W obecnej sytuacji na rynku pracy, nad którym ciąży widmo demograficznej destabilizacji, osoby w wieku 50+ oraz zabezpieczeni finansowo seniorzy, sprawni, aktywni społecznie i chętni do podjęcia pracy, powinni być cennym nabytkiem dla każdego pracodawcy. Czy są? Bywa różnie.
Zmiany na rynku pracy
Pamiętajmy, że polskie społeczeństwo się starzeje i warto – a nawet trzeba – się do tego przygotować. Z prognoz demograficznych GUS wynika, że w Polsce w roku 2050 udział osób w wieku produkcyjnym wyniesie 57 proc., w wieku powyżej 65 lat – aż 37,1 proc., a przedprodukcyjnym zaledwie 11 proc.
Niska stopa zatrudnienia w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym powoduje poważne skutki gospodarcze i społeczne. Brak pracy wiąże się ze społeczną marginalizacją i prowadzi do wykluczenia w wymiarach materialnym i społecznym. Konsekwencje społecznego wykluczenia seniorów ponosi całe społeczeństwo, nie mogąc korzystać z ich potencjału, wiedzy i doświadczeń oraz – w przypadku osób 50+ – finansując świadczenia społeczne. Wrocław jest przeciw wszelkim wykluczeniom.
Warsztaty dla seniorów
Wspierając rozwój gospodarczy Wrocławia oraz potrzeby dojrzałych mieszkańców miasta, Biuro Rozwoju Gospodarczego UM we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora prowadzą Akademię Dojrzałej Przedsiębiorczości, w ramach której organizowane są bezpłatne warsztaty i spotkania z ekspertami na temat aktywności gospodarczej seniorów, w tym uruchomienia i prowadzenia działalności nierejestrowej, senioralnych fundacji i stowarzyszeń, a także inspiruje do aktywności zawodowej za pośrednictwem portalu flexi.pl. To platforma z ofertami pracy dla seniorów oraz bazą doświadczonych specjalistów, w której każdy może opublikować swoje CV lub anons dotyczący poszukiwania pracy do wykorzystania przez działy rekrutacji firm poszukujących pracowników.
Konkurs – Dobre Moce
Wrocławskie Centrum Seniora chce wyróżnić przedsiębiorców, którzy podejmują konkretne inicjatywy, programy wspierające pracowników w wieku 60+, a także prowadzą inne działania prosenioralne i integrujące, związane z zarządzaniem międzypokoleniowym lub mają plany i cele dotyczące rozwoju tych obszarów.
WCRS zaprasza wszystkich przedsiębiorców, którzy dostrzegają i doceniają wiedzę, doświadczenie i kompetencje pracowników w wieku senioralnym do udziału w ogólnopolskim konkursie Dobre Moce – przedsiębiorcy przyjaźni Silversom. Można się zgłaszać do 30 września br. Stawką jest tytuł „Przedsiębiorcy przyjaznego Silversom”.