wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Naukowcy dostali pieniądze na projekty badawcze. Badaczka z PWr inspirowała się rodzinną historią

Naukowcy związani z wrocławskimi uczelniami i instytucjami badawczymi otrzymali miliony złotych na realizację swoich projektów badawczych. Młoda badaczka z Politechniki Wrocławskiej inspirowała się historią rodzinną, która mogła skończyć się tragicznie. Przeczytajcie więcej o nietypowym eksperymencie!

Reklama

Naukowcy z wrocławskich szkół wyższych oraz instytutów Polskiej Akademii Nauk otrzymają w sumie kilkadziesiąt milionów złotych na realizację projektów badawczych. Pieniądze zostały przyznane na podstawie wyników konkursów firmowanych przez Narodowe Centrum Nauki:

  • Opus 23: konkursy na projekty badawcze;
  • Preludium: konkurs na projekty badawcze dla osób bez stopnia doktora;
  • Polonez Bis: na projekty badawcze realizowane przez naukowców przyjeżdżających z zagranicy.

Uczeni Politechniki Wrocławskiej dostali najwięcej

W grudniowym rozdaniu funduszy NCN najwięcej przypadło uczonym związanym z Politechniką Wrocławską (około 18 mln zł) i Uniwersytetem Wrocławskim (około 15,3 mln zł).

Pieniądze na realizację przedsięwzięć przyznano także naukowcom:

  • Uniwersytetu Przyrodniczego, ok. 750 tys. zł;
  • Uniwersytetu Medycznego, ok. 600 tys. zł;
  • Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, ponad 4,1 mln zł;
  • Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnych PAN, ok. 280 tys. zł.

Eksperyment: sprawdźmy, co się dzieje z ciężarną i dzieckiem podczas wypadku

Do udziału w konkursach mogą się zgłaszać specjaliści wszystkich kierunków, trafiają do kilkudziesięciu paneli obejmujących nauki humanistyczne, ścisłe i eksperymentalne.

Wśród beneficjentów jest np. archeolog dr hab. Mirosław Masojś, który w Sudanie i na Saharze Wschodniej będzie badał pozostałości osadnictwa aszelskiego związanego z wymarłymi gatunkami człowieka.

Inny uczony Uniwersytetu Wrocławskiego – Michał Pieniak, przeanalizuje „powiązania pomiędzy węchem a emocjami, które wywodzą się z bezpośrednich połączeń neuronalnych pomiędzy ośrodkami w mózgu odpowiedzialnymi za przetwarzanie bodźców zapachowych i przetwarzanie reakcji emocjonalnych”.

Natomiast Iwona Jatowczyc (Politechnika Wrocławska) dostała dofinansowanie na realizację projektu zatytułowanego „Badanie oddziaływania maszyna-człowiek w warunkach odpowiadających wypadkom komunikacyjnym na podstawie modelu ciężarnej kobiety z uwzględnieniem rozwijającego się płodu”.

Inspiracją dla młodej badaczki był wypadek samochodowy jej rodziców podczas gołoledzi w zimie 1993 r. Matka Jatowczyc była wtedy w siódmym miesiącu ciąży. Dramatycznie wyglądające zdarzenie skończyło się szczęśliwie – dziecku i matce nic się nie stało. Naukowczyni Politechniki planuje na podstawie badań kobiet w ciąży oraz serii eksperymentów przygotować modele, które umożliwią zdobycie wiedzy na temat zjawisk podczas wypadków komunikacyjnych, w których uczestniczą ciężarne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama