wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zakaz mieszkania w Trzonolinowcu. Lokatorzy muszą się wyprowadzić

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia wydał decyzję w sprawie Trzonolinowca.

PINB oczekuje od wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza budynkiem, wzmocnienia konstrukcji w ciągu 18 miesięcy. Do czasu wykonania tego obowiązku wydał zakaz użytkowania Trzonolinowca.

PINB napisał, że "do wykonywania zakazu użytkowania należy przystąpić natychmiast", ale jednocześnie wskazał w swojej decyzji, że zdaje sobie sprawę, iż z powodów logistycznych proces ten musi potrwać.

Rozumiemy, że wyprowadzenie osób oraz ich dobytku z ponad czterdziestu lokali wymaga czasu. Nie mamy podstawy prawnej do wyznaczenia konkretnej daty. Oczekujemy, że wykwaterowanie będzie dobrowolne, niezwłoczne i nie będzie potrzeby ponaglenia.
inspektor powiatowy Przemysław Samocki

Mająca moc prawną opinia i decyzja inspektoratu pokrywa się w znacznej mierze z naukową ekspertyzą specjalistów z Politechniki Wrocławskiej, stąd nie jest zaskakująca, jak napisali urzędnicy w mediach społecznościowych.

PINB bazował głównie na ekspertyzie Politechniki, ale miał pełne prawo wydać decyzję zmodyfikowaną w porównaniu do zaleceń naukowców. Zdawaliśmy sobie sprawę, że wykwaterowanie mieszkańców należy zacząć niezwłocznie.
biuro prasowe urzędu miejskiego

Mieszkańcy dostaną lokale zastępcze

Miasto zapewni lokale zastępcze wszystkim osobom z Trzonolinowca, które ich potrzebują – zarówno z mieszkań prywatnych (takich w budynku jest 33), jak i komunalnych (11).

- Od kilku tygodni działaliśmy zapobiegawczo. Spodziewaliśmy się, że prędzej czy później i tak mieszkańcy będą musieli wyprowadzić się z Trzonolinowca na czas remontu. Osoby z mieszkań komunalnych już kilkanaście dni temu otrzymywały oferty lokali zastępczych. Pierwsze cztery rodziny już zaakceptowały zaproponowane im lokum. Decyzja PINB o zakazie użytkowania Trzonolinowca otwiera nam możliwość udzielenia pomocy lokalowej także właścicielom prywatnym. Od początku zakładaliśmy, że do nich także powinniśmy wyjść z propozycjami, ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna — stwierdza prezydent Jacek Sutryk.

Urzędnicy informują, że osoby z mieszkań komunalnych otrzymywały oferty lokali zastępczych kilkanaście dni temu. Pierwsze cztery rodziny zaakceptowały propozycje miasta. — Pozytywnie odbieram informacje o tym, że jeszcze przed wydaniem decyzji rozpoczęto działania, które mają doprowadzić do opróżnienia budynku — ocenia inspektor Samocki.

22 lutego eksperci z PWr rozpoczęli badania wysłużonej i przeciążonej konstrukcji Trzonolinowca, ze szczególnym uwzględnieniem egzaminowania lin.

Źródło: materiały Wydziału Komunikacji Społecznej UMW

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama