wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W Hali Stulecia brydżyści grają w otwartych mistrzostwach świata World Bridge Series Wrocław 2022
Kliknij, aby powiększyć
Otwarte mistrzostwa świata w brydżu sportowym World Bridge Series 2022 w Hali Stulecia Błażej Organisty
Otwarte mistrzostwa świata w brydżu sportowym World Bridge Series 2022 w Hali Stulecia

Hala Stulecia widziała już wiele, ale taką imprezę gości po raz pierwszy. Zresztą w całej Polsce nigdy wcześniej nie rozgrywano otwartych mistrzostw świata w brydżu sportowym. Takie rzeczy tylko we Wrocławiu. Zawody mają wymiar nie tylko sportowy. Przy stolikach spotykają się osoby z kilkudziesięciu krajów. Można ich spotkać osobiście lub oglądać dzięki transmisjom.

Reklama

Kanada, Szwajcaria, Białoruś, Szwecja, Anglia, Węgry, Hiszpania, Niderlandy, Chile… Obserwując mistrzostwa świata odnosi się wrażenie, że do Hali Stulecia przyjechali brydżyści z całego świata. Na pewno ponad 50 narodowości! Widzimy ich w trakcie kategorii otwartej, do której przystąpili, połączywszy się w dowolne pary, bez konieczności reprezentowania tego samego kraju. Wielu stworzyło duety lub drużyny międzynarodowe. To jakby patrzeć na włóczkę splecioną z nitek o różnych barwach.

Na turnieju jest 72-letnia Venita. Pochodzi z Indii, ale od prawie 50 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, obecnie w okolicach San Francisco w Kalifornii. Nigdy wcześniej nie była w Polsce. — Wiedziałam, że jest tu wiele atrakcyjnych rzeczy do zobaczenia. Na turniej namówiła mnie moja partnerka brydżowa — opowiada. — Bardzo mi się podoba, to wspaniałe wydarzenie w fajnym miejscu i w towarzystwie kulturalnych ludzi. Dzisiaj najprawdopodobniej skończę rozgrywki, więc jutro pozwiedzam Wrocław.

Paweł i Maciej, duet z Warszawy, grają od kilkudziesięciu lat: — Dołączyliśmy dlatego, że to rzadka okazja, by zagrać w mistrzostwach świata. To niepowtarzalna okazja w naszym życiu.

Niedaleko partię rozgrywał Steven z Edynburga w Szkocji, doświadczony brydżysta, ograny na turniejach rangi mistrzowskiej: — Dobrze się bawimy. Byliśmy we Wrocławiu 6 lat temu, także na turnieju brydżowym. Urocze, bardzo ładne miasto.

W Hali Stulecia grają reprezentanci czołówki światowej, jak urodzony w Pakistanie Zia Mahmood, którego Tomasz Wolfke, komentator Eurosportu i rzecznik zawodów, nazywa legendą i którego porównuje do Pelé i Maradony razem wziętych. A naprzeciwko najlepszych z najlepszych lub obok nich w jednej drużynie – amatorzy. Obrazek nadzwyczajny. Stół brydżowy, jak każdy, łączy ludzi.

Gdzie oglądać World Bridge Series Wrocław 2022?

Zawody trwają do 3 września. Internetowe transmisje można śledzić za pomocą najpopularniejszej platformy brydżowej BBO (www.bridgebase.com), a także z polskim komentarzem arcymistrza Jakuba Wojcieszka na jego kanale www.twitch.tv/jcchochlik.

Można także przyjść do hali, ale liczba miejsc jest ograniczona do 150 (dwóch kibiców na stolik). Bezpłatne wejściówki są do odbioru w punkcie rejestracji.

Sukcesy Polaków, w tym wrocławian 

AZS Wratislavia jako jedyna polska drużyna dotarła do ćwierćfinałów w swojej kategorii. — Wejście do ósemki najlepszych teamów świata w trakcie najbardziej prestiżowego turnieju to i tak ogromny sukces – stanowiącego klasyczną sportową mieszankę rutyny z młodością – zespołu gospodarzy — ocenia Tomasz Wolfke.

Dalej w rozgrywkach zaszły w minionych dniach Anna Sarniak i Justyna Żmuda, które grając w drużynie z Amerykankami, zdobyły brązowy medal.

12 par z Polski zakwalifikowało się do półfinału kategorii open.

Garść informacji i ciekawostek od Tomasza Wolfke, korespondującego z Hali Stulecia

World Bridge Series to największe, rozgrywane co cztery lata (od 1962 roku) międzynarodowe zawody w brydżu sportowym, mające rangę otwartych mistrzostw świata. Obejmują wszystkie najważniejsze konkurencje, czyli rozegranych zostanie osiem turniejów: po cztery teamów (od 4 do 6 zawodników w drużynie) oraz par: open, kobiet, seniorów i mikstów.

Zawody po raz pierwszy odbywają się w Polsce, ale organizowaliśmy już w 2016 roku, również w Hali Stulecia, World Bridge Games. Odbywają się w latach przestępnych jako kontynuacja Olimpiad Brydżowych.

WBS to, nie licząc wielkich biegów ulicznych, największa pod względem liczby startujących zawodników (może być ich nawet ponad tysiąc!) impreza w ponad stuletniej historii sportu na polskiej ziemi.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl