3. Inwestycje
  4. Remont ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu
Nawierzchnia z kostki ulicy Powstańców Śląskich, auta, tramwaj Oleksandr Poliakovsky
Nawierzchnia z kostki ulicy Powstańców Śląskich, auta, tramwaj

Nawierzchnia Powstańców Śląskich, jednej z najważniejszych ulic w mieście, wymaga remontu, a dokładnie – wymiany. Zadanie jest na etapie przetargu, który dziś (19 lutego) został ogłoszony przez Zarząd Dróg i Utrzymania we Wrocławiu.

Poniedziałek przyniósł dwie pozytywne wiadomości o istotnych wrocławskich ulicach. Najpierw dowiedzieliśmy się o przetargu na projekt przebudowy Pułaskiego, a następnie na modernizację Powstańców Śląskich.

Powstańców Śląskich – wymiana nawierzchni

Projekt na remont obejmie nawierzchnię ulicy po obu stronach – od skrzyżowania z ulicą Swobodną do skrzyżowania z al. Hallera i Wiśniową. Zadanie będzie podzielone na trzy etapy:

1. odcinek od skrzyżowania z ulicą Swobodną do skrzyżowania z ulicą Radosną i Szczęśliwą;
  2. nawierzchnia z kostką pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Wielka do ronda;
  3. prace od ronda do skrzyżowania z al. Hallera i Wiśniową.

W sumie to prawie 2 kilometry nawierzchni do wymiany. Uwaga, zakres tej inwestycji nie uwzględnia ronda, dla którego przygotowany będzie osobny projekt zagospodarowania wraz z zielenią.

Powiększ obraz: Mapa z zaznaczonym odcinkiem ulicy przeznaczonym do remontu Wroclaw.pl
Mapa z zaznaczonym odcinkiem ulicy przeznaczonym do remontu

Wygodniej i ciszej niż po kostce

Chętni do zaprojektowania remontu Powstańców Śląskich mogą składać oferty do 28 lutego. Wybrana firma dostanie pół roku na wykonanie zadania.

– Projektant będzie musiał uzyskać pozwolenie na prace od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ dla pierwszego i drugiego etapu obowiązuje strefa ochrony, która ma na celu zachowanie istniejącego kształtu tej ulicy na mapie Wrocławia – informuje Tomasz Jankowski (ZDiUM). – Z kolei fragment ulicy przeznaczony do modernizacji w trzecim etapie przebiega przez obszar miasta objęty ochroną konserwatora – dodaje.

W każdym z tych etapów dotychczasowa nawierzchnia z kostki zostanie rozebrana. Projekt zakłada też wymianę podbudowy na wszystkich odcinkach ulicy objętych inwestycją. W ramach prac remontowych zostanie odtworzona zieleń i chodniki w zakresie, w którym zostaną naruszone przy regulacji krawężnika. Dodatkowo w ramach prac wyregulujemy wpusty kanalizacji deszczowej i pokrywy studni.
Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Władze Wrocławia argumentują wymianę nawierzchni dwiema korzyściami. Pierwsza – poprawa komfortu podróży samochodami i autobusami. Druga – mniejszy hałas.

– Jesteśmy przekonani, że wspólnie z konserwatorem zabytków uda się wypracować optymalne rozwiązanie – wyjaśnia Tomasz Jankowski. – Przykład nawierzchni bitumicznej na ulicy Powstańców Śląskich przy Sky Tower pokazuje, że taki rodzaj jest jak najbardziej możliwy – dodaje.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt powinien być gotowy jesienią tego roku.

Ukończone inwestycje na Powstańców Śląskich we Wrocławiu

Źródło: materiały prasowe