Ranking szkół wyższych serwisu „Perspektywy” powstaje na podstawie 31 wskaźników pogrupowanych w siedem kategorii:
- Prestiż
- Absolwenci na rynku pracy;
- Potencjał naukowy;
- Innowacyjność;
- Warunki kształcenia;
- Efektywność naukowa;
- Umiędzynarodowienie.
Ranking uczelni „Perspektyw” jest analizowany przez kandydatów na studia (i ich rodziców i opiekunów) przy wyborze uczelni i kierunków studiów.
W zestawieniu oceniono wszystkie uczelnie publiczne w Polsce mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora (z wyjątkiem uczelni artystycznych) oraz szkoły wyższe niepubliczne, które mają uprawienia do nadawania dyplomów magisterskich.
Na czele listy są te same uczelnie, co przed rokiem, chociaż tym razem Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński nie podzieliły się pierwszym miejscem. Krakowska uczelnia ustąpiła pola i jest na miejscu drugim. Najniższe miejsce podium (trzecie miejsce) ma Politechnika Warszawska.
Politechnika stopień wyżej
W pierwszej dziesiątce zestawienia „Perspektyw” jest tylko jedna wrocławska uczelnia. Politechnika Wrocławska została sklasyfikowana na miejscu 7., oczko wyżej niż w 2023 r.
Kolejny – dopiero 16. (ex aequo z dwoma innymi uczelniami) jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, który nie poprawił lokaty sprzed roku. Na tym samym 19. miejscu co 2023 r. znalazł się Uniwersytet Wrocławski.
Za to Uniwersytet Przyrodniczy awansował o cztery pozycje i jest klasyfikowany na miejscu 26.
W pierwszej setce rankingu „Perspektyw” na rok 2024 są jeszcze:
- Uniwersytet Ekonomiczny - miejsce 48;
- Akademia Wychowania Fizycznego - miejsca 61-72 (uczelnie, które mają podobną sumę punktów klasyfikowane są w jednym bloku, który obejmuje wiele pozycji);
- Uniwersytet Dolnośląski DSW - 81-90;
- Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu - 90+.