi Witold Hanak.
Zalecenia na przyszłość
Ankietę i wyniki badań analizują specjaliści z Uniwersytetu Medycznego. Liderem projektu jest prof. Tomasz Zatoński, otolaryngolog. W zespole są również lekarze specjalizujący się w chorobach cywilizacyjnych i pediatrii.
– Podczas badań kontrolnych wychodzą nieprawidłowości, o których pacjenci nie mieli pojęcia. Najczęściej wykrywamy cukrzycę i nieprawidłowy poziom TSH. Ale mamy też przypadek wykrycia białaczki u matki, która ciągłe zmęczenie złożyła na karb wielu obowiązków związanych z opieką nad małymi dziećmi – mówi dr Katarzyna Połtyn-Zaradna, menager i członek zespołu PICTURE.
Dwa tygodnie po badaniach uczestnicy otrzymują komplet wyników. Jeśli badania wykryły jakąś nieprawidłowość, zespół wskazuje, jakie badania należy powtórzyć lub do jakich specjalistów warto udać się po diagnozę.
Wraz z naszymi wynikami dostaliśmy rekomendacje: więcej ruchu i lepsza dieta.Witold Hanak
Jak przyznaje Katarzyna Połtyn-Zaradna, to najczęstsze zalecenia wynikające w dużej mierze z tego, że podczas lockdownu wszyscy mieliśmy za mało ruchu.
– Z roku na rok wzrasta liczba osób z zespołem metabolicznym, który grozi otyłością brzuszną i cukrzycą. Dietą i ruchem, zwłaszcza na początkowym etapie, można zupełnie znormalizować stan zdrowia – podkreśla Katarzyna Połtyn-Zaradna.
Nie tylko badanie zdrowia
Nadrzędnym celem projektu jest kompleksowe zbadanie zdrowia wrocławian i ustalenie, jak czynniki środowiskowe i styl życia wpływają na zdrowie. Jednak Katarzyna Połtyn-Zaradna zaznacza, że takie projekty przede wszystkim uświadamiają, jak ważne są regularne badania profilaktyczne.