wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Przebadali ponad 2 tysiące wrocławian. Czy jesteśmy zdrowi? Wyniki projektu PICTURE

wyniki badań zdrowia wrocławian projekt Picture, konferencja prasowa fot. UM Wrocław
wyniki badań zdrowia wrocławian projekt Picture, konferencja prasowa

Projekt PICTURE czyli badań zdrowia dzieci w wieku szkolnym i ich opiekunów, jest wspólnym projektem Urzędu Miasta i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W ciągu dwóch lat przebadano 2050 osób.

Reklama

Morfologia, EKG i inne badania

Każdy uczestnik miał wykonane kompleksowe badania zdrowotne, w tym morfologię krwi, poziom glukozy, kreatyniny czy elektrolitów.

Dodatkowo zostały wykonane badania, takie jak EKG, spirometria, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie laryngologiczne i audiometryczne oraz badania antropometryczne z uwzględnieniem analizy składu masy ciała.

Dzięki programowi lekarze wykryli znaczne nieprawidłowości, o których badani wcześniej nie wiedzieli, a które wymagały zdecydowanie szybkiej interwencji. 8 osób miało cukrzycę, 16 osób (w tym 12 dzieci) niedoczynność tarczycy, 8 badanych zmagało się z nadciśnieniem tętniczym, a 10 (w tym jedno dziecko) miało nieprawidłową morfologię z obrazem znacznej anemii, która wymagała szybkiej interwencji.
prof. Tomasz Zatoński, Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Wyniki badań projektu PICTURE u dzieci (w wieku 7-14 lat)

Problemy emocjonalne u dzieci i młodzieży:

Wyniki badań projektu PICTURE u dorosłych:

Żyjemy w czasach, gdy zdrowie, szczególnie w społeczeństwach rozwiniętych staje się tematem najważniejszym. Niestety również we Wrocławiu mamy do czynienia z chorobami cywilizacyjnymi - takimi jak otyłość, choroby serca, czy miażdżyca. Chcemy temu przeciwdziałać, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się w 2019 r. uruchomić i współfinansować razem z Uniwersytetem Medycznym program zdrowotnej profilaktyki badań PICTURE.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

W latach 2022-2025 przewidziany jest kolejny etap projektu – nabór zwiększy się o 500 dodatkowych osób, które zostaną wylosowane przez system.

Projekt PICTURE jest realizowany ze środków Urzędu Miejskiego Wrocławia i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Na jego realizację przeznaczono 512 tys. złotych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama