3. Wiadomości z regionu
  4. Są pieniądze na remont Gajówki

Gajówka w Rudzie Milickiej to historyczne miejsce i wrota do Doliny Baryczy. Wygrana w konkursie „Nasz zabytek” przyniosła milion złotych na jej remont.

Gajówka w Rudzie Milickiej to miejsce z wyjątkową historią. Oryginalny obiekt ma około 200 lat. Został wybudowany metodą szachulcową. Był wykorzystywany przez zarządców lasów w majątku należącym do rodu Maltzanów. Stąd wzięła się nazwa Gajówka.

Obecnie to własność Nadleśnictwa Milicz. Dwukondygnacyjny budynek wymaga pilnego remontu, który ze względu na jego historyczne walory będzie kosztowny.

Pomoże Fundacja Most the Most

Zarządca Gajówki zgłosił budynek do konkursu Fundacji Most the Most „Nasz zabytek”.

Gajówka jest ważnym elementem historii naszej okolicy. W staraniach o zwycięstwo w konkursie wspierały nas osoby na co dzień zaangażowane w promowanie wiedzy o Dolinie Baryczy i jej przeszłości, mieszkańcy Rudy Milickiej i przyjaciele. Bez ich pracy, nie udałoby się nam wygrać.
Marcin Calów, nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz

Nagrodą w konkursie jest grant w wysokości miliona złotych na remont obiektu.

Centrum wiedzy o Dolinie Baryczy

Trwają już przygotowania do rozpoczęcia remontu. Pierwszy etap obejmuje opracowanie opinii konserwatora zabytków. - Dopiero na podstawie tego dokumentu będziemy mogli sporządzić dokładny plan prac, których wymaga Gajówka. Chcemy, aby budynek zachował swój wyjątkowy charakter – deklaruje Marcin Calów.

Gajówka w Rudzie Milickiej ma pełnić w przyszłości funkcję centrum edukacyjnego i rekreacyjnego.

Marcin Calów: - Chcemy, aby regularnie prowadzone tu były warsztaty, spotkania, prelekcje dotyczące przyrody. Oczywiście, położenie na terenie Stawów Milickich naturalnie sprzyja podejmowaniu tematów związanych z ich ekosystemem. Ich zakres jest nieograniczony. Zakładamy, że Gajówka będzie miejscem otwartym na różne grupy społeczne i ich propozycje.

Wyjątkowa miejscówka w Rudzie Milickiej służyć ma także jako baza turystyczna. Wprawdzie zarządcy nie przewidują stworzenia w niej miejsc noclegowych, ani restauracji, lecz mimo to stanie się stacją węzłową dla rowerzystów i miłośników turystyki pieszej - kilkaset metrów od Gajówki jest wejście na szlak turystyczny przez Stawy Milickie wytyczony na dawnej trasie kolejki.

Jeśli przygotowania, procedury przetargowe i roboty pójdą zgodnie z planem rewaloryzacja Gajówki zakończy się w połowie 2025 r.