Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Do emerytur i rent można dorabiać, ale trzeba pamiętać, że są limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.
Kiedy ZUS może zmniejszyć lub zawiesić emeryturę?
Coraz więcej osób pobierających świadczenia dorabia do swoich emerytur czy rent. Niektórzy z nich, zwłaszcza ci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, muszą szczególnie uważać na graniczne kwoty przychodu. Mówimy tu o 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po ich przekroczeniu ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie.
Te osoby, które już wiek emerytalny mają, czyli panie, które skończyły 60 lat i panowie po 65. roku życia - mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń.Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
- Od marca limity dotyczące pracujących młodszych emerytów i rencistów ulegną podwyższeniu, oznacza to, że będą mogli dorobić więcej do swojego świadczenia – dodaje.
Dorabianie do emerytury i renty w 2025 r. Od marca są nowe limity
Według rzeczniczki, bezpieczną granicą dorabiania od grudnia jest kwota 5 934,10 złotych i jest większa o 220,90 zł w porównaniu do poprzednich miesięcy, co stanowi 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
W przypadku, gdy miesięczny przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli kwotę 11 020,40 zł brutto, wypłata świadczenia może zostać przez ZUS zawieszona.
Emeryci. Kto może dorabiać bez ograniczeń?
Niektórzy mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna).
Renciści. Kto może dorabiać bez ograniczeń?
Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.