wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Test miejskiego systemu ostrzegania. Zawyją syreny

Na piątek, 24 stycznia 2025 roku, zaplanowano test sprawności systemu polegający na uruchomieniu syren. Ta próba jest częścią rozbudowy i dofinansowania systemu. Czego możemy się spodziewać?

Reklama

W godzinach 13:00-15:00 zostanie wyemitowany komunikat głosowy: „UWAGA! UWAGA! UWAGA! PRÓBA SYREN” (powtórzony trzykrotnie), a następnie sygnał akustyczny – ciągły dźwięk trwający jedną minutę.

W trakcie testu pracownicy Politechniki Wrocławskiej przeprowadzą badania weryfikacyjne poziomu dźwięku systemu sygnałów alarmowych w mieście. Na obszarach, w których słyszalność ostrzeżenia będzie słaba, zostaną zamontowane urządzenia zwiększające głośność.
Bartłomiej Bajak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

Na rozbudowę i modernizację systemu ostrzegania i alarmowania z budżetu Wrocławia zostanie przeznaczonych 660 tys. złotych. To inicjatywa radnych Lewicy.

– W obliczu obecnej sytuacji międzynarodowej, jak również zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi, musimy być pewni, że nasze systemy ostrzegania i informowania mieszkańców Wrocławia działają sprawnie. Stąd nasza poprawka do budżetu miasta dotycząca syren alarmowych - wyjaśnia Dorota Pędziwiatr, Przewodnicząca Klubu Lewicy w Radzie Miejskiej.

Rozkład syren alarmowych na planie Wrocławia UM Wrocław / materiał prasowy
Rozkład syren alarmowych na planie Wrocławia

W miejskim systemie ostrzegania i alarmowania, jest obecnie 41 syren alarmowych, znajdujących się w różnych częściach Wrocławia. W grudniu 2024 roku zakończono przegląd i konserwację urządzeń. Gdzie najbardziej potrzebna jest modernizacja wykażą testy 24 stycznia.

Szef MSWiA: Powstaną miejsca ukrycia i nowe systemy alarmowe

Rozbudowę systemów ochrony ludności przewiduje nowa ustawa (obowiązuje do 1 stycznia 2025 r.) . Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej to kompleksowe rozwiązanie. Jest reakcją na społeczne zapotrzebowanie – bezpieczne i odporne środowisko cywilne. Koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i nie wpływa na swobody obywatelskie.

To dokument, który tworzy podstawy do ochrony ludności i budowy systemu obrony cywilnej na najbliższe kilkanaście, kilkadziesiąt lat.
Tomasz Siemoniak, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Dokument zakłada stworzenie m.in. tzw. miejsc ukrycia, dla mieszkańców danej okolicy. To mogą być np. podziemne garaże ze wzmocnionymi stropami i dodatkową wentylacją oraz dostępem do wody, w których mogliby się zebrać mieszkańcy bloku w przypadku zagrożenia. W planach jest również rozbudowa miejskich systemów alarmowych.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama