wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rewolucyjna terapia z komórkami CAR-T ratuje dzieciom życie w klinice we Wrocławiu

Prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu po raz 20. podał komórki CAR-T małemu pacjentowi z oporną i nawrotową białaczką limfoblastyczną. Był to 20. zabieg w tym szpitalu od momentu pierwszego zastosowania zmodyfikowanych genetycznie komórek 3 marca 2020 roku i przedostatni zabieg w tym roku. To niezwykły wyczyn!

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Warto dodać, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu to jedyny certyfikowany ośrodek w Polsce do prowadzenia terapii CAR-T u dzieci.

- CAR-T cells ratują życie. Gratulacje dla prof. Krzysztofa Kawłaka wraz zespołem – napisała prof. Alicja Chybicka, poprzedniczka szefa Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Terapia CAR-T - co to właściwie jest?

Czym jest CAR-T?

„Otóż terapia komórkami CAR-T, czyli limfocytami T, zawierającymi gen kodujący chimeryczny receptor antygenowy, to najbardziej zaawansowana i technologicznie przełomowa forma immunoterapii, wykorzystująca własne siły odpornościowe pacjenta do walki z nowotworem. Od 2012 roku terapia dała szansę na wyzdrowienie wielu pacjentom, dla których wyczerpały się wszystkie inne opcje terapeutyczne i dotychczasowe sposoby leczenia zawiodły”
USK Wrocław na Facebooku

- Kolejny zabieg z zastosowaniem tych komórek zostanie przeprowadzony w grudniu 2022 – mówi Sebastian Drobczyński, rzecznik USK Wrocław.

Zespół Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu USK Wrocław
Zespół Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu

Najważniejsze etapy terapii CAR-T 

Jak informuje USK, w terapii CAR-T ważne są trzy etapy:

  • pobranie z krwi pacjenta limfocytów T (komórek krwi, które pomagają chronić przed infekcjami i chorobami nowotworowymi),
  • ich genetyczne zmodyfikowanie w laboratorium tak, aby były znacznie skuteczniejsze w znajdowaniu i zabijaniu komórek nowotworowych, czyli podarowanie tym komórkom „licencji na zabijanie”,
  • chemioterapia z następowym podaniem dożylnym komórek w celu zniszczenia komórek białaczkowych.

Wrocławski szpital podkreśla, że utrzymuje bardzo wysoki, bo 76 proc. wskaźnik prawdopodobieństwa całkowitego przeżycia dzieci „bez nadziei”, u których zastosowano tę rewolucyjną metodę leczenia.

Przypomnijmy, że pierwszym dzieckiem w Polsce, u którego specjaliści z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej zastosowali terapię CAR-T, był w 2020 roku 11-letni Olek. Chłopiec, mimo długiego leczenia i dwóch transplantacji, przez siedem lat zmagał się z nowotworem krwi.

- Równo rok temu, po kilkunastu miesiącach od podania komórek CAR-T, były one ciągle obecne w organizmie małego pacjenta, a u chłopca uzyskano wreszcie - po 7 latach od rozpoczęcia leczenia bardzo opornej białaczki - ujemną chorobę resztkową. Na dzisiaj leczenie jest całkowicie zakończone, a chłopiec powrócił do pełni zdrowia.
kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Zabieg z zastosowaniem komórek CAR-T u pierwszego młodego pacjenta w Polsce. Zobacz film:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama