Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Renta wdowia, kiedy ruszy przyjmowanie wniosków i rozpoczną się wypłaty?
- Sprawdź czy dostaniesz rentę wdowią. Zobacz, jak to zrobić
- Emerytura i renta rodzinna. Jak jest obecnie?
- Renta wdowia 2025. Co to jest za świadczenie?
- Kto będzie mógł ubiegać się o rentę wdowią? Zasady
- Ile wyniesie renta wdowia w 2025 roku?
- Renta wdowia. Wnioski od 1 stycznia 2025 r.
Renta wdowia, kiedy ruszy przyjmowanie wniosków i rozpoczną się wypłaty?
Już od 1 stycznia ZUS będzie przyjmował wnioski o rentę wdowią. Wypłaty ruszą w lipcu 2025 r.
Aby od tego dnia otrzymywać wypłatę renty rodzinnej łącznie z innym świadczeniem trzeba spełnić wszystkie warunki.
Żeby pomóc naszym klientom na stronie www.zus.pl zamieściliśmy interaktywną ankietę, dzięki której można sprawdzić czy ktoś będzie mógł skorzystać z renty wdowiej. Ankieta poprzez pytania sprawdza krok po kroku, czy klient spełnia wszystkie warunki wymagane do przyznania rentyIwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Sprawdź czy dostaniesz rentę wdowią. Zobacz, jak to zrobić
Rzeczniczka precyzuje, że link do ankiety zamieszczony jest bezpośrednio na banerze do renty wdowiej – po uruchomieniu linka następuje przekierowanie do zakładki Świadczenia – renty – ankieta do renty wdowiej.
- Żebyśmy mogli przyznać rentę wdowią, wnioskodawca będzie musiał spełnić łącznie kilka warunków. Jeśli nie spełni, chociaż jednego z nich, nie będzie mógł skorzystać z prawa do łączenia świadczeń. Aby się przekonać, czy je spełnia, powinien odpowiedzieć na siedem pytań zamieszczonych w ankiecie – opowiada Kowalska-Matis. - Jeśli ktoś odpowie „nie” na pierwsze pytanie, nie przejdzie dalej - dodaje.
Od stycznia 2025 r. ankieta zostanie połączona z kalkulatorem do wyliczenia szacunkowej kwoty połączonych świadczeń.
- Mam nadzieję, że ta interaktywna ankieta nie tylko pomoże naszym klientom w uzyskaniu informacji, ale też ograniczy liczbę wniosków składanych przez osoby, które nie spełniają wszystkich warunków do otrzymania renty wdowiej - wyjaśnia Kowalska-Matis.
Rzeczniczka wyjaśnia, że aby otrzymać rentę wdowią, wnioskodawca musi mieć prawo, do co najmniej dwóch świadczeń, z których jedno jest rentą rodzinną. Chociaż klient powinien spełnić 6 warunków, w ankiecie jest ich 7, ponieważ dwa pytania dotyczą jednego warunku – wieku emerytalnego, który jest różny dla kobiet i mężczyzn.
- Odpowiedź na ostatnie pytanie decyduje o tym, czy wypłacimy wnioskodawcy świadczenie wraz z rentą rodzinną – opowiada Iwona Kowalska-Matis.
Emerytura i renta rodzinna. Jak jest obecnie?
Obecnie w razie śmierci małżonka wdowa/wdowiec ma wybór, jakie świadczenie chce pobierać. Może zachować własną emeryturę lub pobierać 85 proc. emerytury zmarłego małżonka/małżonki – jeśli to finansowo bardziej mu/jej odpowiada. W tym drugim przypadku przyznawana jest tzw. renta rodzinna. Osoby upoważnione nie mogą jednocześnie pobierać swojej emerytury i korzystać z renty rodzinnej.
Nowy system ma pozwolić na zbieg prawa do renty rodzinnej oraz świadczenia emerytalno-rentowego: będzie to renta wdowia.
Renta wdowia 2025. Co to jest za świadczenie?
Nowe przepisy umożliwią łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi przysługującymi zarówno w ZUS, KRUS, Wojskowym Biurze Emerytalnym, a także Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA oraz Biurze Emerytalnym Służby Więziennej.
Samo posiadanie statusu wdowy lub wdowca oraz prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby dostać rentę wdowią. W praktyce nie jest to nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń - emerytury i renty rodzinnej.Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Kto będzie mógł ubiegać się o rentę wdowią? Zasady
Rzeczniczka wyjaśnia, że aby wystąpić o rentę wdowią, należy łącznie spełnić następujące wszystkie warunki:
- mieć, co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
- do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna)
- oraz nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
- Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – mówi Kowalska-Matis.
Przyznanie renty wdowiej będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek.
- Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś w przyszłym roku złoży od razu wniosek o rentę wdowią, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, dostanie odmowę przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.
Ile wyniesie renta wdowia w 2025 roku?
Wysokość renty wdowiej nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł)
Obecnie wdowy i wdowcy mogą dostawać tylko jedno świadczenie – wyższe lub wybrane spośród dwóch dostępnych opcji: rentę rodzinną lub własne świadczenie, takie jak np. emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy czy emerytura rolnicza.
Rzeczniczka precyzuje, że w przyszłym roku takie osoby będą miały możliwość wyboru: otrzymywać pełną rentę rodzinną oraz 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie.
- Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc.
- Taki wybór będą miały także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Renta wdowia. Wnioski od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy.
Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów. Jeśli zdecydują się złożyć elektronicznie wniosek o rentę wdowią, a nie posiadają jeszcze konta w systemie eZUS, pracownik ZUS pomoże im je założyć.
Więcej informacji można uzyskać w ZUS podczas osobistej wizyty, podczas e-wizyty, przez cot[at]zus.pl lub telefonicznie pod numerem 22 560 16 00.