– Szmaragdowa Karta Seniora, to kolejna - po złotej i srebrnej karcie - propozycja WCRS-u, dzięki której najstarsi wrocławianie będą mogli korzystać z szeregu udogodnień i promocji na terenie miasta. To niezwykle ważne dla naszego samorządu, bo szczęśliwie żyjemy coraz dłużej i polityka senioralna staje się jedną z kluczowych – powiedział Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.
Z kolei dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks dodała, że dzisiejsi pierwsi beneficjenci Szmaragdowej Karty Seniora już na stałe wpisali się do historii Wrocławia.
– Tym, co stanowi o innowacyjności tej karty jest fakt, że pakiet usług skierowanych do najstarszych wrocławian, odbywać się będzie w domu seniora, co z pewnością wpłynie na znaczna poprawę jakości ich życia – podkreśliła dyrektor WCRS.
Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora pozwoli wrocławianom w wieku 90+ korzystać m.in. z:
- bezpłatnego strzyżenia i uczesania z dojazdem do domu,
- bezpłatnej usługi „pakiet wzrok i słuch” z dojazdem do domu, optometrysty: kontroli wzroku, w tym zaćmy, kontroli ciśnienia oczu, wykonania jednej pary okularów (do czytania lub chodzenia), audiologa: kontroli słuchu, serwisu używanego aparatu, wypożyczenia na 2 tygodnie nowego aparatu,
- bezpłatnej naprawy protezy zębowej,
- bezpłatnej naprawy drobnych usterek w mieszkaniu,
- akompaniatora seniora: młodzieży w wieku 16+ (wolontariuszy), która będzie odwiedzać seniorów w mieszkaniu, w celu wspólnego spędzenia czasu: rozmowy, czytania książek, oglądania fotografii, słuchania muzyki czy wspólnej gry planszowej,
- bezpłatnego wypożyczenia i dostarczenie do domu książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej.
.jpg)
Szmaragdowa Karta Seniora uprawnia do wielu bezpłatnych usług i specjalnych zniżek dla osób powyżej 90. roku życia, fot. UMW
Do programu może przystąpić każdy mieszkaniec Wrocławia, mający 90 lat i więcej. Aby posiadać Szmaragdową Wrocławską Kartę Seniora, należy zgłosić się osobiście, bądź przez pełnomocnika, wraz z upoważnieniem i dokumentem tożsamości, do siedziby Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskiego Centrum Seniora, mieszczącej się przy placu Dominikańskim 6 we Wrocławiu, do Punktu Informacyjnego (lub do pokoju nr 15).
Szmaragdową Kartę Seniora można wyrobić od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-15.00.
Wrocławska Karta Seniora – rodzaje, zasady
Wrocławska Karta Seniora jest projektem skierowanym do wszystkich mieszkańców Wrocławia, którzy skończyli 60 lat. Zapewnia wyjątkowe promocje i oferty dla wrocławskich seniorów, m.in.: darmowe lub zniżkowe wejścia na wydarzenia kulturalne, edukacyjne i międzypokoleniowe, zniżki na zajęcia sportowe i rekreacyjne, turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe, specjalne rabaty na usługi prozdrowotne, konsultacje i porady lekarskie czy korzystanie z gwarantujących bezpłatne usługi programów miejskich, takich jak przejazdy taksówką dla posiadaczy Złotej Karty Seniora – Taxi75+.
Oferta partnerów programu jest na bieżąco aktualizowana i znajduje się w punkcie informacyjnym Wrocławskiego Centrum Seniora.
Więcej informacji o Wrocławskiej Karcie Seniora.
– Seniorzy są niezwykle heterogeniczną grupą. Projektując programy i projekty dla nich, nie możemy ignorować faktu, że potrzeby, oczekiwania, a także ograniczenia osób w wieku 60., 75., 90. lat i więcej znacząco się różnią. Wychodząc naprzeciw tym procesom, proponujemy mieszkańcom różne karty, umożliwiające skorzystanie z nowych miejskich programów dostosowanych do potrzeb kolejnych generacji seniorów – mówi Dorota Feliks.
Pierwsze Szmaragdowe Karty Seniora wręczył Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW. Fot. UMW
Obecnie Wrocławskie Centrum Seniora oferuje trzy rodzaje kart. Każdy z nich jest przeznaczony dla innej grupy wiekowej i oferuje nieco inne zniżki oraz promocje dla starszych wrocławian. Srebrną Kartę mogą nabyć seniorzy w wieku od 60 do 74 lat. Złota Karta to program dla osób od 75 do 90 lat. Najnowsza, czyli Szmaragdowa Karta, jest przeznaczona dla osób w wieku 90+.
Jak otrzymać Wrocławską Kartę Seniora
Aby otrzymać Wrocławską Kartę Seniora i korzystać z dostępnych zniżek, wystarczy zarejestrować się w programie poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny także w Punkcie Informacyjnym Wrocławskiego Centrum Seniora (plac Dominikański 6) od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00.
Dodatkowo Srebrną Kartę wydają także niektóre filie Wrocławskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej:
- Filia nr 1, ul. Sztabowa 98,
- Filia nr 4, ul. Wieczysta 105,
- Filia nr 5 ul. Namysłowska 8,
- Filia nr 7, ul. Suwalska 5,
- Filia nr 11, ul. Krzywoustego 286,
- Filia nr 18, ul. Grabiszyńska 236a,
- Filia nr 22, ul. Chociebuska 8-10,
- Filia nr 23, bulwar Ikara 29-31,
- Filia nr 27, ul. Łokietka 13,
- Filia nr 42, ul. Serbska 5a,
- Filia nr 44, ul. Powstańców Śl. 210,
- Filia nr 57, ul. Szewska 78.

Złotą kartę można odebrać w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol przy ul. Prusa 37-39.
– Rejestracja i wyrobienie karty są całkowicie bezpłatne, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich wrocławskich seniorów do udziału w programie. Oferta partnerów Wrocławskiej Karty Seniora jest bardzo szeroka i umożliwia osobom powyżej 60 roku życia aktywne spędzanie wolnego czasu, nawiązywanie nowych znajomości, poszerzanie wiedzy, zainteresowań i pasji, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji – dodaje dyrektor WCRS.