wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. My młode nie ukrywamy się. Projekt wrocławianki zachęca kobiety do badań piersi. Zobacz zdjęcia!

Patrycja Lisiecka z Wrocławia miała 28 lat, kiedy poznała diagnozę. Wcześniej wiele razy słyszała od lekarzy: „jest pani za młoda na raka”. Dziś robi zdjęcia kobietom, które przeszły przez to samo, co ona. Była w szoku, bo zgłosiło się aż sto osób z całej Polski w wieku 20-35 lat. Prawie połowa to kobiety w ciąży.

Reklama

Patrycja Lisiecka na co dzień pracuje w jednej z wrocławskich firm zajmujących się sportem, w wolnych chwilach robi zdjęcia. W ubiegłym roku odkryła na swojej piersi niewielkiego guzka. Co trzy miesiące robiła USG i ciągle słyszała zdanie: „to niegroźna zmiana, jest pani za młoda na raka”. Kiedy w końcu udało jej się zrobić biopsję, wszyscy byli w szoku. W marcu 2022 usłyszała diagnozę – rak.

Byłam przerażona, ale dzięki szybkiej diagnozie, szybko przeszłam operację, a później radioterapię. Na szczęście chemioterapia, która bywa koszmarem, nie była konieczna. Jestem przykładem na to, że można pokonać raka, szczególnie, jeśli szybko się go wykryje. Dziś jestem zdrowa i chcę pomóc innym młodym kobietom, bo te starsze zdecydowanie częściej się badają.
Patrycja Lisiecka, autorka projektu

Młode z rakiem piersi. 5 min może uratować życie

Podczas pobytu w szpitalu czuła się bardzo samotna. Była najmłodszą pacjentką na onkologii. Po wszystkim postanowiła ruszyć z fotograficzną akcją „Młode z rakiem piersi. Opowiedz swoją historię”.

„Rak piersi jest ostatnią rzeczą, o której myśli młoda dziewczyna, podobnie jak samobadanie piersi, a przecież to tylko 5 minut, które mogą uratować Twoje życie” – czytamy na stronie projektu. – Jesteśmy tutaj. Nie ukrywamy się. I nie będziemy więcej szeptać o naszym raku. My MŁODE”.

„Pomyślałam: halo! podziel się swoją historią, tym, że dzięki profilaktyce i samobadaniu wykryłaś mały guzek w I stadium jego złośliwości. To projekt na całe życie, to projekt, który na początku był cholernie trudny i wymagał odwagi, wytrwałości i zaufania do siebie” – pisze Patrycja.

Najmłodsza miała 20 lat

Kiedy na jednej z grup onkologicznych w internecie zamieściła ogłoszenie o sesji zdjęciowej i swoim projekcie, ruszyła lawina zgłoszeń. To miała być mała sesja we Wrocławiu, a w ciągu 48 godzin napisało ponad 60 osób z całej Polski w wieku 20-35 lat.

– Byłam w szoku, że jest ich tak dużo. Studentki, pracownice korporacji, kobiety wielu zawodów… Najmłodsza miała 20 lat, kiedy usłyszała diagnozę – opowiada Patrycja. – Napisał też do mnie 34-letni Adrian z Poznania, bo rak piersi zdarza się też u mężczyzn, chociaż rzadko.

Ponad połowa to kobiety w ciąży

Ponad połowa wszystkich zgłoszeń to były kobiety w ciąży.

Te historie najbardziej mnie poruszyły, bo te kobiety usłyszały diagnozę, kiedy spodziewały się dziecka. Z jednej strony przeżywały radość, a z drugiej ogromny strach. Okazało się, że ciąża wcale nie chroni przed rakiem piersi.
Patrycja Lisiecka

„W październiku okazało się, że mam raka piersi – napisała jedna z uczestniczek projektu. – Miałam wtedy 29 lat i byłam w czwartym miesiącu ciąży. Jestem nosicielem genu BRACA1, przeszłam chemioterapię w ciąży, następnie cesarskie cięcie, mastektomię z rekonstrukcją prawej piersi, następnie profilaktycznie lewej. Obecnie jestem zdrowa. Moja Boska Córeczka również”. 

Patrycja Lisiecka ma już za sobą trzy sesje w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. Zdjęcia będzie można wkrótce zobaczyć na wystawie w Zamku Topacz koło Wrocławia, a towarzyszyć im będzie panel z udziałem uczestniczek projektu .

Więcej informacji znajdziecie na stronie „Młode z rakiem”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama