wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Polacy mistrzami świata w brydżu! Dwójka arcymistrzów pozostawiła rywali daleko w tyle
Kliknij, aby powiększyć
Krzysztof Buras (z lewej) i Piotr Lutostański - mistrzowie świata w brydżu sportowym w kategorii par open PZBS
Krzysztof Buras (z lewej) i Piotr Lutostański - mistrzowie świata w brydżu sportowym w kategorii par open

Polska para Krzysztof Buras i Piotr Lutostański zdobyła mistrzostwo świata w brydżu sportowym w jednej z dwóch najważniejszych konkurencji otwartych mistrzostw świata rozgrywanych w Hali Stulecia. Drugie miejsca zajął duet z Australii i Nowej Zelandii. Na trzecim stopniu podium stanęli Norweg i Szwed. Zawody trwają do 3 września.

Reklama

Krzysztof Buras i Piotr Lutostański zwyciężyli w konkurencji par open. To – obok teamów open – najbardziej prestiżowa część zawodów World Bridge Series 2022, największej imprezy czterolecia w tej dyscyplinie.

Złoto na kilka rozdań przed końcem. Srebro dla Australijczyka i Nowozelandczyka

Finał konkurencji par open brydżyści rozegrali w piątek i w sobotę (26 i 27 sierpnia). Zakwalifikowało się do niego 58 duetów. Polacy w ostatecznym starciu pokonali parę australijsko-nowozelandzką (Nabil Edgtton i Michael Whibley).  — Nasi reprezentanci zwyciężyli z bardzo dużą, jak na ten poziom rozgrywek, przewagą prawie czterech procent nad drugą w tabeli parą — opowiada Tomasz Wolfke, rzecznik turnieju i komentator Eurosportu. — Prowadzili od pierwszej do ostatniej z ośmiu sesji dwudniowych zmagań końcowych i spokojnie dowieźli to do końca, wyraźnie dominując nad resztą stawki. Z tytułu mogli się cieszyć już kilka rozdań przed końcem finału.

Trzecie miejsce zajęła para ze Skandynawii: Geir Helgemo z Norwegii i Fredrik Nyström ze Szwecji.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Krzysztof Buras (z lewej) i Piotr Lutostański na najwyższym stopniu podium PZBS
Krzysztof Buras (z lewej) i Piotr Lutostański na najwyższym stopniu podium

Arcymistrzowie Krzysztof Buras i Piotr Lutostański

42-letni Krzysztof Buras jest zawodowym brydżystą (klasa: arcymistrz światowy). Miał kilkuletnią przerwę w wyczynowej grze, ale niedawno wrócił, a zawodowo zajmuje się także analizą rynków finansowych. Jego partner brydżowy, Piotr Lutostański (klasa: arcymistrz międzynarodowy), jest dwa lata młodszy. Dla obu mistrzostwo świata wywalczone we Wrocławiu to oczywiście największy sukces w karierze. W polskiej ekstraklasie reprezentują barwy klubu fudacjabridge24.pl.

Poprzednio biało-czerwoni zwyciężali w parach open podczas World Bridge Series dwukrotnie:

  1. Marcin Leśniewski i Marek Szymanowski w 1994 roku w Albuquerque (USA);
  2. Michał Kwiecień i Jacek Pszczoła w 1998 w Lille (Francja).

Gdzie oglądać otwarte mistrzostwa świata w brydżu sportowym?

Mistrzostwa świata trwają w Hali Stulecia do 3 września i są transmitowane w internecie:

  • www.bridgebase.com,
  • a także z polskim komentarzem arcymistrza Jakuba Wojcieszka na kanale www.twitch.tv/jcchochlik.

Można także oglądać rozgrywki w hali, ale liczba miejsc jest ograniczona każdego dnia do 150 (dwóch kibiców na stolik). Bezpłatne wejściówki są do odbioru w punkcie rejestracji.

World Bridge Series – po raz pierwszy w Polsce

World Bridge Series to największe, rozgrywane co cztery lata (od 1962 roku) międzynarodowe zawody w brydżu sportowym, mające rangę otwartych mistrzostw świata. Obejmują wszystkie najważniejsze konkurencje, czyli rozegranych zostanie osiem turniejów: po cztery teamów (od 4 do 6 zawodników w drużynie) oraz par: open, kobiet, seniorów i mikstów.

Zawody po raz pierwszy odbywają się w Polsce, ale organizowaliśmy już w 2016 roku, również w Hali Stulecia, World Bridge Games. Odbywają się w latach przestępnych jako kontynuacja Olimpiad Brydżowych.

WBS to, nie licząc wielkich biegów ulicznych, największa pod względem liczby startujących zawodników (może być ich nawet ponad tysiąc!) impreza w ponad stuletniej historii sportu na polskiej ziemi.

Cykle World Bridge Series odbywają się raz na cztery lata, od 1962 roku. Obejmują wszystkie najważniejsze konkurencje w ośmiu turniejach: po cztery teamów (od 4 do 6 zawodników w drużynie) oraz par – open, kobiet, seniorów (pow. 63 lat) i mikstów.

Źródło: materiały organizatorów

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl