4. Wiosna (g)astronomiczna! Na Starym Mieście zakwitają kawiarniane ogródki [GALERIA ZDJĘĆ]
Ogródki gastronomiczne na Starym Mieście we Wrocławiu w marcu 2024. Na zdjęciu trzech młodych mężczyzn przy kawiarnianym ogródku na wrocławskim Rynku, na pierwszym planie kwitnące bratki. fot. Magdalena Pasiewicz

Astronomiczna wiosna zaczyna się dopiero 20 marca (kalendarzowa dzień później), ale ta gastronomiczna już się rozpędza: w Rynku i okolicach zaczynają pojawiać się kawiarniane ogródki pod gołym niebem lub parasolami. Gdzie można już wypić kawę albo coś zjeść na świeżym powietrzu i ile takich ogródków będzie na Starym Mieście się w tym roku?

14 stopni to już całkiem przyzwoita temperatura, nic więc dziwnego, że poza funkcjonującymi niemal przez cały rok ogródkami, które mają osłony przed wiatrem, a czasem i ogrzewanie, pojawiają się już także te otwarte – pod gołym niebem albo pod markizami lub parasolami.

Działa już np. ogródek przy Literatce na wrocławskim Rynku, Food&Coffee przy ul. Kuźniczej, Mleczarni przy ul. Włodkowica.

Powiększ obraz: <p>Ogr&oacute;dki gastronomiczne na Starym Mieście we Wrocławiu w marcu 2024</p> Na zdjęciu dwie osoby: pan w czerwonym swetrze siedzi przy stoliku z panią fot. Beata Turska
Ogródki gastronomiczne na Starym Mieście we Wrocławiu w marcu 2024 Na zdjęciu dwie osoby: pan w czerwonym swetrze siedzi przy stoliku z panią

Inne, np. Bułka z masłem na pl. Solnym otworzą się lada chwila, a w niektórych miejscach, np. przy Kalaczakrze, ustawiono na razie pojedyncze stoliki.

W wielu miejscach trwają też prace związane z przygotowaniami do sezonu: szorowanie podestów, odświeżanie drewnianych konstrukcji, ustawianie stolików i krzeseł, ozdabianie ogródków kwiatami i innymi roślinami.

Powiększ obraz: <p>Ogr&oacute;dki gastronomiczne na Starym Mieście we Wrocławiu w marcu 2024</p> fot. Beata Turska
Ogródki gastronomiczne na Starym Mieście we Wrocławiu w marcu 2024

Więcej  zdjęć tegorocznych ogródków gastronomicznych znajdziesz w naszej galerii.

Ile ogródków będzie w tym roku na Starym Mieście?

Na obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto Zarząd Zasobu Komunalnego zawarł w ubiegłym roku 116 umów na organizację ogródków gastronomicznych.

W tym roku ta liczba będzie prawdopodobnie podobnie jak w poprzednim. Zawarliśmy już 29 umów i spodziewamy się, że w najbliższych dniach zawrzemy 8 kolejnych. O zgodę na organizację ogródka wystąpiło łącznie 75 podmiotów.
Michał Guz, biuro prasowe Urzędu Miejskiego we Wrocławiu

Ile kosztuje restauratorów ogródek?

Zgodnie z Zarządzeniem nr 9469/23, dla ustalenia wysokości stawek, miasto podzielone jest na:

• strefę 1 - Park Kulturowy Stare Miasto
  • strefę 2 - pozostały obszar Wrocławia

Wysokość stawki za 1 mkw zajętej powierzchni za jeden miesiąc wynosi 30 zł plus VAT w strefie 1 oraz 10 zł plus VAT w strefie 2.

Jak zorganizować ogródek gastronomiczny na gruntach gminy Wrocław?

Zasady organizowania ogródków gastronomicznych na gruntach gminy są szczegółowo uregulowane w Zarządzeniu nr 9469/23 Prezydenta Wrocławia z dnia 27 stycznia 2023 roku.

Poniżej zamieszczamy przewodnik w pdf ułatwiający poruszanie się po procedurze organizowania ogródków gastronomicznych na gruntach gminy Wrocław.