4. We wrocławskiej Hali Stulecia rozpoczynają się mistrzostwa świata w brydżu sportowym
Polska, a tym samym Wrocław i Hala Stulecia, po raz pierwszy gości turniej World Bridge Series rangi otwartych mistrzostw świata w brydżu sportowym www.wroclaw.pl

World Bridge Series to największy międzynarodowy turniej w brydżu sportowym o randze otwartych mistrzostw świata. W Polsce organizowany jest po raz pierwszy. Imprezę otworzy ceremonia w Hali Stulecia w piątek, 19 sierpnia. Początek gier następnego dnia – w sobotę, 20 sierpnia.

Brydż – być może najbardziej popularna gra karciana XX wieku. W odmianę towarzyską grać potrafią rzesze Polaków. Mniej osób zabiera się za brydża sportowego. Jak grają najlepsi? Jak eksperci poradzą sobie z amatorami? Przekonamy się na przełomie sierpnia i września.

Kilkadziesiąt krajów, w tym Polska – potęga brydżowa

19 sierpnia w Hali Stulecia rozpoczynają się otwarte mistrzostwa świata w brydżu sportowym – World Bridge Series Wrocław 2022. Pomimo rangi najwyższej, do rywalizacji mógł przystąpić każdy, niezależnie od poziomu brydżowego wtajemniczenia. W turnieju startują dowolnie tworzone pary i drużyny.

Taka formuła sprawia, że zagrać może każdy z każdym. Dosłownie. A czy niezły pierwszoligowy piłkarz wyjdzie kiedykolwiek na mecz Ligi Mistrzów przeciwko Leo Messiemu? Albo czołowa tenisistka-amatorka wystąpi na Roland Garros w pojedynku z Igą Świątek? Oczywiście, że nie. Takie spotkania, w dodatku o najwyższą stawkę, możliwe są wyłącznie w brydżu.
Tomasz Wolfke, rzecznik Polskiego Związku Brydża Sportowego i World Bridge Series 2022

Do mistrzostw zgłosili się brydżyści z kilkudziesięciu krajów. Wystartują w kilku konkurencjach. W najbardziej prestiżowej – teamy open – wystąpi cała pierwsza dziesiątka graczy światowego rankingu, z jego liderem, Szwajcarem Pierre’m Zimmermannem na czele. W gronie najlepszych są Polacy.

Jesteśmy bowiem brydżową potęgą, zdobyliśmy w tym sporcie wszelkie możliwe medale i tytuły. Najświeższe z nich, wywalczone przez reprezentację Polski w mistrzostwach świata teamów w marcu 2022 we włoskim Salssomaggiore, to złoto seniorów i brąz kobiet. Natomiast w czerwcowych mistrzostwach Europy na Maderze tytuł w teamach obroniły nasze panie i zdobyli seniorzy, którzy zajęli także dwa pierwsze miejsca w parach.
Tomasz Wolfke

Gdzie oglądać otwarte mistrzostwa świata w brydżu sportowym?

Mistrzostwa świata będą transmitowane w internecie:

1. www.bridgebase.com,
  2. a także z polskim komentarzem arcymistrza Jakuba Wojcieszka na kanale www.twitch.tv/jcchochlik.

Można także oglądać rozgrywki w hali, ale liczba miejsc jest ograniczona do 150 (dwóch kibiców na stolik). Bezpłatne wejściówki są do odbioru w punkcie rejestracji.

Ceremonia otwarcia: 19 sierpnia o godz. 19.00 w Hali Stulecia

Początek gier: 20 sierpnia

Harmonogram gier TUTAJ

Termin: 19 sierpnia – 3 września 2022

World Bridge Series – po raz pierwszy w Polsce

Cykle World Bridge Series odbywają się raz na cztery lata, od 1962 roku. Obejmują wszystkie najważniejsze konkurencje w ośmiu turniejach: po cztery teamów (od 4 do 6 zawodników w drużynie) oraz par – open, kobiet, seniorów (pow. 63 lat) i mikstów.

W poprzedniej edycji (Orlando, USA) wzięło udział kilka tysięcy zawodników z ponad stu krajów.

Polska jest gospodarzem po raz pierwszy w historii. Wszystko wskazuje na to, że edycja wrocławska będzie największym pod względem liczby zawodników, których organizatorzy spodziewają się co najmniej tysiąc, turniejem brydża sportowego w naszym kraju.

Mistrzostwa World Bridge Series Wrocław 2022 są objęte patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Organizowane są przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Główni partnerzy to miasto Wrocław i województwo dolnośląskie oraz KGHM i Objectivity.

Oficjalna strona zawodów: https://wbs2022.com/pl/

Źródło: materiały prasowe