4. Hala XIII LO z Wrocławia z ważną nagrodą. To najlepiej zaprojektowany budynek oświaty w Polsce (ZDJĘCIA)
Hala sportowa przy XIII LO we Wrocławiu Maciej Lulko
Hala sportowa przy XIII LO we Wrocławiu

Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło wyniki konkursu Nagroda Roku SARP 2023. Docenione zostały trzy wrocławskie pracownie. Nagrodę w kategorii „Najlepszy budynek biurowy, oświaty i administracji” zdobyła nowoczesna hala sportowa XIII Liceum Ogólnokształcącego, zaprojektowana przez biuro arch_it. Zobaczcie zwycięski projekt.

Nagroda Roku SARP - Stowarzyszenia Architektów Polskich to jedno z najważniejszych wyróżnień w tej dziedzinie w Polsce. Po raz pierwszy została wręczona w 1983 roku. Tegorocznych laureatów poznaliśmy 12 maja w Warszawie. Spośród 93 zgłoszeń w finale znalazło się 19 projektów. Grand Prix zdobyło łódzkie Orientarium, zaprojektowane przez wrocławską pracownię Szlachcic Architekci.

Za najlepszy budynek mieszkalny wielorodzinny uznano projekt biura Maćków Architekci, znajdujący się przy ul. Księcia Witolda 38-40 (pisaliśmy o tym tutaj: Najlepiej zaprojektowany budynek wielorodzinny w Polsce jest we Wrocławiu. Zobacz zdjęcia).

Nagroda SARP 2023. Najlepszy budynek oświaty to hala przy XIII LO

Z kolei w dość szerokiej kategorii „Najlepszy budynek biurowy, oświaty lub administracji” zwyciężył projekt wrocławskiego biura arch_it – budynek hali sportowej XIII LO przy ul. Haukego-Bosaka 33–37 we Wrocławiu (pisaliśmy o nim tutaj: Uczniowie XIII LO usłyszeli pierwszy dzwonek w szkole z nowym budynkiem sportowym).

Jurorzy podkreślili znakomite wykorzystanie funkcji budynku sportowego dla uzupełnienia śródmiejskiej tkanki.

„Szczególnie trafną jest decyzja autorów o powtórzeniu gabarytów dwóch skrzydeł istniejącej szkoły. Minimalistyczna forma w efekcie stanowi dosłownie i w przenośni najjaśniejszy punkt w tej części miasta. Wielkie wyczucie proporcji pomiędzy polami przeszkleń i gładką, ceglaną elewacją jest dowodem nadzwyczajnej wrażliwości graficznej autorów. Dyskretny ceglany wątek przestrzenny dopełnia grę elewacyjnych płaszczyzn, niejako okazując szacunek przedwojennym mistrzom wrocławskiej architektury”
uzasadnienie jury konkursu SARP

Powiększ obraz: Hala sportowa przy XIII LO we Wrocławiu arch_it
Hala sportowa przy XIII LO we Wrocławiu

Budynek hali sportowej XIII LO to połączenie dwóch niezależnie funkcjonujących obiektów w jednej zwartej bryle – na parterze umieszczono samodzielny blok do szermierki dostępny z zewnątrz dla wszystkich zainteresowanych, zaś ponad nim kompleks sal sportowych dla liceum.

Oprócz dużej, pełnowymiarowej sali sportowej, w obiekcie znalazły się dwie ogólne sale sportowe (fitness i siłownia) oraz dwukondygnacyjna sala do tańca z zapleczem sanitarnym i socjalnym. W części podziemnej zaprojektowano parking dla 20 pojazdów oraz pomieszczenia techniczne. Komunikacja z istniejącym skrzydłem szkoły odbywa się poprzez łącznik zawieszony nad wewnętrznym dziedzińcem.

Zespół autorski projektu:
  • arch_it Piotr Zybura
  • Zespół autorski: Piotr Zybura (główny projektant), Sylwian Moska, Marta Bazan
  • Współpraca autorska: Maja Cichocka, Szymon Ciupiński, Andrzej Doktor, Jakub Dunal,Agnieszka Gałwiaczek, Joanna Karnicka, Nicole Kowalczuk, Jakub Marczewski, MaciejMarszał, Karol Mądrecki, Kamila Modzelewska, Anna Sobiech.
  • Identyfikacja wizualna: Piotr Zybura, Nicole Kowalczuk, Maciej Marszał.
  • Konstrukcja: BAUKONCEPT/SP STRUKTURA

Inwestor:
Gmina Wrocław
Zarząd Inwestycji Miejskich

Wyniki Nagrody Roku SARP 2023 znajdziecie w tekście poniżej.