Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Brydż – być może najbardziej popularna gra karciana XX wieku. W odmianę towarzyską grać potrafią rzesze Polaków. Mniej osób zabiera się za brydża sportowego. Jak grają najlepsi? Jak eksperci poradzą sobie z amatorami? Przekonamy się na przełomie sierpnia i września.
Kilkadziesiąt krajów, w tym Polska – potęga brydżowa
19 sierpnia w Hali Stulecia rozpoczynają się otwarte mistrzostwa świata w brydżu sportowym – World Bridge Series Wrocław 2022. Pomimo rangi najwyższej, do rywalizacji mógł przystąpić każdy, niezależnie od poziomu brydżowego wtajemniczenia. W turnieju startują dowolnie tworzone pary i drużyny.
Taka formuła sprawia, że zagrać może każdy z każdym. Dosłownie. A czy niezły pierwszoligowy piłkarz wyjdzie kiedykolwiek na mecz Ligi Mistrzów przeciwko Leo Messiemu? Albo czołowa tenisistka-amatorka wystąpi na Roland Garros w pojedynku z Igą Świątek? Oczywiście, że nie. Takie spotkania, w dodatku o najwyższą stawkę, możliwe są wyłącznie w brydżu.Tomasz Wolfke, rzecznik Polskiego Związku Brydża Sportowego i World Bridge Series 2022
Do mistrzostw zgłosili się brydżyści z kilkudziesięciu krajów. Wystartują w kilku konkurencjach. W najbardziej prestiżowej – teamy open – wystąpi cała pierwsza dziesiątka graczy światowego rankingu, z jego liderem, Szwajcarem Pierre’m Zimmermannem na czele. W gronie najlepszych są Polacy.
Jesteśmy bowiem brydżową potęgą, zdobyliśmy w tym sporcie wszelkie możliwe medale i tytuły. Najświeższe z nich, wywalczone przez reprezentację Polski w mistrzostwach świata teamów w marcu 2022 we włoskim Salssomaggiore, to złoto seniorów i brąz kobiet. Natomiast w czerwcowych mistrzostwach Europy na Maderze tytuł w teamach obroniły nasze panie i zdobyli seniorzy, którzy zajęli także dwa pierwsze miejsca w parach.Tomasz Wolfke
Gdzie oglądać otwarte mistrzostwa świata w brydżu sportowym?
Mistrzostwa świata będą transmitowane w internecie:
- www.bridgebase.com,
- a także z polskim komentarzem arcymistrza Jakuba Wojcieszka na kanale www.twitch.tv/jcchochlik.
Można także oglądać rozgrywki w hali, ale liczba miejsc jest ograniczona do 150 (dwóch kibiców na stolik). Bezpłatne wejściówki są do odbioru w punkcie rejestracji.
Ceremonia otwarcia: 19 sierpnia o godz. 19.00 w Hali Stulecia
Początek gier: 20 sierpnia
Harmonogram gier TUTAJ
Termin: 19 sierpnia – 3 września 2022
World Bridge Series – po raz pierwszy w Polsce
Cykle World Bridge Series odbywają się raz na cztery lata, od 1962 roku. Obejmują wszystkie najważniejsze konkurencje w ośmiu turniejach: po cztery teamów (od 4 do 6 zawodników w drużynie) oraz par – open, kobiet, seniorów (pow. 63 lat) i mikstów.
W poprzedniej edycji (Orlando, USA) wzięło udział kilka tysięcy zawodników z ponad stu krajów.
Polska jest gospodarzem po raz pierwszy w historii. Wszystko wskazuje na to, że edycja wrocławska będzie największym pod względem liczby zawodników, których organizatorzy spodziewają się co najmniej tysiąc, turniejem brydża sportowego w naszym kraju.
Mistrzostwa World Bridge Series Wrocław 2022 są objęte patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Organizowane są przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Główni partnerzy to miasto Wrocław i województwo dolnośląskie oraz KGHM i Objectivity.
Oficjalna strona zawodów: https://wbs2022.com/pl/
Źródło: materiały prasowe