wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Stopy procentowe w Polsce. Dziś dezyzja RPP

Co z wysokością stóp procentowych w Polsce? W środę, 6 listopada Rada Polityki Pieniężnej podjęła przedostatnią w tym roku decyzję o wysokości stóp procentowych w Polsce. Stopa referencyjna NBP pozostała na poziomie 5,75 proc. Kiedy można spodziewać się obniżki stóp procentowych w Polsce?

Reklama

Główna stopa procentowa banku centralnego od września 2022 r. pozostawała na poziomie 6,75 proc. Po roku, we wrześniu 2023 r., rozpoczął się cykl obniżek stóp. Pierwsza decyzja zapadła 6 września - RPP zdecydowała się obniżyć stopy aż o 75 punktów – do 6 proc. w skali roku. 4 października kolejna decyzja RPP. Tym razem Rada zdecydowała o obniżce 25 punktów - do poziomu 5,75 proc.

Od tego czasu, RPP pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie i taką samą decyzję podjęła w środę 6 listopada. W związku z tym wynoszą one nadal:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Listopadowa decyzja RPP o wysokości stóp procentowych. Kiedy możliwa obniżka?

– Prawdopodobieństwo cięć stóp nie tylko w listopadzie, ale też w grudniu jest bardzo małe – maksymalnie kilka-kilkanaście procent. Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym pierwszego cięcia (najpewniej o 25 punktów bazowych) doczekamy się w marcu 2025 roku. Przy tym wiele jest jeszcze niewiadomych: sytuacja gospodarcza w kraju i zagranicą, tempo wzrostu wynagrodzeń czy np. działania osłonowe rządu oraz szerzej – polityka fiskalna. Dziś dostępne prognozy, dane i oficjalne wypowiedzi członków RPP dają jednak szanse, że już w marcu 2025 roku w Radzie znajdzie się większość skłonna do obniżenia kosztu pieniądza w gospodarce – mówi Bartosz Turek, główny analityk HREIT.

Podobnie oceniają sytuację bankowi ekonomiści. Aktualne prognozy publikowane przez banki komercyjne sugerują, że w 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej wróci na ścieżkę obniżek stóp procentowych. Łączny spadek kosztu pieniądza prognozowany jest przeważnie na od 75 do 125 punktów bazowych. Sugeruje to łącznie od 3 do 5 decyzji o cięciu stóp procentowych – każda po 25 punktów. Może to skutkować spadkiem rat kredytów o 8-10%.

Pierwsza decyzja o obniżeniu kosztu pieniądza w Polsce jest spodziewana w marcu lub kwietniu. Powody są co najmniej dwa. Techniczny powód jest taki, że w marcu publikowana jest odświeżona projekcja inflacji, która stanowi ważną przesłankę przy podejmowaniu decyzji przez RPP. Do tego wtedy właśnie spodziewane jest osiągnięcie „inflacyjnego szczytu”. Jeśli nie stanie się nic nieprzewidywalnego, to z każdym kolejnym miesiącem dynamika wzrostu cen w sklepach i punktach usługowych ma zacząć spadać. Byłby to więc idealny moment, aby zacząć luzować politykę pieniężną, czyli zdejmować z gospodarki kaganiec relatywnie drogiego pieniądza.
Bartosz Turek, główny analityk HREIT

Zanim jednak zaczniemy się cieszyć z realizacji takiego pozytywnego scenariusza, to większość członków RPP musi dojść do przekonania, że faktycznie inflacja jest pod kontrolą i zmierza w kierunku celu inflacyjnego (2,5%).

– W tym kontekście często pojawiającym się znakiem zapytania jest to, w jakim stopniu rząd zdecyduje się na zamrożenie cen energii, ale też to jak duży wpływ na inflację będzie miał planowany wysoki deficyt budżetowy – dodaje Turek.

Czy zamiast obniżki, grozi nam podwyżka stóp?

A czy możliwy jest odwrotny scenariusz, w którym Rada Polityki Pieniężnej podniesie w najbliższych miesiącach stopy procentowe?

– Niestety nic nie jest zupełnie wykluczone – szczególnie w tak ciekawych czasach, w jakich ostatnio żyjemy. Nie zmienia to jednak faktu, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w perspektywie kilku kwartałów jest kilkukrotnie mniejsze niż wyczekiwanych obecnie obniżek. Choć musimy mieć tutaj świadomość, że mowa jest tu o rynkowych notowaniach i prognozach. Te stać się mogą naszą rzeczywistością, o ile na rynku finansowym, w gospodarce albo geopolityce nie nastąpi zwrot, który zmieni przewidywania dotyczące dalszego rozwoju sytuacji ekonomicznej – kończy Bartosz Turek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl