Wrocławski Dzień Paszportu
Dzisiaj na Tarczyński Arena Wrocław wyjątkowe wydarzenie! Wrocławski Dzień Paszportu. Co to takiego? To nadzwyczajna okazja na poznanie wielu krajów, kultur, religii. Wrocławski Dzień Paszportu to wydarzenie zainicjowane przez Katrikeya Johri, honorowego konsula Indii we Wrocławiu. Spotkanie na Tarczyński Arena Wrocław z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw i narodowości jest organizowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Imprezę zaplanowano właśnie dzisiaj, w czwartek, 8 grudnia.
Podczas tegorocznej edycji Dnia Paszportu organizatorzy chcą w szczególny sposób uhonorować pogrążoną w wojnie Ukrainę. Mając świadomość, że obecnie wielu uczniów w naszych szkołach pochodzi z tego kraju, warto pokazać solidarność z nimi i ich rodzinami oraz uwrażliwiać polskie dzieci na potrzeby innych. Na stoisku Ukrainy będzie można m.in. skosztować dań lokalnej kuchni i wziąć udział w wyplataniu siatki maskującej, która zostanie przekazana na front i przekazać życzenia lub słowa wsparcia dla Ukraińców.
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 rozstrzygnięty
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został właśnie rozstrzygnięty. W zabawie wzięło udział ponad 250 tysięcy osób! Głosami internautów przy dużej przewadze wygrało słowo „essa” – używane w środowisku młodzieży jako okrzyk radości, triumfu czy innych pozytywnych emocji.
– Wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem essa znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu – czytamy w komunikacie na stronie PWN. Nagrodę Jury zyskał wyraz – „odklejka”. Słowo oznacza stan oderwania od rzeczywistości, a także osobę, która nie rozumie, co się dzieje lub jest nieobecna myślami. Najwięcej głosów zostało oddanych także na: slay, łymyn, betoniarz czy NPC.
Barokowy Neptun wrócił do Wrocławia
Był kiedyś jednym z symboli miasta, uwiecznianym na widokówkach. Wszyscy myśleli, że przepadł na zawsze. Że podzielił los zniszczonego w 1945 placu Nowy Targ, nie przetrwał oblężenia Festung Breslau. Dziś po ponad stu latach nieobecności, barokowy Neptun wrócił do Wrocławia. Posąg nie jest kompletny, znajduje się w kawałkach, ale nie ma wątpliwości: to on. Jak to możliwe?
Sensacyjnego odkrycia dokonał wrocławski historyk, dr Tomasz Sielicki. Fragmenty posągu przewiezione zostały w środę 7 grudnia 2022 na teren Starego Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Ślężnej. Neptun trafił w depozyt Muzeum Miejskiego Wrocławia. Tutaj zostanie zabezpieczony, zbadany i – w miarę posiadanych środków – poddany konserwacji.
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zachęca do korzystania z aplikacji Nasz Wrocław
A teraz przenieśmy się z historii do przyszłości… W telefonach jest cały świat, tak jak w komputerach. Multum spraw można załatwić jakąś aplikacją. Jedną z często używanych funkcji jest portfel wirtualny z kartami cyfrowymi. Pik i zapłacone. Podobny wariant proponuje Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, która zachęca czytelników do korzystania z aplikacji Nasz Wrocław. Większość osób zapisanych do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu używa tradycyjnej karty bibliotecznej, ale część czytelników – około 1200 – ma w telefonie jej wersję wirtualną, zapisaną w aplikacji Nasz Wrocław.
Do korzystania z karty cyfrowej zachęcani są wszyscy czytelnicy ze smartfonem. Wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację Nasz Wrocław i zgłosić się do dowolnej filii biblioteki miejskiej. Co ważne, status podatnika nie jest konieczny. To ułatwienie na przykład dla studentów korzystających z MBP, którzy rozpoczęli naukę we Wrocławiu, ale nie rozliczają tu jeszcze podatków.
Darmowy koncert we Wrocławiu
A na koniec wyjątkowe zaproszenie, na wyjątkowy koncert. I to darmowy! Przed nami koncert organowy w bazylice św. Elżbiety i tym razem wystąpi dwoje organistów – małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie.
Wystąpią w piątek, 9 grudnia o 19.00, a zagrają na odbudowanych po 46 latach organach Michaela Englera. Sprawdźcie program koncertu organowego w bazylice św. Elżbiety na wroclaw.pl. Wstęp bezpłatny. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety. Zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem