wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Jakie plany na wakacje mają uczniowie VIII LO? [ZDJĘCIA]

Ponad 47 tys. uczniów miejskich szkół podstawowych, prawie 27 tys. szkół ponadpodstawowych oraz blisko 16,5 tys. przedszkolaków kończy rok szkolny we Wrocławiu. Dla edukacji był to rok pełen wyzwań, ale i ważnych inwestycji. W piątek 23 czerwca, odwiedziliśmy Liceum Ogólnokształcące nr VIII przy ul. Zaporoskiej i spytaliśmy uczniów, jakie mają plany na najbliższe miesiące. Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Zakończenie roku szkolnego w VIII LO we Wrocławiu

W piątek, 23 czerwca, we Wrocławiu (i w całym kraju) od samego rana trwały uroczystości związane z zakończeniem roku szkolnego. Odwiedziliśmy z kamerą i fotografem Liceum Ogólnokształcące nr VIII przy ul. Zaporoskiej we Wrocławiu. Przy okazji spytaliśmy uczniów za czym najbardziej będą tęsknili podczas wakacji i jakie mają plany.

Podczas uroczystości nie zabrakło prezydenta miasta – Jacka Sutryka.

Nadszedł dzień, na który czeka się w szkole chyba najbardziej. Koniec roku szkolnego to z jednej strony podsumowanie tego, co udało się zrobić. A z drugiej strony jest to moment przerwy - tak bardzo przecież potrzebnej, aby naładować akumulatory, odpocząć i nacieszyć się innymi sprawami. Gratuluję Wam wszystkim ukończenia tego roku szkolnego, życzę dobrych i co ważne, bezpiecznych wakacji.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

– Mamy naprawdę niesamowitych nauczycieli. Ludzi zaangażowanych, z pasją, z energią. Ludzi, którzy poświęcają swój czas i którym bardzo zależy na tym, aby wyposażyć Was (uczniów) w kompetencje formalne, w inteligencję, ale także w te wszystkie potrzebne i ważne w życiu kompetencje społeczne. Dziękuję za Państwa ciężką pracę – dodaje prezydent.

Zobaczcie zdjęcia z zakończenia roku szkolnego w VIII LO we Wrocławiu!

Byliśmy również na zakończeniu roku w Szkole Podstawowej nr 91 przy ul. Stefanii Sempołowskiej.

Galeria zdjęć

Największa cześć wrocławskiego budżetu przeznaczana jest na edukację

Dla edukacji był to rok pełen wyzwań, ale i ważnych inwestycji w naszym mieście. W 2022 r. wydatki bieżące poniesione na wrocławską oświatę przekroczyły 2 mld złotych, podczas gdy w ramach subwencji oświatowej i dotacji przedszkolnej miasto otrzymało od rządu jedynie 984 miliony złotych. Zatem subwencja i dotacja pokryły niespełna połowę wydatków na edukację szkolną i przedszkolną.

Pozostałą część kosztów oświaty i wynagrodzeń dla nauczycieli Wrocław musiał pokryć z własnego budżetu. Podobnie jest w tym roku. W 2023 r. pieniądze przeznaczone na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą stanowić będą ok. 33 proc. wszystkich miejskich wydatków miasta – łącznie ponad 2 mld złotych.

Co prawda wzrośnie również subwencja oświatowa i dotacja przedszkolna. Jednak pieniądze z budżetu centralnego pokryją zaledwie połowę wszystkich wydatków związanych z oświatą. Dlatego szacuje się, że w tym roku miasto dołoży do rządowej subwencji edukacyjnej nawet miliard złotych.
Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Ukraińscy uczniowie

Jednym z największych wyzwań było przyjęcie i zorganizowanie zajęć dla dzieci uchodźców z Ukrainy. W sumie we wrocławskich szkołach i przedszkolach (prowadzonych przez miasto) uczy się obecnie ich ok. 10 tys. W szczytowym momencie było ich nawet 12 tys.

Miasto od początku wojny było otwarte na przyjęcie dzieci uchodźców z Ukrainy, których rodzice zgłosili chęć nauki w polskim systemie oświaty. Było to możliwe między innymi dzięki temu, że zwiększona została liczba miejsc w grupach przedszkolnych z 25 do 28 oraz w klasach I-III szkół podstawowych z 25 do 29 miejsc.

Poza tym we wrocławskich szkołach utworzono dodatkowe oddziały przygotowawcze. Obecnie jest ich 75, a przed wybuchem wojny było ich 41. We Wrocławiu powstało też 5 Centrów Nauki Zdalnej dla uczniów - uchodźców z Ukrainy, którzy kontynuują on-line naukę w ukraińskim systemie edukacji. Opiekę nad nimi sprawują asystenci międzykulturowi.
Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu

Centra Nauki Zdalnej utworzono w:

  • Centrum Kreatywności Talent, ul. Jedności Narodowej 115,
  • Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna, ul. Zemska 16a,
  • Młodzieżowy Dom Kultury Krzyki, ul. Powstańców Śląskich 190,
  • Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5,
  • Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika (zajęcia w SP nr 2 ul. Komuny Paryskiej 36-38).

Półtora rocznika w szkołach ponadpodstawowych

Na rok szkolny 2022/2023 (podobnie jak w tym roku na rok szkolny 2023/2024) do szkół ponadpodstawowych rekrutowało się „półtora rocznika”. Dzięki zwiększeniu liczby klas w szkołach miejsc dla kandydatów nie zabrakło. W kilkunastu wrocławskich szkołach zostały nawet wolne miejsca, co było efektem długotrwałych przygotowań przeprowadzonych przez dyrektorów szkół oraz Departament Edukacji UM.

W czasie rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 zwiększyliśmy liczbę klas pierwszych w miejskich szkołach ponadpodstawowych o ok. 40 w porównaniu z planami przed rozpoczęciem rekrutacji. Między innymi tam, gdzie na rzecz szkół ponadpodstawowych przekazano budynki po zlikwidowanych gimnazjach. Na sale lekcyjne wykorzystane zostały też pomieszczenia, które do tej pory udostępnione były innym podmiotom prowadzącym szkoły.
Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Wakaty w szkołach i przedszkolach

Dużym wyzwaniem dla dyrektorów szkół było także skompletowanie kadry. Szacuje się, że we Wrocławiu brakuje ok. 1 tys. nauczycieli. Głównie przedmiotów ścisłych i zawodowych oraz wychowania przedszkolnego. Wielu nauczycieli zdecydowało się bowiem odejść na emeryturę lub przekwalifikowało się i odeszło z zawodu. A zainteresowanie zawodem nauczyciela wśród młodych ludzi niestety jest coraz mniejsze. Jak radzili sobie z tym problemem dyrektorzy?

Wielu nauczycieli pracowało i pracuje w godzinach ponadwymiarowych. Gdy jest taka potrzeba dyrektorzy poszukują także kandydatów do pracy wśród absolwentów studiów - oczywiście za zgodą kuratora - oraz zatrudniają emerytowanych nauczycieli.
Jarosław Delewski

Rok ważnych inwestycji

W 2022 roku systematycznie poprawiał się stan budynków szkolnych i ich wyposażenie. Całkowity koszt inwestycji w infrastrukturę edukacyjną wyniósł ponad 110 milionów złotych. To także rok szkolny, w którym rozpoczęto lub kontynuowano budowę nowych placówek oświatowych.  

Obecnie we Wrocławiu trwa budowa 3 zespołów szkolno-przedszkolnych, 4 przedszkoli i 1 szkoły. W sumie przyjmą one 1,5 tys. przedszkolaków i blisko 3 tys. uczniów.
Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Największymi inwestycjami edukacyjnymi jest budowa zespołów Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Asfaltowej i ul. Cynamonowej oraz przedszkola przy al. Hallera.

Galeria zdjęć

Wszystkie te inwestycje kosztować będą miasto ok. 160 mln złotych. Budowa placówki przy ul. Asfaltowej dofinansowana jest z Unii Europejskiej kwotą ponad 10 mln złotych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama