wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poszukiwani wolontariusze do akcji Szlachetna Paczka. Potrzeba 500 osób!
Kliknij, aby powiększyć
Wolontariuszka pomagająca pakować paczki żywnościowe, Wrocław, grudzień 2022. Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod
Wolontariuszka pomagająca pakować paczki żywnościowe, Wrocław, grudzień 2022. Zdjęcie ilustracyjne

Szlachetna Paczka działa w całej Polsce od 2001 roku. Co roku, dzięki tej akcji, pomoc otrzymują tysiące rodzin w potrzebie. Rusza właśnie tegoroczny nabór na chcących pomagać wolontariuszy, którzy będą spotykać się z potrzebującymi, wysłuchają ich historii i poznają najpilniejsze potrzeby. A później, dostarczą odpowiednią pomoc. Zobacz, jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki.

Reklama

Jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki we Wrocławiu?

Nic prostszego. Wystarczy zarejestrować się na stronie fundacji dostępnej pod tym linkiem. Po wypełnieniu formularza, z kandydatem skontaktuje się przedstawiciel regionu. 

– Wolontariat w Paczce i Akademii trwa przez cały rok. Pracujemy z rodzinami i dzieciakami systematycznie, a nie incydentalnie. Takie rozwiązanie jest potrzebne po to, aby realnie pomóc im w pokonaniu trudności, z którymi się zmagają – wyjaśniają organizatorzy. 

Tylko w 2022 roku, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy pomoc otrzymało w Polsce 15 482 rodzin! Wśród potrzebujących wsparcia są całe rodziny znajdujące się na granicy ubóstwa.

W województwie dolnośląskim brakuje obecnie 540 wolontariuszy.

O akcji Szlachetna Paczka

Akcja Szlachetna Paczka pomaga najbardziej potrzebującym rodzinom i osobom, które doświadczają biedy. Są to często samotne osoby z niepełnosprawnościami lub rodziny, których dotyka problem ubóstwa wynikającego z choroby lub wypadku jednego z jej członków. W rodzinach objętych pomocą Szlachetnej Paczki średni dochód na osobą to 13,11 zł na dzień!

– W zeszłym roku w Szlachetną Paczkę zaangażowało się 12 tys. wolontariuszy. Jeden wolontariusz to szansa na zmianę na dobre w trzech rodzinach. Dołącz do nas! – zachęca do udziału w wolontariacie Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę. 

Jeśli jeden wolontariusz pomoc przynieść może trzem rodzinom. To 500 wolontariuszy pomoże 1500 dolnośląskim rodzinom!

Na czym polega wolontariat?

Na początek wolontariusze dostają szkolenia i ogromną dawkę wsparcia od organizatorów. Zawsze mogą liczyć na pomoc starszych kolegów. 

Podczas przedświątecznej akcji Szlachetna Paczka odwiedzają najbardziej potrzebujące osoby, rozmawiają z nimi i dowiadują się w ten sposób, czego im najbardziej brakuje. Przed świętami - dostarczają paczki z różnościami. To często odmienia życie potrzebujących.

Warto pomagać w Szlachetnej Paczce, ponieważ działa lokalnie, pomaga osobom, które żyją obok nas, które są samotne i potrzebujące.
Kamil, wolontariusz Szlachetnej Paczki.

Opowiada, że przykładem potrzebującej rodziny jest pan Bogdan i jego mama. Wypadek zmienił w jego życiu wszystko. Z wysportowanego, aktywnego mężczyzny stał się osobą leżącą, która jest zdana na pomoc mamy. Przy życiu trzyma ich skromna renta i wzajemnie podsycana nadzieja na poprawę sprawności mężczyzny. Pani Jolanta rehabilituje syna w domu, na więcej nie wystarcza. W Szlachetnej Paczce rodzina znalazła specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny.

– Poczułem, że oprócz mamy jest jeszcze ktoś, kto wierzy, że jeszcze kiedyś będę sprawny, to mnie napędza do jeszcze cięższej pracy. Nie wiem, jak mam dziękować – mówi pan Bogdan.  

Tak wzruszających historii jest dużo więcej. Ale potrzebujących wciąż przybywa, dlatego potrzebni są wolontariusze. 

Raport o biedzie 2022

Organizatorzy Szlachetnej Paczki opublikowali raport o biedzie podsumowujący to zjawisko i pokazujący, jak o biedzie myśli reszta społeczeństwa. 

Zapytali Polaków skąd bierze się bieda

Oto co o niej myślimy według raportu:

  • 15% Polaków myśli, że życie w biedzie to kwestia wyboru.
  • 17% badanych uważa, że ubodzy sami są winni swojej sytuacji
  • 22% Polaków myśli, że ubóstwo jest wynikiem lenistwa, a ponad 31% jest zdania, że aby wyjść z biedy wystarczy wziąć się do pracy.
  • 27% twierdzi, że osobom z wyższym wykształceniem nie grozi ubóstwo.
  • 34% uważa, że ludzie są biedni, bo wolą żyć na zasiłkach socjalnych niż iść do pracy.
  • 36% jest zdania, że jeśli ktoś ma etat i ciężko pracuje, to nie będzie żył w ubóstwie.
  • 77% uważa, że inflacja i rosnące ceny podstawowych produktów najbardziej dotykają tych, którzy już wcześniej byli w trudnej sytuacji.

Samotni - bezdzietni

Według raportu Szlachetnej Paczki - polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej zatomizowane. Co czwarte gospodarstwo domowe w naszym kraju jest gospodarstwem jednoosobowym, bez dzieci. 

To ogromny wzrost w krótkim czasie, bo jeszcze niespełna dwie dekady temu takich gospodarstw było zaledwie 18 proc.
Raport o biedzie 2022

Przybywa osób, które świadomie na dzieci się nie decydują. Bywa tak, że nie mogą znaleźć partnera, albo najpierw chcą się ustatkować, a w międzyczasie doświadczają nieszczęśliwego wypadku lub choroby. I w ich odczuciu czas upłynął zbyt daleko, by zakładać rodzinę. 

Bieda nadchodzi niepostrzeżenie 

W którym momencie stajemy się biedni? Czy to obraz kogoś kto stracił wszystko? To już skrajne ubóstwo. Pierwsze oznaki zaczynają się znacznie szybciej i tworzą efekt domina. Walą się kolejne kostki naszego życia. Opłacanie na bieżąco rachunków, jedzenia. To także wpływa na samopoczucie i motywację do wyprowadzenia na prostą trudnych sytuacji.

– W 2021 roku co dziesiąty mieszkaniec Polski deklarował, że zmagał się w swoim życiu z depresją, a 3 proc., że cierpi na nią obecnie – podaje Raport o biedzie 2022. 

Jedną z grup najbardziej zagrożonych ubóstwem są mieszkańcy wsi, którzy również inaczej zmagają się z depresją w porównaniu do mieszkańców miast. 

Polityka społeczna nie nadąża 

Ryszard Szarfenberg, profesor Uniwersytetu Warszawskiego z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, przewodniczący EAPN Polska i prezes ATD Czwarty Świat oraz członek Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO zwraca uwagę, że pomoc skierowana bezpośrednio do osób i rodzin w ubóstwie polega na udzielaniu im świadczeń na dzieci i z pomocy społecznej w formie pieniężnej i niepieniężnej (różnego rodzaju usługi). Pomocowe świadczenia pieniężne powinny być systematycznie waloryzowane oraz skoordynowane z usługami społecznymi odpowiedniej jakości.

– Obecny kryzys kosztów życia sprawił, że realna wartość świadczeń pieniężnych na dzieci i z pomocy społecznej dramatycznie spada. Wynika to z wadliwego sposobu dostosowywania ich do wzrostu cen – podsumowuje. 

Szlachetna Paczka działająca od przeszło 20 lat pomaga potrzebującym bez względu na przyczynę powstania złej sytuacji w konkretnym przypadku. Niestety, przypadki niedostatku i skrajnego ubóstwa mnożą się. Dlatego organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału wolontariacie, ale również do wsparcia finansowego akcji. 

Cały raport o biedzie dostępny jest na stronie Szlachetnej Paczki pod tym linkiem. W zakładce chcę pomóc można wypełnić ankietę, by zostać wolontariuszem podczas tegorocznej akcji. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl