wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Dla seniorów
  4. Wrocławska Rada Seniorów – nowa kadencja, nowe wyzwania i pomysły

2 sierpnia 2019 r. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręczył akty powołania członkom Wrocławskiej Rady Seniorów II kadencji. W jej składzie znalazło się osiem osób, które zostały wybrane zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia, troje członków to osoby wskazane przez prezydenta miasta i trzy osoby, delegowane przez przewodniczącego RM. Będą pracować społecznie przez cztery lata.

Reklama

– We Wrocławiu mamy już całkiem sporo działań, nakierowanych na potrzeby osób w wieku senioralnym, ale wiem, że nie jest to temat zamknięty i oczywiście chcemy te działania doskonalić – powiedział prezydent Jacek Sutryk w dniu spotkania z nowo wybranymi członkami Rady.

– I właśnie m.in. do tego, by nas w tym wspierać, podpowiadając różne rozwiązania, a także aktywizować starszych mieszkańców naszego miasta w rozmaitych dziedzinach życia, tak by czuli się we Wrocławiu jak najlepiej, potrzebujemy opinii i głosu doradczego odpowiedniego gremium, czyli Wrocławskiej Rady Seniorów – twierdzi gospodarz miasta.

Już podczas uroczystego spotkania poruszono sporo tematów roboczych

Tu przypomnijmy, że Wrocław ma specjalny Program Senioralny, w którego pakiecie w tym roku znalazły się m.in. otwarcie nowych  dziennych domów pomocy (dosłownie „przed chwilą” uruchomiono takie dwa na Brochowie), Szmaragdową Wrocławską Kartę Seniora czy też Senioralny Fundusz Wyjazdowy

Ale są i w tym programie zaplanowane inne udogodnienia dla najstarszych mieszkańców miasta, jak system E-opieka (Teleopieka i e-platforma, pozwalająca zgłaszać zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze oraz zamieszczanie ofert ich świadczenia) czy opieka domowa dla osób z zespołami otępiennymi i zaburzeniami psychogeriatrycznymi. Na horyzoncie widać też Osiedlowego Trenera Senioralnego, dofinansowanego kwotą 150 tys. zł, i wsparcie dla klubów seniora przy radach osiedli na ponad 400 tys. zł. 

Na koniec br. roku miasto szykuje Strategię Polityki Senioralnej na lata 2019-2023. W mieście, którego 26% mieszkańców przekroczyło 60. rok życia, wydaje się to niezbędne.

Wrocław doceniony

Właśnie dzięki m.in. swojemu Programowi Senioralnemu w 2018 r. Wrocław dołączył do globalnej sieci miast przyjaznych osobom starszym, utworzonej przez Światową Organizację Zdrowia – The WHO Global Age-friendly Cities and Communities Network.

GUS natomiast podaje, że dolnośląska stolica jest jednym z polskich miast, gdzie żyje się najdłużej, a według raportu, przygotowanego w ub. roku przez „Gazetę Wyborczą” – również całkiem dobrze (na 21 miejscowości, objętych rankingiem miast przyjaznych seniorom, Wrocław zajął czwarte miejsce). 

Takie, jak powyższe, informacje oczywiście napawają optymizmem, ale ostatnie słowo powinno należeć do samych zainteresowanych – czyli wrocławskich seniorów. Takim przekaźnikiem ich uwag i opinii, a także skarbnicą pomysłów – i dla miasta, i dla samych wrocławian 60+ – ma być Wrocławska Rada Seniorów, której skład podajemy poniżej.  

Senior może więcej

Choć spotkanie z prezydentem 2 sierpnia miało bardziej charakter oficjalny niż roboczy, to i tak w jego trakcie udało się „przemycić” kilka strategicznych z punktu widzenia przedstawicieli seniorów kwestii, a także prawie gotowych pomysłów, do których już dziś prezydent Sutryk, a także obecni w jego gabinecie – dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks i wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych – odnieśli się z aprobatą i uznali za godne implementowania w naszym mieście.

W tym miejscu nowatorskich posunięć miasta, które być może ujrzą światło dzienne, oczywiście nie zdradzimy, co nieco korzystnego dla osób 60+ – w projektach zarówno pilotowanych przez miasto, jak i takich, które uruchomić mogą sami seniorzy ze wsparciem swojej Rady – możemy tu jednak przywołać.

Aktywizacja zawodowa seniorów

Może być czymś, co przyczyni się nie tylko do wzmocnienia domowych finansów, ale sprawi, że osoba, która odbiera dziś tylko świadczenia z ZUS-u, poczuje się ponownie potrzebna. Zwłaszcza gdy będzie mogła wykorzystywać w dalszym ciągu swoje byłe długoletnie doświadczenie zawodowe, umiejętności i nieraz unikatową wiedzę.

Takiego zdania są członkowie nowej Rady Seniorów. Czy w związku z tym we Wrocławiu mogłyby powstać targi pracy dla osób 60+?

Mediatorzy i głosiciele obywatelskości

...na przykład w środowiskach szkolnych. Siła rozumu i mądrość życiowa, opanowanie, cierpliwość, znajomość ludzkiej psychiki czy relacji panujących w rodzinach – to mocne atuty w rękach wielu seniorów. Mogliby je – na przykład po przejściu odpowiednich szkoleń – z powodzeniem wykorzystywać jako mediatorzy albo „nauczyciele” zasad, którymi wypada się kierować w życiu społecznym.

Problematyka taka na spotkaniach roboczych Wrocławskiej Rady Seniorów z miejskimi instytucjami z pewnością powróci.

W integracji siła

Członkowie wrocławskich klubów seniora, osoby skupione wokół Wrocławskiego Centrum Seniora przy WCRS-ie czy zrzeszeni w Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – powinni bardziej się zbliżyć. Tak widzi to dzisiaj nowa Rada. Będzie więc dążyła do większej integracji osób starszych w naszym mieście – poprzez edukację, kulturę, rozrywkę czy aktywność fizyczną. 

Czyli zapowiada się więcej wspólnych imprez, wszechnic, wycieczek, projektów w mieście i także dla miasta.

Wrocławska Rada Seniorów II kadencji

Wybrani w myśl Uchwały nr LX/1526/14 RM Wrocławia z 26 czerwca 2014 r.

  • Jolanta Adamek – Regionalna Sekcja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk
  • Marek Ferenc – Fundacja Aktywny Senior
  • Elżbieta Gorgoń – Fundacja FONIS
  • Grażyna Lange – „Dom Mediacji” Stowarzyszenie Mediatorów Gospodarczych
  • Jerzy Lesicki – Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Koło nr 5
  • Jacek Jerzy Popecki – Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Porozumienie Wschód-Zachód”
  • Elżbieta Anna Sarek – Stowarzyszenie „Pomysł na Życie”
  • Adam Zych – Fundacja Laboratorium Architektury 60+

Powołani przez prezydenta Wrocławia

  • Michalina Witczak – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, ZO Wrocław
  • Danuta Czarnecka – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, ZO Wrocław
  • Robert Pawliszko – UM Wrocławia
Powołani przez przewodniczącego Rady Miejskiej
  • Agata-Gwadera Urlep – RM
  • Jolanta Niezgodzka – RM
  • Robert Pieńkowski – RM

Czytaj: O zakresie działania Wrocławskiej Rady Seniorów

Zdjęcia: UM

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl