Altana Grzybek w parku Południowym została odtworzona
Altana została wykonana z tego samego materiału co oryginalna – z drewna modrzewiowego. We wrześniu 2021 r. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na odbudowanie konstrukcji po tym, jak spłonęła w sierpniu 2018 r.
W czerwcu br. altana została ukończona i po prawie czterech latach ponownie oddana do użytku spacerowiczom. Renowacja odbywała się z pomocą, także finansową, Miejskiego Konserwatora Zabytków. Przy okazji odbudowy ZZM zmienił otoczenie obiektu.
Altana została bardziej wyeksponowana. Zieleń już jej tak nie zasłania.- tłumaczy Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Konstrukcja została wiernie odwzorowana. Praktycznie jedyną różnicą jest zadaszenie, które zostało wykonane z trwalszego materiału. – Szczęśliwie, nieco wcześniej w ramach rekonstrukcji innego elementu, sporządzona bardzo szczegółowa dokumentacja obiektu i na jej podstawie mogliśmy odtworzyć wygląd altany praktycznie 1:1 – informuje Marek Szempliński.
Ponad stuletnia historia altany w parku Południowym
Altana stoi na Wzgórzu Bendera, które nazwane zostało na cześć Georga Bendera, nadburmistrza Wrocławia z lat 1891-1912. Nazywana oficjalnie Pawilonem Wallenberga, a potocznie Grzybkiem, zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku, aby obserwować panoramy Wrocławia i Masywu Ślęży. Pieniądze na jej wybudowanie wyłożył bankier Karl Gideon von Wallenberg-Pachaly.
Altana postawiona została jako punkt widokowy, ale podziwiana była także za ciekawą architekturę.Marek Szempliński, Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu