wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Konkursy
  4. Wygrajcie książki PIW-u, w tym tomy Borgesa i Calvina oraz piękne torby [ZAKOŃCZONY]

Wygrajcie książki PIW-u, w tym tomy Borgesa i Calvina oraz piękne torby [ZAKOŃCZONY]

Magdalena Talik,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu książki ułożone okładkami i grzbietami, można je wygrać w konkursie fot. Mat
Na zdjęciu książki ułożone okładkami i grzbietami, można je wygrać w konkursie

Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) był gościem 31. Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Hali Stulecia. A na www.wroclaw.pl wygracie książki jednego z najbardziej prestiżowych polskich wydawców oraz lniane torby PIW-u. Konkurs trwa od wtorku 12 grudnia od 18.00 do piątku 15 grudnia do 9.00.

Reklama

Książki Państwowego Instytutu Wydawniczego – co wygrać

2 egzemplarze książki „Powszechna historia nikczemności” Jorge Luisa Borgesa

Opublikowaną w 1935 roku książeczkę Jorge Luis Borges określił jako właściwy początek swej prozatorskiej drogi literackiej.

Cykl „wprawek" publikowanych w latach 1933–1934 na łamach poczytnego, epatującego sensacją i krzykliwymi ilustracjami dodatku pisma „Crítica", szkice i fabuły „o charakterze mistyfikacji czy pseudoeseju", ćwiczenia z fałszowania cudzych tekstów - jak określał je autor - złożyły się na tomik na poły fikcyjnych biografii realnych oszustów, piratów, gangsterów, compadritos i cuchilleros oraz przepisanych na nowo baśni i opowieści niesamowitych.

Nigdy moralizatorskie, zawsze lakoniczne, łączące konkret z liryzmem, śmiertelną powagę z subtelnym żartem, o filmowej sile rażenia, pełne miejsc pustych, gotowych, by je wypełniać wyobraźnią – opowieści te i wyimki z innych książek zapoczątkowały specyficzny, pojemny i osobny gatunek literacki, jakim są Borgesowskie fikcje.

Przekładu dokonali Stanisław Zembrzuski i Andrzej Sobol-Jurczykowski.

2 egzemplarze książki „Jeśli zimową nocą podróżny” Italo Calvino

Książka uznawana za summę literackich dokonań Calvina - pełna odniesień do literatury, filozofii, historii, nauk ścisłych, jest przewrotna z samego założenia. Calvino napisał ją, podejmując wyzwanie, jakie eksperymentalna grupa OuLiPo rzuciła tradycyjnym strukturom literackim.

Książka skonstruowana z matematyczną precyzją, obrosłą wielorakimi interpretacjami.

Oto dziesięć początków powieści – każdy urywa się w punkcie kulminacyjnym. Para bohaterów, Czytelnik i Czytelniczka, poszukuje kompletnego tekstu, autora, bezbłędnego wydania, właściwego tłumacza. Gromadzą poszlaki, mnożą przypuszczenia; to gubią tropy, to znów je odnajdują. Rozumowanie oparte na jasnych i logicznych przesłankach musi ich jednak zawieść, świat nie jest bowiem ani racjonalny, ani posłuszny zasadom logiki.

2 egzemplarze książki „Wypracowania Fritza Kochera” Roberta Walsera

Opublikowane w 1904 roku krótkie prozy, a lepiej rzec wypracowania Fritza Kochera, stały się zaczynem literackiej drogi Roberta Walsera.

Wyznaje autor: „Chłopiec, który pisał te wypracowania, zmarł wkrótce po opuszczeniu szkolnych murów. Z niejakim trudem udało mi się skłonić jego matkę, czcigodną i zacną damę, by przekazała mi te prace do publikacji. Nic dziwnego, że przywiązywała dużą wagę do tych kartek, stanowiących wszak boleśnie słodką pamiątkę po synu. Dostałem je na koniec po zapewnieniach, że zamierzam opublikować wypracowania bez żadnych zmian, tak jak napisał je Fritz. Wielu ludziom mogą wydać się w wielu miejscach zgoła nie dziecinne, w wielu innych – nazbyt dziecinne. Proszę jednak pamiętać, że niczego tu na własną rękę nie zmieniłem. Dziecko potrafi przemawiać niemal w tej samej chwili bardzo rozumnie i bardzo niemądrze: tak też rzecz ma się z tymi wypracowaniami”.

Po raz pierwszy po polsku w kongenialnym przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz.

2 egzemplarze książki „Kochanka Wittgensteina” Davida Marksona

Ogłoszona „szczytowym osiągnięciem amerykańskiej prozy eksperymentalnej „Kochanka Wittgensteina” Davida Marksona (1927–2010) to powieść osobliwa. Obsesyjna, przewrotna, dowcipna, przejmująca.

Niewiarygodna narratorka, malarka, znana czytelnikowi jako Kate, jest, jak się zdaje, jedyną ocalałą na świecie, po którym z zaskakującą swobodą porusza się najróżniejszymi środkami lokomocji.

Sytuację Kate – konsumentki kultury, ostatniej historyczki sztuki, samowolnej „kustoszki całego świata” – można czytać jako diagnozę istnienia w świecie niestabilnej ponowoczesności.

W umyśle Kate mnożą się asocjacje, podobnie brzmiące nazwy, listy osób, które znalazły się w podobnej sytuacji. Dzięki analogiom Kate konstruuje świat z języka – zamknięty obieg znaczeń, w którym wszystko się ze sobą wiąże – by zastąpić świat „prawdziwy”, ten utracony, a jednocześnie potwierdzić własne istnienie. Pełnia (nazw, faktów, skojarzeń) przesłania pustkę.

Autor kilkunastu eksperymentalnych powieści, zadedykował melancholijną Kochankę malarce Joan Semmel. David Foster Wallace nazwał tę powieść „filozoficznym science fiction”.

2 Torby PIW-u „Galaktyka Calvina”

Jak wygrać książki Państwowego Instytutu Wydawniczego 

Aby wygrać egzemplarze książek ufundowanych przez Państwowy Instytut Wydawniczy trzeba od wtorku 12 grudnia od 18.00 do piątku 15 grudnia do godz. 9.00 wysłać do nas wypełniony poniższy formularz konkursowy, podać imię, nazwisko, a w treści wpisać kontaktowy numer telefonu, a następnie wymienić tytuły przynajmniej dwóch książek Roberta Walsera, jakie ukazały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Podpowiedź znajdziecie w tekście poniżej.

Wygrywa pięć pierwszych i pięć ostatnich zgłoszeń, których autorzy odpowiedzieli poprawnie na pytanie. O wygranej poinformujemy telefonicznie i mailowo.

Przyjmowanie zgłoszeń zakończone. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl