Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
„Być na językach” to nic innego, jak być tematem rozmów wielu ludzi. Ludzi, którzy spotykają się w parach lub w grupach, aby rozmawiać o codziennym życiu – o tym, co ich łączy i dzieli, o poglądach i zainteresowaniach.
Rozmowy w ramach kampanii „Wrocław na językach świata” są w języku polskim, głównie dzięki wsparciu wolontariuszy. Projekt realizowany jest przez Wrocławskie Centrum Integracji od 2016 roku.
Zapraszamy do współpracy pełnoletnich wrocławian, którzy chcą poznawać nowych ludzi, inne kultury - a jednocześnie uczyć języka polskiego. Wolontariusze otrzymują od nas materiały dydaktyczne i propozycje miejsca, gdzie takie lekcje mogą się odbywać. Współpracujemy z ponad 60 podmiotami na terenie miasta, to między innymi biblioteki, restauracje, Centra Aktywności Lokalnej.Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji
Z programu skorzystało już kilka tysięcy osób z niespełna stu krajów
Łącznie ze wsparcia wrocławskich wolontariuszy skorzystało już blisko 4 tys. cudzoziemców z 90 krajów! Obecnie w stolicy Dolnego Śląska blisko 120 osób pomaga obcokrajowcom uczyć się języka polskiego. Potrzeby są jednak znacznie większe, w związku z czym „Wrocław na językach świata” szuka kolejnych wolontariuszy.
Obcokrajowcy, korzystający z bezpłatnej nauki języka polskiego, podkreślają, że wrocławianie są gościnni, otwarci na osoby z innych kultur i wyznań. Nasi uczniowie skorzystali już z 30 tysięcy godzin nauki języka polskiego, dzięki temu lepiej poznają Wrocław, szybciej awansują lepiej zarabiająAdrian Rode, koordynator projektu Wrocław Na Językach Świata
Jak zostać wolontariuszem i pomagać innym w nauce języka?
Wolontariuszem może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec Wrocławia. Doświadczenie w nauczaniu nie jest wymagane! Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej projektu.
Spotkania mogą się odbywać stacjonarnie lub w formie online, a lekcje można prowadzić zarówno w tandemach, jak i większych grupach. Partnerzy projektu – Centra Aktywności Lokalnej, restauracje i firmy – udostępniają bezpłatnie ponad 60 miejsc, w związku z czym nie trzeba martwić się o przestrzeń!
Wrocławskie Centrum Integracji organizuje także bezpłatne szkolenia dla wolontariuszy z metodyki nauczania języka polskiego jako obcego. Kolejne odbędzie się jeszcze w październiku! Ponadto, WCI wypożycza zainteresowanym niezbędne podręczniki i ćwiczenia.
Wolontariusze mogą też podpisać z WCI porozumienie wolontariackie, a na koniec współpracy otrzymać zaświadczenie w kilku językach o świadczonym wolontariacie. Projekt „Wrocław na językach świata” jest finalistą międzynarodowego konkursu „Innowacje w Polityce 2019" i został zaprezentowany na międzynarodowym forum ds. migracji i integracji, organizowanym przez OECD w Paryżu.