Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Remont zabytkowego budynku przy ul. Gepperta 4 zaczął się jesienią ubiegłego roku. Po kilkunastu miesiącach widać pierwsze duże efekty. Zrzuciwszy niedawno rusztowania, elewacje chwalą się odzyskaniem naturalnego koloru piasku.
– Główne roboty konserwatorskie na elewacjach kamiennych, wraz z obróbkami blacharskimi, prawie dobiegły końca. Trwały długo, bo to praca ręczna – informuje Andrzej Palczak z firmy Crear, która pełni rolę inwestora zastępczego. – Udało się zachować i oczyścić detale, zrekonstruować złocenia na kutych elementach ozdobnych, odbudować sterczyny oraz przeprowadzić konserwację dekoracyjnego portalu części parterowej, który był bardzo zniszczony, a teraz prezentuje się imponująco.
Malownicza bryła z wieloma dekoracjami
Budynek jest bogato udekorowany: motywami w kształcie kamieni szlachetnych (arch. kaboszony), w trym diamentów (rauty), muszlami, wolutami, obeliskami i trójkątnymi frontonami okiennymi.
Boniowane elewacje wykonane z piaskowca są urozmaicone wykuszami, attyką, ryzalitami i wieżyczką, dzięki czemu ich kompozycja jest asymetryczna i różnorodna.
Malowniczy budynek z dwoma niewielkimi dziedzińcami otrzymał malowniczo rozczłonkowaną bryłę, przeznaczoną do oglądania z wąskich uliczek. Wzniesiony w 1889-19891 według projektu Richarda Plüddemanna na posesji o średniowiecznym rodowodzieDaria Dorota Pikulska, Leksykon architektury Wrocławia
Autograf zasłużonego architekta
O ile artyści często sygnują swoje dzieła, o tyle architekci robią to rzadko. Plüddemann, miejski radca budowlany, złożył autograf na płycinie umieszczonej w zwieńczeniu szczytu północnego. Andrzej Palczak twierdzi, że podpis wyróżnia budowlę przy Gepperta spośród innych zrealizowanych we Wrocławiu na podstawie jego projektów. Być może architekt był dumny najbardziej właśnie z tego obiektu. – Plotka głosi, że Plüddemann miał naprzeciwko budynku starej giełdy biuro, z którego widział ten podpis – opowiada Palczak.
Architektura utrzymana w stylu neorenesansu północnego nawiązuje do tradycji bankowości mieszczańskiej okresu renesansu. Odwołania zamieniły się z czasem w coś najbliższego. W budynku siedzibę miał Śląski Kredytowo-Ziemski Bank Akcyjny, a w czasach nowoczesnych PKO BP.
Biura i lokale usługowe
W przyszłości pomieszczenia zabytku będą biurami i lokalami usługowymi. Zanim jednak z budynku znów będzie można korzystać, trzeba dokończyć remont. Po elewacjach, które są naprawiane także od podwórza, przyjdzie czas na kompleksową modernizację dachu. Następne w kolejce jest wnętrze. Zakończenie remontu planowane jest na połowę 2023 roku.
Czytaj też: Budynek starego banku będzie miał nowe życie
W przedsięwzięciu bierze udział kilka firm. Oprócz inwestora zastępczego jest główny – spółka ARA Nieruchomości z Wrocławia. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Archikon Anny Kościuk.
Renowację zabytkowego budynku przy ul. Gepperta 4 prowadzi grupa firm. Inwestorem jest spółka ARA Nieruchomości „GRASS” z Wrocławia, a inwestorem zastępczym Crear. Natomiast za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest pracownia Archikon Anna Kościuk.
Z biura tej architektki wyszły wcześniej rysunki innych zabytków wymagających odnowy np. świeżego jeszcze pałacu Leipzigera i synagogi Pod Białym Bocianem.
Wykonawcą jest firma budowlano-konserwatorska Castellum. Ta sama, która pracuje na Wzgórzu Partyzantów.