wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tajemniczy wir na niebie. Co to było?

Wczoraj tuż po godz. 21:00 widać było nad Polską - także nad niektórymi miejscowościami Dolnego Śląska (oczywiście tylko tam, gdzie niebo nie było zasnute chmurami) – spektakularny świetlisty wir. "To kontrolowany zrzut paliwa drugiego stopnia rakiety Falcon 9 firmy Space X" – wyjaśnia Karol Wójcicki, dziennikarz i znany popularyzator astronomii.

Reklama

Karol Wójcicki, dziennikarz, popularyzator astronomii, autor bloga „Z głową w gwiazdach” tłumaczy to tak:

Podczas planowanej deorbitacji, zanim drugi stopień rakiety wejdzie w atmosferę i spłonie, często dochodzi do zrzutu resztek paliwa. Dzieje się to już w przestrzeni kosmicznej - kilkaset kilometrów nad Ziemią - gdzie nie ma powietrza, więc wyrzucone gazy nie rozpraszają się chaotycznie, lecz tworzą symetryczne struktury. Jeśli rakieta obraca się wokół własnej osi (co jest często celowe, by ustabilizować lot), wypuszczane z dysz paliwo układa się w kształt spirali lub wiru, przypominający świetlistą galaktykę.
Karol Wójcicki, Z głową w gwiazdach

Falcon 9, który zrzucił wczoraj paliwo nad Polską, wystartował z Florydy z misją wojskową NROL-69 o godz. 18:48 czasu polskiego, by umieścić na orbicie satelity.

Niezwykłe zdjęcia niezwykłego zjawiska

Social media zostały wczoraj dosłownie zalane zdjęciami niezwykłego zjawiska. Można je zobaczyć m.in. na profilu „Z głową w gwiazdach” Karola Wójcickiego.

Zdjęcie przedziwnego zjawiska zrobił także Daniel Puchalski z grupy „Gapię się w niebo nocą” i to właśnie on użyczył nam zdjęcia głównego. Wykonał je w Drawsku Pomorskim zwykłym smartfonem. Za fotografie dziękujemy także Michałowi Kacie i Karolowi Wójcickiemu.

– Początkowo tak to się zbliżało, a jak było w zenicie to się zrobił wir – mówi Daniel Puchalski. – Domyślałem się, co to jest, bo trochę się bawię w fotografię nocną, ale nie miałem pewności, bo wcześniej w mediach nie było nic na ten temat.

A czy Wam udało się zrobić zdjęcia kosmicznego wiru? Jeśli tak, prześlijcie je do nas - chętnie umieścimy je w tym artykule!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama