Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zakończenie roku szkolnego w VIII LO we Wrocławiu
W piątek, 23 czerwca, we Wrocławiu (i w całym kraju) od samego rana trwały uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego. Odwiedziliśmy z kamerą i fotografem Liceum Ogólnokształcące nr VIII przy ul. Zaporoskiej we Wrocławiu. Przy okazji spytaliśmy uczniów za czym najbardziej będą tęsknili podczas wakacji i jakie mają plany.
Podczas uroczystości nie zabrakło prezydenta miasta – Jacka Sutryka.
Nadszedł dzień, na który czeka się w szkole chyba najbardziej. Koniec roku szkolnego to z jednej strony podsumowanie tego, co udało się zrobić. A z drugiej strony jest to moment przerwy - tak bardzo przecież potrzebnej, aby naładować akumulatory, odpocząć i nacieszyć się innymi sprawami. Gratuluję Wam wszystkim ukończenia tego roku szkolnego, życzę dobrych i co ważne, bezpiecznych wakacji.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
– Mamy naprawdę niesamowitych nauczycieli. Ludzi zaangażowanych, z pasją, z energią. Ludzi, którzy poświęcają swój czas i którym bardzo zależy na tym, aby wyposażyć Was (uczniów) w kompetencje formalne, w inteligencję, ale także w te wszystkie potrzebne i ważne w życiu kompetencje społeczne. Dziękuję za Państwa ciężką pracę – dodaje prezydent.
Zobaczcie zdjęcia z zakończenia roku szkolnego w VIII LO we Wrocławiu!
Byliśmy również na zakończeniu roku w Szkole Podstawowej nr 91 przy ul. Stefanii Sempołowskiej.
Galeria zdjęć
Największa cześć wrocławskiego budżetu przeznaczana jest na edukację
Dla edukacji był to rok pełen wyzwań, ale i ważnych inwestycji w naszym mieście. W 2022 r. wydatki bieżące poniesione na wrocławską oświatę przekroczyły 2 mld złotych, podczas gdy w ramach subwencji oświatowej i dotacji przedszkolnej miasto otrzymało od rządu jedynie 984 miliony złotych. Zatem subwencja i dotacja pokryły niespełna połowę wydatków na edukację szkolną i przedszkolną.
Pozostałą część kosztów oświaty i wynagrodzeń dla nauczycieli Wrocław musiał pokryć z własnego budżetu. Podobnie jest w tym roku. W 2023 r. pieniądze przeznaczone na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą stanowić będą ok. 33 proc. wszystkich miejskich wydatków miasta – łącznie ponad 2 mld złotych.
Ukraińscy uczniowie
Jednym z największych wyzwań było przyjęcie i zorganizowanie zajęć dla dzieci uchodźców z Ukrainy. W sumie we wrocławskich szkołach i przedszkolach (prowadzonych przez miasto) uczy się obecnie ich ok. 10 tys. W szczytowym momencie było ich nawet 12 tys.
Miasto od początku wojny było otwarte na przyjęcie dzieci uchodźców z Ukrainy, których rodzice zgłosili chęć nauki w polskim systemie oświaty. Było to możliwe między innymi dzięki temu, że zwiększona została liczba miejsc w grupach przedszkolnych z 25 do 28 oraz w klasach I-III szkół podstawowych z 25 do 29 miejsc.
Centra Nauki Zdalnej utworzono w:
- Centrum Kreatywności Talent, ul. Jedności Narodowej 115,
- Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna, ul. Zemska 16a,
- Młodzieżowy Dom Kultury Krzyki, ul. Powstańców Śląskich 190,
- Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5,
- Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika (zajęcia w SP nr 2 ul. Komuny Paryskiej 36-38).
Półtora rocznika w szkołach ponadpodstawowych
Na rok szkolny 2022/2023 (podobnie jak w tym roku na rok szkolny 2023/2024) do szkół ponadpodstawowych rekrutowało się „półtora rocznika”. Dzięki zwiększeniu liczby klas w szkołach miejsc dla kandydatów nie zabrakło. W kilkunastu wrocławskich szkołach zostały nawet wolne miejsca, co było efektem długotrwałych przygotowań przeprowadzonych przez dyrektorów szkół oraz Departament Edukacji UM.
Wakaty w szkołach i przedszkolach
Dużym wyzwaniem dla dyrektorów szkół było także skompletowanie kadry. Szacuje się, że we Wrocławiu brakuje ok. 1 tys. nauczycieli. Głównie przedmiotów ścisłych i zawodowych oraz wychowania przedszkolnego. Wielu nauczycieli zdecydowało się bowiem odejść na emeryturę lub przekwalifikowało się i odeszło z zawodu. A zainteresowanie zawodem nauczyciela wśród młodych ludzi niestety jest coraz mniejsze. Jak radzili sobie z tym problemem dyrektorzy?
Wielu nauczycieli pracowało i pracuje w godzinach ponadwymiarowych. Gdy jest taka potrzeba dyrektorzy poszukują także kandydatów do pracy wśród absolwentów studiów - oczywiście za zgodą kuratora - oraz zatrudniają emerytowanych nauczycieli.Jarosław Delewski
Rok ważnych inwestycji
W 2022 roku systematycznie poprawiał się stan budynków szkolnych i ich wyposażenie. Całkowity koszt inwestycji w infrastrukturę edukacyjną wyniósł ponad 110 milionów złotych. To także rok szkolny, w którym rozpoczęto lub kontynuowano budowę nowych placówek oświatowych.
Największymi inwestycjami edukacyjnymi jest budowa zespołów Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Asfaltowej i ul. Cynamonowej oraz przedszkola przy al. Hallera.
Galeria zdjęć
Wszystkie te inwestycje kosztować będą miasto ok. 160 mln złotych. Budowa placówki przy ul. Asfaltowej dofinansowana jest z Unii Europejskiej kwotą ponad 10 mln złotych.