Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Święta Bożego Narodzenia i Święto Chrztu Pańskiego
- Spotkanie Pańskie
- Zwiastowanie Bogurodzicy, Niedziela Palmowa, Wielkanoc
- Wniebowstąpienie Pańskie
- Pięćdziesiątnica
- Przemienienie Pańskie i Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy
- Narodziny Bogurodzicy i Podwyższenie Krzyża Pańskiego
- Wprowadzenie Najświętszej Bogurodzicy do Świątyni
Według prawa polskiego, wyznawcy kościoła prawosławnego mogą ubiegać się o udzielenie dni wolnych w pracy ze względu na wyznanie, nie później niż 7 dni przed planowaną nieobecnością. Dotyczy to dni, które nie są wolne ustawowo. Jak w tym roku kształtuje się kalendarz świąt w kościele prawosławnym? Sprawdziliśmy najważniejsze święta.
Święta Bożego Narodzenia i Święto Chrztu Pańskiego
Wigilia Świąt Bożego Narodzenia (6 stycznia) wypada w tym roku na poniedziałek. Trzy dni świąteczne przypadają więc odpowiednio na wtorek, środę i czwartek.
Święto Chrztu Pańskiego (19 stycznia), przypada w tym roku na niedzielę.
Harmonogram nabożeństw w Katedrze Prawosławnej:
- 6 stycznia, godz. 9.00 liturgia poranna, godz. 17.00 Wielkie Powieczerze i Jutrznia
- 7 stycznia, Boże Narodzenie, godz. 9.00 Boska Liturgia, godz. 17.00 - Wielka Wieczernia
- 8 stycznia, II dzień świąt, godz. 9.00 Boska Liturgia, godz. 17.00 Całonocne czuwanie
- 9 stycznia, III dzień świąt, godz. 9.00 - Boska Liturgia, godz. 17.00 Wieczernia
Spotkanie Pańskie
Przypadające na 15 lutego Spotkanie Pańskie, będące pamiątką ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej, w 2025 roku wypada w sobotę.
Zwiastowanie Bogurodzicy, Niedziela Palmowa, Wielkanoc
Zwiastowanie Bogurodzicy obchodzone na pamiątkę dobrej nowiny, którą przyniósł Marii Archanioł Gabriel, obchodzone będzie w 2025 roku 7 kwietnia (poniedziałek).
Niedziela Palmowa w kościele prawosławnym przypada w tym roku na 13 kwietnia, a Wielkanoc na 20 kwietnia. Oczywiście są to niedziele.
Wniebowstąpienie Pańskie
Obchodzone zawsze w czwartek Wniebowstąpienie Pańskie, wypadające na 40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, w kościele prawosławnym świętowane będzie w 2025 roku 29 maja i tym samym wypadnie na czwartek.
Pięćdziesiątnica
Zesłanie Świętego Ducha na apostołów obchodzone będzie w 2025 roku 8 czerwca (niedziela).
Przemienienie Pańskie i Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy
Przemienienie Pańskie upamiętnia płynące ze świetlistego obłoku na górze Tabor słowa: "To jest syn mój. Jego słuchajcie". Jest jednym z najważniejszych świąt w wierze prawosławnej. Obchodzone 19 sierpnia, wypada w 2025 roku na wtorek.
Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy w tym roku przypada na czwartek (28 sierpnia). Jest to święto upamiętniające odejście Marii, matki Jezusa. W kościele katolickim i obchodzonej powszechnie w Polsce tradycji, święto to ma nieco inną interpretację, także w nazwie: Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny.
Narodziny Bogurodzicy i Podwyższenie Krzyża Pańskiego
Pamiątkę narodzin matki Chrystusa w 2025 roku prawosławni obchodzić będą w niedzielę (21 września). Z kolei Podwyższenie Krzyża Pańskiego upamiętniające ofiarowanie odnalezionego przez św. Helenę szczątków krzyża i przekazanie ich świątyni w Jerozolimie, wypadnie w tym roku na sobotę (27 września).
Wprowadzenie Najświętszej Bogurodzicy do Świątyni
Ostatnie ze świąt w roku 2025, przypadnie na czwartek (4 grudnia). Święto upamiętnia ofiarowanie Maryi w świątyni w Jerozolimie.