wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zakaz mieszkania w Trzonolinowcu. Lokatorzy muszą się wyprowadzić
Kliknij, aby powiększyć
Spacerujący mężczyzna na tle Trzonolinowca Magdalena Pasiewicz
Spacerujący mężczyzna na tle Trzonolinowca

Zakaz użytkowania budynku – taka jest decyzja inspektoratu nadzoru budowlanego odnośnie Trzonolinowca. To oznacza, że mieszkańcy muszą opuścić swoje domy. Wszyscy, którzy potrzebują, dostaną lokale zastępcze.

Reklama

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia wydał decyzję w sprawie Trzonolinowca.

PINB oczekuje od wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza budynkiem, wzmocnienia konstrukcji w ciągu 18 miesięcy. Do czasu wykonania tego obowiązku wydał zakaz użytkowania Trzonolinowca.

PINB napisał, że "do wykonywania zakazu użytkowania należy przystąpić natychmiast", ale jednocześnie wskazał w swojej decyzji, że zdaje sobie sprawę, iż z powodów logistycznych proces ten musi potrwać.

Rozumiemy, że wyprowadzenie osób oraz ich dobytku z ponad czterdziestu lokali wymaga czasu. Nie mamy podstawy prawnej do wyznaczenia konkretnej daty. Oczekujemy, że wykwaterowanie będzie dobrowolne, niezwłoczne i nie będzie potrzeby ponaglenia.
inspektor powiatowy Przemysław Samocki

Mająca moc prawną opinia i decyzja inspektoratu pokrywa się w znacznej mierze z naukową ekspertyzą specjalistów z Politechniki Wrocławskiej, stąd nie jest zaskakująca, jak napisali urzędnicy w mediach społecznościowych.

PINB bazował głównie na ekspertyzie Politechniki, ale miał pełne prawo wydać decyzję zmodyfikowaną w porównaniu do zaleceń naukowców. Zdawaliśmy sobie sprawę, że wykwaterowanie mieszkańców należy zacząć niezwłocznie.
biuro prasowe urzędu miejskiego

Mieszkańcy dostaną lokale zastępcze

Miasto zapewni lokale zastępcze wszystkim osobom z Trzonolinowca, które ich potrzebują – zarówno z mieszkań prywatnych (takich w budynku jest 33), jak i komunalnych (11).

- Od kilku tygodni działaliśmy zapobiegawczo. Spodziewaliśmy się, że prędzej czy później i tak mieszkańcy będą musieli wyprowadzić się z Trzonolinowca na czas remontu. Osoby z mieszkań komunalnych już kilkanaście dni temu otrzymywały oferty lokali zastępczych. Pierwsze cztery rodziny już zaakceptowały zaproponowane im lokum. Decyzja PINB o zakazie użytkowania Trzonolinowca otwiera nam możliwość udzielenia pomocy lokalowej także właścicielom prywatnym. Od początku zakładaliśmy, że do nich także powinniśmy wyjść z propozycjami, ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna — stwierdza prezydent Jacek Sutryk.

Urzędnicy informują, że osoby z mieszkań komunalnych otrzymywały oferty lokali zastępczych kilkanaście dni temu. Pierwsze cztery rodziny zaakceptowały propozycje miasta. — Pozytywnie odbieram informacje o tym, że jeszcze przed wydaniem decyzji rozpoczęto działania, które mają doprowadzić do opróżnienia budynku — ocenia inspektor Samocki.

22 lutego eksperci z PWr rozpoczęli badania wysłużonej i przeciążonej konstrukcji Trzonolinowca, ze szczególnym uwzględnieniem egzaminowania lin.

Źródło: materiały Wydziału Komunikacji Społecznej UMW

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl