W dwóch miejscach we Wrocławiu symulowano zagrożenie podczas powodzi
We wtorek 20 maja, od wczesnych godzin porannych służby prowadzą ćwiczenia związane z obroną przeciwpowodziową miasta i ludności.
Przy kładce Zwierzynieckiej przeprowadziliśmy symulację ratowania kilkunastu uwięzionych osób na odcinku wzdłuż nabrzeża Odry rozmieszczonych w różnych punktach.mł. kap. Piotr Szwiec pełniący podczas ćwiczeń rolę oficera prasowego.
Strażacy rozpoczęli działania od sprawdzenia sprzętu i omówienia zagadnienia wraz z dowódcą działań. Każdy zespół ratunkowy otrzymał konkretny punkt, gdzie znajdowały się potrzebujące pomocy osoby. Następnie łodzie zostały zwodowane i rozpoczęły się poszukiwania, aż do Kotowic.
Jak opowiadają strażacy - takie działania na co dzień są trudniejsze. Kiedy woda wystąpi z brzegów, to pływanie poza jej korytem trzeba prowadzić bardzo ostrożnie z uwagi na to, że pod taflą wody mogą znajdować się różne instalacje czy zabudowa. Strażacy podkreślają przy tym, jak ważna jest analiza terenu zanim wyruszy się na akcję. Wykorzystywane są dokładne mapy lub nawet zawansowane drony, które pomagają w oszacowaniu terenu i poszukiwaniach.
Ochrona miasta to też wzmacnianie wałów
Kolejne działania trwały na ulicy Strzegomskiej, gdzie przy nasypie kolejowym symulowane były działania zabezpieczające wały przeciwpowodziowe.
- Symulowana była sytuacja, kiedy woda przelewa się przez koronę wału i trzeba ten wał podwyższyć i uszczelnić i nie dopuścić do przesiąków, które ewentualnie mogłyby się pojawić – opowiadał mł. Kap. Piotr Szwiec.
Głównym założeniem tych ćwiczeń jest sprawdzenia stanu przygotowania jednostek, które wchodzą do centralnego obwodu operacyjnego, czyli jednostek wyznaczonych w sytuacjach, które wspomagają jednostki z terenu powiatu.
Ponadto sprawdzane jest przygotowanie kadry dowódczej, czy są w stanie pokierować akcją i działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym i interwencyjnym.
Ponadto cykliczne ćwiczenia przeprowadza się z kilku innych powodów:
- pozwalają sprawdzić w życiu Powiatowy Plan Ratowniczy dla Wrocławia i powiatu wrocławskiego,
- doskonalą jednostki biorące udział w ćwiczeniach,
- rozwijają umiejętności dowodzenia,
- rozwijają umiejętności reagowania na nagłe zmiany i sytuacji, komplikacje i utrudnia,
- pozwalają dopracować procedury.
Straż pożarna podobne ćwiczenia organizuje bardzo często. Zakładają one różne scenariusze zdarzeń i pozwalają przećwiczyć służbom wiele sytuacji kryzysowych. Następne ćwiczenia zapowiadane są w czerwcu. Wtedy na odbędą się zawody ratownictwa wysokościowego.