wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wojewoda dolnośląski nie ustąpi ze stanowiska. - Nie popełniliśmy żadnych błędów – mówi [SZCZEGÓŁY]

Tomasz Wysocki,
W siedzibie DUW we Wrocławiu odbyło się dzisiaj zebranie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego ws. bieżącej sytuacji na Odrze. Na zdjęciu wojewoda dolnośląski drugi od lewej strony FB Urzędu Wojewódzkiego
W siedzibie DUW we Wrocławiu odbyło się dzisiaj zebranie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego ws. bieżącej sytuacji na Odrze. Na zdjęciu wojewoda dolnośląski drugi od lewej strony

Wojewodzie Jarosławowi Obremskiemu zarzucano, że w sytuacji katastrofy ekologicznej w niespotykanej dotąd skali, nie wrócił z urlopu, aby kierować działaniami urzędu i instytucji odpowiedzialnych. Wojewoda dolnośląski tłumaczył się dzisiaj, na zwołanej wieczorem konferencji, z działań służb w kontekście katastrofy ekologicznej na Odrze: - Nie popełniliśmy żadnych błędów – mówił.

Reklama

Wojewoda podkreślał, że dzisiaj sytuacja na Odrze normalizuje się.

Nie ma żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Nad ustaleniem przyczyn katastrofy oraz jej skutków pracowało wiele służb i instytucji, WIOŚ, Sanepid i straż pożarna oraz służby weterynaryjne
wojewoda dolnośląski

Śnięte ryby badano pod względem obecności metali, m.in. kadmu, rtęci, arsenu, pestycydów, pochodnych chloru. 

- Dzisiaj parametry fizyko-chemiczne w głównym nurcie Odry nie odbiegają od wieloletnich średnich – mówił Obremski.

Wojewoda przywołał sytuację sprzed dwóch lat, kiedy stwierdzono masowe śnięcie ryb w rzece Baryczy.

Wtedy także podejrzewano zatrucie substancjami chemicznymi. Jednak ostatecznie nie udało się ustalić przyczyn katastrofy. Być może była ona związana z naturalnym procesem gnilnym w korycie rzeki.

Wicewojewoda Jarosław Kres przedstawił kalendarium prac służb wojewódzkich w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Przekonywał, że codziennie monitorowano stan rzeki, odławiano śnięte ryby.

- Sytuacja na Odrze normalizuje się na odcinku dolnośląskim, jednak nie odwołujemy obostrzeń, bo ciągle nie wiemy co jest przyczyną katastrofy – mówi wojewoda.

Zobacz również

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl