wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uczelnie szukają oszczędności. Chłodniej w salach, ćwiczenia online, mniej remontów
Na zdjęciu neon w ciemnym budynku ASP we Wrocławiu www.wroclaw.pl / Tomasz Walków
Na zdjęciu neon w ciemnym budynku ASP we Wrocławiu

Skręcone grzejniki, wyłączona część oświetlenia i windy, dłuższe ferie zimowe i część zajęć prowadzona zdalnie – wrocławskie uczelnie szukają oszczędności, bo rządowa dotacja nie wystarcza na opłacenie rachunków.

Reklama

Najwięcej ograniczeń w codziennej działalności wprowadzają uczelnie artystyczne. Obszerne programy oszczędnościowe przygotowały Akademia Muzyczna i Akademia Sztuk Pięknych oraz szkoła teatralna. Ich władze podkreślają: tak wprowadzamy oszczędności, aby studenci byli na tym jak najmniej poszkodowani.

Katarzyna Kostenko, Akademia Sztuk Teatralnych: - Tryb oszczędnościowy wynika z tego, że dotacja ministerialna na naszą działalność jest zbyt niska w stosunku do wydatków, dotyczy to przede wszystkim znacznie większych kosztów ogrzewania i energii elektrycznej.

Dłuższe ferie zimowe dla muzyków

Najpoważniejszą zmianę w programie kształcenia wprowadziły władze Akademii Muzycznej. Zimowe ferie międzysemestralne będą miały aż sześć tygodni.

Pozwoli to na wyłączenie dostępu do obiektów Akademii w okresie potencjalnie największego zużycia energii cieplnej i elektrycznej.
Prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu

We wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych od poniedziałku, 12 grudnia, zajęcia będą realizowane tylko w formule on-line. Ten tryb będzie obowiązywał do 9 stycznia.

- W tym czasie w kalendarzu akademickim i tak jest długa przerwa świąteczna – zwraca uwagę Katarzyna Kostenko, kanclerz uczelni przy ul. Braniborskiej.

We wrocławskich szkołach artystycznych zwyczajem jest, że studenci korzystają z sal prób i pracowni do późnych godzin. W tym semestrze rektorzy ograniczyli tę możliwość. W tygodniu w szkole teatralnej sale są dostępne najwyżej do godz. 22, w Akademii Muzycznej i ASP do godz. 20. W tej ostatniej w weekendy z pracowni mają prawo korzystać tylko uczestnicy regularnych zajęć. Także studenci aktorstwa nie pracują w weekendy.

W okresie przed i po świętach, czyli od 19 grudnia do 8 stycznia, administracja uczelni pracuje zdalnie. Podobnie studenci - choć w ich przypadku to zaledwie kilka dni, bo mają sporo wolnego z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. 
Małgorzata Moczulska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Winda tylko do transportów specjalnych

W rozporządzeniach rektorów jest seria zaleceń, które mają przynieść oszczędności. To m.in.

  • zakaz używania grzejników;
  • ograniczenie liczby lamp i punktów świetlnych;
  • ograniczenie remontów do tych niezbędnych albo finansowanych z zewnątrz;
  • organizacja imprez tylko za pieniądze spoza budżetu uczelni;
  • obniżenie temperatury w pomieszczeniach.

Poza tym rektor Akademii Muzycznej polecił wyłączenie iluminacji gmachu głównego, a z wind w budynku można korzystać tylko w przypadku specjalnych transportów. Natomiast rektor ASP zastrzegł, że nie ma mowy o tworzeniu nowych etatów na uczelni.

Katarzyna Kostenko, AST Wrocław: - Zmiany w systemie działania uczelni przekładają się na zmniejszenie kosztów. Na przykład, w październiku – w porównaniu do października 2021 roku, zaoszczędziliśmy 20 tysięcy złotych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl