wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ogrzewasz dom gazem, peletem lub olejem? Państwo dopłaci korzystającym z innych niż węgiel źródeł ciepła
Kliknij, aby powiększyć
Rządowy projekt dopłat do kosztów ogrzewania Pixaby /Thomas Breher
Rządowy projekt dopłat do kosztów ogrzewania

Osoby, które ogrzewają mieszkania gazem LPG, peletem, drewnem lub olejem opałowym także dostaną dodatkowe pieniądze na pokrycie kosztów ogrzewania. Na dofinansowanie do rachunków za ogrzewanie mogą też liczyć instytucje, szpitale, szkoły. Projekt ustawy w tej sprawie przyjęła już Rada Ministrów.

Reklama

Rządowa propozycja wsparcia finansowego dla gospodarstw, w których korzysta się z innych niż węgiel, źródeł ciepła to reakcja na falę krytyki. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wytykano, iż dopłaty do węgla to forma wsparcia tylko dla części Polaków. W dodatku w ostatnich latach władze państwowe, samorządy, organizacje ekologiczne namawiały do likwidacji palenisk węglowych (pieców, kotłów na węgiel) i ich wymianę na ekologiczne systemy ogrzewania. Ci, co się na to zdecydowali, ponieśliby największe konsekwencje wzrostu kosztów ogrzewania.

Rekompensaty dla producentów ciepła

Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy zawiera kilka rozwiązań.

Po pierwsze, ograniczony będzie wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, np. szpitali, szkół.

W projekcie ustawy zapisano, że:

Wprowadzony zostanie mechanizm, który polega na ustaleniu przez wytwórcę ciepła określonego poziomu średnich cen dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej. Średnia cena z rekompensatą zostanie ustalona na:

  • 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego;
  • 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

W przypadku korzystania z różnych paliw w jednym systemie ciepłowniczym, średnia cena wytwarzania ciepła będzie określana proporcjonalnie do procentowego udziału danego źródła.

Autorzy projektu precyzują: - Przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło i stosującym średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą wobec gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, będzie przysługiwała tzw. rekompensata. Dzięki temu rozwiązaniu zostanie ograniczony wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej.

Wsparcie będzie obowiązywało na cały sezon grzewczy, od października 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Dopłaty dla gospodarstw domowych do kosztów ogrzewania innych niż węgiel

Rząd proponuje także dopłaty do kosztów ogrzewania dla gospodarstw domowych korzystających z innych źródeł ciepła niż węgiel. Dotyczy to m.in. gazu LPG, peletu drzewnego, drewna, oleju opałowego.

W dokumencie zapisano o wypłacie jednorazowych dodatków do rachunków za ogrzewanie. Stawki dodatków wynoszą:

  • 3000 zł: dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
  • 1000 zł: dla gospodarstw domowych, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, piec typu „koza”, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
  • 500 zł: dla gospodarstw domowych gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
  • 2000 zł: dla gospodarstw domowych gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dopłaty do kosztów ogrzewania Pixaby
Dopłaty do kosztów ogrzewania

Aby starać się o dopłaty należy spełnić kilka warunków.

  • potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków;
  • w przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa dodatek przyznawany będzie temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.

Dodatek finansowy za ogrzewanie dla szkół, szpitali, żłobków, domów kultury

W rządowym projekcie ustawy zaplanowano także wsparcie finansowe dla tzw. podmiotów wrażliwych. W tym worku mieszczą się szpitale, żłobki, placówki kultury, szkoły.

Pomysłodawcy nowych rozwiązań proponują:

  • dodatek dla podmiotów wrażliwych będzie przysługiwał tym jednostkom, które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, peletu drzewnego, a także innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG, oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej.
  • dodatek dla podmiotów wrażliwych przyznawany będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła.
  • wysokość dodatku pokryje 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania na sezon (wyliczone na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa w latach 2020 i 2021).
  • wniosek o dodatek będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie wniosku oraz wypłatę dodatku będzie miała maksymalnie miesiąc.

Ustawa musi jeszcze zostać przyjęta przez Sejm, Senat oraz podpisana przez prezydenta RP.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl