wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Bezpłatny koncert organowy w kościele św. Elżbiety. Posłuchaj wyjątkowego instrumentu [PROGRAM 9.12]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu Zuzanna i Maciej Batorowie, którzy wystąpią 9 grudnia w kościele św. Elżbiety fot. mat. pras.
Na zdjęciu Zuzanna i Maciej Batorowie, którzy wystąpią 9 grudnia w kościele św. Elżbiety

Przed nami znowu koncert organowy w bazylice św. Elżbiety i tym razem wystąpi dwoje organistów – małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie. Wystąpią w piątek, 9 grudnia o 19.00, a zagrają na odbudowanych po 46 latach organach Michaela Englera podczas wydarzenia organizowanego przez Fundację Kultura Brzmienia. Sprawdźcie program koncertu organowego w bazylice św. Elżbiety. Wstęp bezpłatny.

Reklama

Grudniowemu przedsięwzięciu patronują wspólnie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Koncert odbywa się w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest”. Muzyka kompozytorów XIX, XX i XXI wieku. Organizatorem koncertu jest Fundacja Kultura Brzmienia www.kulturabrzmienia.pl.

Koncert 9 grudnia 2022. Kto zagra, program

W piątek, 9 grudnia, zagrają związani ze Świdnicą Zuzanna i Maciej Batorowie.

W Świdnicy tworzą jedno z najbardziej zauważalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Prowadzą Fundację Dobrej Muzyki, w której realizują swoją misję – uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. W ciągu 10 lat działalności Fundacji zorganizowali ponad 200 koncertów zapraszając wybitnych artystów z całego świata. Para koncertuje w wielu krajach europejskich jako duet organowy wykonując autorskie transkrypcje organowe na 4 ręce. Rodzice Bernarda, Leonarda i Henryka.

Zuzanna Bator – organistka, prezeska Fundacji Dobrej Muzyki, mama trzech synów

Jest absolwentką Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie, w klasie organów prof. Bernharda Haasa. Koncertuje jako solistka, a także w duecie z mężem Maciejem Batorem, wykonując autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi. Od 2011 roku mieszka w Świdnicy. Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Wraz z mężem nagrała dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy. Jest stypendystką Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Świdnicy i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX wieku.

Maciej Bator – organista, pedagog, doktor sztuki

Gry organowej uczył się w Wałbrzychu, Warszawie (klasa organów prof. A. Chorosińskiego), Genewie (klasa organów prof. Vincenta Thevenaz), Göteborgu, Stuttgarcie (klasa organów Jona Laukvika) i Krakowie. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, nauczycielem, organistą liturgicznym i koncertowym. W roku 2020 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w Sieci”. Wspólnie z żoną Zuzanną nagrał dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy, ponadto organizuje festiwale muzyczne oraz nowatorskie działania dydaktyczne. Jest ojcem Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020).

Program koncertu organowego 9 grudnia 2022

Johann Ernst IV. Sachsen-Weimar (1696–1715)

Concerto in C (transkrypcja organowa J. S. Bach, BWV 595; aranż. M. Bator) 

Improwizacja na temat pieśni adwentowej

Rorate caeli

Archanioł Boży Gabriel

Bert Matter (1937)

Fantazja na temat psalmu 90

Psalm I, Gezang 47

Nicolaus Cracoviensis (XVI w.)

Hayducky (aranżacja M. Bator)

Ad Wammes (1953)

Happiness

Louis-Claude Daquin (1694–1772)

Noël Étranger (aranżacja M. Bator)

John Cage (1912–1992)

In a Landscape [1948]

Anonim (XIV wiek)

Estampie (aranżacja M. Bator)

Guy Bovet (1942)

Salamanca

Koncert odbywa się w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest”.

Dyrektor Artystyczna Festiwalu: Iwona SukienikOrganizator: Fundacja Kultura Brzmienia

Mecenasi: Darczyńcy Fundacji Kultura Brzmienia; Partnerzy: Fundacja PZU, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Art Hotel, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - Centrum Edukacyjno-Rozwojowe Pałac Wrocław Pawłowice, Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Wrocław Pawłowice, Stara Biblioteka, Salon Pianin i Fortepianów pianinaifortepiany.com

Partnerzy koncertu 9.12.2022: Urząd Miejski Wrocławia, Rzymskokatolicka Parafia Wojskowo-Cywilna pw. św. Elżbiety we Wrocławiu

Patroni medialni: TuDolnySlask.info, Radio Wrocław Kultura, Polskie Centrum Informacji Muzycznej w Warszawie, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w Warszawie, portal Warto Znać.

Bezpłatny wstęp na koncert w kościele św. Elżbiety

Koncert 9 grudnia (piątek) o godzinie 19.00 jest bezpłatny. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreśla, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.

W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Sprawdź co kryją w sobie organy z kościoła garnizonowego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl