wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Śnięte ryby znaleziono wczoraj w Czernicy, dzisiaj w fosie miejskiej we Wrocławiu!

Śnięte ryby znaleziono wczoraj w Czernicy, dzisiaj w fosie miejskiej we Wrocławiu!

Magdalena Pasiewicz,

Kliknij, aby powiększyć
Akcja wyciągnięcia śniętych ryb ze zbiornika w Czernicy DUW
Akcja wyciągnięcia śniętych ryb ze zbiornika w Czernicy

W czwartek 13 kwietnia, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska otrzymał zgłoszenie o pojawieniu się śniętych ryb w Zbiorniku Czernica na terenie powiatu wrocławskiego. Zbiornik ma bezpośrednie połączenie z Odrą. Zwołano sztab kryzysowy w trybie natychmiastowym. Niestety, we Wrocławiu również znaleziono śnięte ryby. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Lekarz Weterynarii uspokajają, że spływające wyniki badań toksykologicznych nie są niepokojące.

Reklama

Według informacji przekazanych przez służby wynika, że ze zbiornika w Czernicy wyłowiono około 100 kg śniętych ryb. Sprawdzono natychmiast stan tego zbiornika i kanału łączącego zbiornik z rzeką Odrą oraz całą linię brzegową. 

Czernica znajduje się kilka kilometrów przed Wrocławiem. Niestety, dziś (14 kwietnia) we Wrocławiu również znaleziono kilka sztuk śniętych ryb.

- Znaleziono kilka sztuk śniętych ryb w fosie miejskiej na Podwalu przy sądzie oraz na wysokości ambasady niemieckiej. Zarząd Zieleni Miejskiej bada wodę co tydzień i do tej pory nie wykryto żadnych nieprawidłowości. Jesteśmy jednak wyczuleni po doświadczeniach z ubiegłego roku i sprawdzamy dlaczego te ryby pojawiły się ponownie. Zostały zlecone badania -
wyjaśnia Grzegorz Rajter z Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.

Odra jest skażona? Przebadano wodę w zbiorniku

We Wrocławiu w piątek rano pobrano do badania pierwsze próbki wody z fosy miejskiej, gdzie znaleziono martwe ryby. Służby czekają na wyniki badań, aby wykluczyć skażenie. 

W Czernicy, jeszcze wczoraj specjaliści zmierzyli podstawowe parametry wody w różnych punktach ujęcia. Próbki sprawdzano pod kątem:

  • temperatura wody [OC],
  • pH,
  • przewodność (zasolenie) [µS/cm],
  • tlen rozpuszczalny [mg O2/l],
  • nasycenie wody tlenem [%].

Dodatkowo przy pomocy łodzi, pobrano ze środka zbiornika próbki wody do dalszych analiz w zakresach: fitoplankton + Prymnesium parvum (złota alga), ChZT (wskaźnik ilości zanieczyszczeń), BZT(wskaźników zanieczyszczenia wód substancjami organicznymi), azot, fosfor, zawiesina, prymnezyna (toksynę zabójczą dla ryb), barwa, zapach, sód, chlorki, siarczany.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Akcja służb w Czernicy, gdzie znaleziono 100 kilogram&oacute;w śniętych ryb</p> DUW
Akcja służb w Czernicy, gdzie znaleziono 100 kilogramów śniętych ryb

Jak podały służby pracujące na miejscu, po pierwszych oględzinach zaobserwowali, że barwa wody podczas kontroli była charakterystyczna dla tego zbiornika. Nie odnotowano miejscowych zmian barwy wody, chemicznego zapachu ani innych śladów mogących świadczyć o zanieczyszczeniu wody.

Z analizy podstawowych parametrów wody pobranej ze Zbiornika Czernica stwierdzono podwyższony poziom tlenu rozpuszczonego, nasycenie wody tlenem oraz podwyższone pH wody.

Nie zanotowano podwyższonego stanu przewodności. W głównym nurcie Odry parametry fizykochemiczne zbliżone są do średniej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Akcja służb w Czernicy, gdzie znaleziono 100 kilogram&oacute;w śniętych ryb</p> DUW
Akcja służb w Czernicy, gdzie znaleziono 100 kilogramów śniętych ryb

Wybrane z akwenu ryby trafiły do dalszej analizy, która ma pomóc wykryć przyczynę ich śnięcia. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku skażenie Odry przybrało ogromne rozmiary, za jako powód katastrofy ekologicznej podano przyduchę i toksyny pochodzące ze złotych alg, które spowodowały masową śmierć ryb w Odrze. Wybrano wtedy kilkadziesiąt (około 100) ton ryb w kilku polskich województwach oraz na terenie Niemiec. 

Zatruta Odra. Służby ponownie postawione na nogi

Tego samego dnia (13 kwietnia), tuż po otrzymaniu zgłoszenia z obecnym zagrożeniem, zwołano posiedzenie koordynacyjno-informacyjne Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wzięły udział: Państwowa Straż Pożarna, Policja Państwowa, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowa Straż Rybacka, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, RZGW Wody Polskie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Dodatkowo online w spotkaniu uczestniczyła m.in. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Wiceminister Jacek Ozdoba oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.

W godzinach popołudniowych odbyła się wizja lokalna miejsca pod przewodnictwem Wicewojewody Dolnośląskiego Bogusława Szpytmy, w której wziął udział Wójt Gminy Czernica oraz odpowiednie służby.

Służby zapewniają, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana w różnych miejscach Odry. Wrocławskie służby również monitorują stan rzeki w mieście. 

Lepiej unikać kontaktu z wodą z fosy

- Próbki wody i ryb pobrano do analizy, jednak z uwagi na niezidentyfikowane dotąd źródło śnięcia ryb mieszkańcy powinni unikać kontaktu z wodą z fosy. Prosimy także o przypilnowanie czworonogów, aby nie korzystały z wody w fosie miejskiej - informuje Arkadiusz Filipowski z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Pamiętając zeszłoroczną katastrofę ekologiczną na Odrze woda w fosie od lutego jest regularnie badana – dotąd nie było niepokojących sygnałów. Dodatkowo Straż Miejska codziennie, w trybie stałym, kontroluje fosę, Odrę i wrocławskie zbiorniki wodne pod kątem występowania śniętych ryb.

Obecnie nie mamy informacji, aby w głównym nurcie Odry pojawiły się śnięte okazy.

- Cała Odra w zarządzie RZGW we Wrocławiu – od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Warty - jest stale monitorowana przez kilkudziesięciu pracowników Wód Polskich z naszego obszaru ze służb terenowych czy stopni wodnych. Każdego dnia przygotowywany jest stosowny raport w tej sprawie. Pozostajemy w kontakcie również z innymi służbami – wojewodą dolnośląskim oraz policją, strażą pożarną czy WIOŚ. - deklaruje Jarosław Garbacz rzecznik prasowy RZGW we Wrocławiu. 

Wrocławska kranówka jest bezpieczna

- Jednocześnie przypominamy, że wrocławska kranówka jest bezpieczna, a woda, którą uzdatnia MPWiK pobierana jest z Oławy i Nysy Kłodzkiej, a nie z Odry. Zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a wrocławskie laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody. To że gotowy produkt jest zdatny do spożycia potwierdzają również niezależne kontrole sanepidu - dodaje Filipowski.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Lekarz Weterynarii uspokajają

Przedstawione w piątkowe popołudnie przez WIOŚ wyniki wskazują na bardzo niską zawartość w wodzie fitoplanktonu. Jednocześnie zaobserwowano: inne organizmy tj. sinice nitkowate i zielenice, zwiększone stężenie chlorofilu, obecność chlorków oraz siarczanów. Po czwartkowym incydencie w innych miejscach m.in. na Bajkale nie stwierdzono podobnych zjawisk. Służby na bieżąco monitorują Odrę w jej różnych miejscach.

– Wczoraj nasi inspektorzy byli na miejscu przy zbiorniku w Czernicy razem z Centralnym Laboratorium Badawczym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zostały pobrane próbki wody do badań, na bieżąco spływają do nas wyniki, na razie mamy dane dotyczące pH, zasolenia i samej obecności złotej algi, której są bardzo niewielkie ilości w porównaniu do tych, które powodują zagrożenie wydzielania toksyn. Nie ma przekroczenia innych parametrów – podkreślił Mariusz Wojewódka, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

– Przeprowadzamy badania toksykologiczne, określamy poziom pestycydów, metali ciężkich i polichlorowanych bifenyli. To są badania stosunkowo długotrwałe, dlatego też pełne, kompleksowe wyniki badań będziemy mieli we wtorek. Najszybciej jest możliwe określenie poziomu rtęci i otrzymałem już informację, że te próbki, które zostały poddane badaniom z samego rana pochodzące z akwenu w Czernicy, wykazały poziom poniżej górnej granicy. Tak więc z punktu widzenia zagrożenia metali ciężkich, zwłaszcza jeśli chodzi o rtęć, to sytuacja absolutnie nie jest niepokojąca – dodał Zdzisław Król, Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl